szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hosszan tartó, súlyos betegség után, életének 75. évében elhunyt a Kossuth- és Jászai Mari-díjas építész, jelmez- és díszlettervező.

Ókovács Szilveszter főigazgató az Operaház örökös tagjának és mesterművészének halála előtt egy nappal levélben tolmácsolta, hogy az Arabellához és a Szilfid című baletthez készült két utolsó díszletét az Opera védetté nyilvánítja, és megőrzi az utókornak. Csikós Attila 40 éven át határozta meg az Opera látványvilágát egyenes folytatója az Oláh Gusztáv-i, Fülöp Zoltán-i örökségnek. 1989 és 2005 között a Magyar Állami Operaház vezető díszlettervezője volt.

Első operaházi díszlettervét 1969-ben Verdi A trubadúr című operájához készítette, amit csaknem nyolcvan további opera- és balett-előadás követett. Olyan emlékezetes produkciókhoz készített díszleteket, mint a Pillangókisasszony, a Cigánybáró, az Adriana Lecouvreur, az Aida, a Bánk bán, a Seherezádé, a Csipkerózsika, A makrancos Kata vagy a Giselle. Csikós Attilát a Magyar Állami Operaház saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek.

Magyar Állami Operaház
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!