szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem adják át többet a Tinódi-lant zenei díjat, mivel az alapítók szerint már minden arra érdemes művész átvehette az elismerést.

A kuratórium január 14-i budapesti ülésén döntött úgy, hogy a díj betöltötte hivatását, ezért befejezte működését – közölték a díj alapítói csütörtökön az MTI-vel.

Az 1999-ben alapított Tinódi-lantot Szabó István lantművésznek, L. Kecskés András lantművésznek, Kuncz László énekművésznek, Ferencz Éva énekművésznek, Csörsz Rumen István zenekarvezetőnek, Zádori Mária énekművésznek, Kobzos Kiss Tamás énekművésznek, Kátai Zoltán énekmondónak, Deák Endre lantművésznek, Virágh László zeneszerzőnek, Babrik József énekművésznek posztumusz, Buda Ádám énekművésznek, Szvorák Katalin énekművésznek és Róka Szabolcs énekmondónak ítélte oda a kuratórium.

A díjat Molnár Pál újságíró és Virágh László zeneszerző alapította az énekelt vers elismerésére, a kitüntetés fából faragott kobozt (a lant elődjeként számon tartott pengetős hangszer) formázott. 

Az elismerés névadója, Tinódi Lantos Sebestyén 1510 körül született Tinódon. Miután egy sebesülés miatt katonai szolgálatra alkalmatlanná vált, az országgyűlések, ütközetek színhelyeit járta és tapasztalatait versekbe szedve írta meg. Énekeihez dallamokat szerzett, és ezeket lanttal kísérve adta elő. Az énekszerző, a 16. századi magyar epikus költészet képviselője Sáron hunyt el, 1556. január 30-án.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!