szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

HUNIWOOD néven debütál az első berlini magyar filmfesztivál. Az október 13-24 közötti 10 nap során több tucat friss magyar mozgóképes alkotást vetítenek a nagy múltú Babylon moziban és a berlini városközpontban álló CHB-ban. Az '56-os forradalom évfordulójára többek közt Gothár Péter Megáll az időjét és Vágvölgyi B. András Kolorádó Kidjét is levetítik a német fővárosban.

Először rendeznek magyar filmfesztivált Berlinben: a HUNIWOOD 2016. október 13-24. között több tucat friss magyar mozgóképes alkotást tűz programra, a Collegium Hungaricum Berlin (CHB) és a SpeakEasy Project Berlin szervezésében. A nagy múltú Babylon moziban és a berlini városközpontban álló CHB-ban az elmúlt két év hazai és nemzetközi sikereinek legjava mutatkozik be a berlini közönségnek.

A játék-, dokumentum-, rövid és animációs filmek mellett az 1956-os forradalom 60. évfordulójának emlékére tematikus filmklasszikusok válogatása is látható lesz a fesztiválon. A HUNIWOOD programját ismert hazai filmes szakemberek állították össze: Bujdosó Bori filmkritikus, Papp Bojána dokumentumfilm-rendező és Deák Dániel, a Daazo rövidfilmes portál alapítója. Az államilag támogatott filmek mellett függetlenfilmes alkotások is szerepelnek a programban. A munkákat eredeti nyelven, angol felirattal vetítik, a szerezők elképzelése szerint főként a berlini fiatal, multikulturális közönséget megcélozva.

HUNIWOOD

A nyitófilm, az otthon nagy sikert aratott, de Németországban még be nem mutatott Liza, a rókatündér (Ujj Mészáros Károly) mellett természetesen vászonra kerül az Oscar-díjas Saul fia (Nemes-Jeles László), valamint olyan elismert filmek, mint a Hajnali láz (Gárdos Péter), a Félvilág (Szász Attila), az Utóélet (Zomborácz Virág) vagy a Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan (Reisz Gábor).
A dokumentumfilmes kínálatból a Drifter (Hörcher Gábor), az Everglades (Török Zoltán) , a Tititá (Almási Tamás) vagy a Káin gyermekei (Gerő Marcell) nemzetközi eredményeik fényében ugyancsak komoly érdeklődésre tarthatnak számot, míg az animációs és rövidfilmes válogatásban az elmúlt évek kiemelkedő tehetségei, többek közt Tóth Luca (Superbia), Andrasev Nadja (A nyalintás nesze), Vácz Péter (Nyuszi és őz), Deák Kristóf (Mindenki) munkái mutatkoznak be.
Az 1956-os szekcióban többek között a Szerelem (Makk Károly), a Megáll az idő (Gothár Péter), a Kolorádó Kid (Vágvölgyi B. András) vagy az Eldorádó (Bereményi Géza) eleveníti fel a 60 éve vívott szabadságharc emlékét.

 „A magyar film eddig jellemzően a tavaszi Berlinale idején vált láthatóvá Berlinben” – fejti ki Kopek Gábor, a Collegium Hungaricum Berlin igazgatója. „Az új filmfesztivál ennek biztosít ellenpontot az őszi fesztiválszezonban, ráadásul először igyekszik átfogó válogatást kínálni a német közönség számára. Meggyőződésünk, hogy az elmúlt évek színvonala és sikerei indokolják a programot, és a közönségünk érti majd a névválasztásban rejlő finom iróniát is.”

A fesztivál a berlini magyar filmes jelenlétre hagyományosan nagy hangsúlyt fektető Collegium Hungaricum Berlin, valamint a többek között a Menjek/Maradjak filmsorozattal ismertté vált SpeakEasy Project berlini képviseletének együttműködésében valósul meg.

 (A fesztivált és a szakmai programot többek között a Balassi Intézet, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Magyar Nemzeti Filmalap támogatja.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!