szerző:
Bicsérdi Ádám - Bodnár Zsolt
Tetszett a cikk?

Ahogy most már évről évre megszokhattuk, az őszi Velencei Filmfesztivál az Oscar egyik előszobája: aki itt nagyot villant, szinte már el is foglalhatja helyét az Akadémia jelöltjei között. Emiatt idén is rendkívül erős a felhozatal, Darren Aronofsky várva várt thrillerétől kezdve, George Clooney és a Coen-fivérek fekete komédiáján keresztül egészen az In Bruges rendezőjének legújabb agymenéséig. A mustra számunkra tíz legizgalmasabb premierjét válogattuk össze.

A szeptember 7-ig zajló Velencei Filmfesztiválról hamarosan a helyszínről tudósítunk, az itt felsorolt filmek közül elsőként várhatóan Guillermo del Toro nagy visszatéréséről, a The Shape of Waterről olvashatnak majd nálunk.

Downsizing (Kicsinyítés)

La Biennale Di Venezia

Idén sem csorbult a velencei filmfesztivál nyitófilmjének rangja, hiszen a Gravitáció, a Birdman és a Kaliforniai álom után újra egy hollywoodi nagyágyút vetettek be, ami kapásból lenyűgözte a kritikusokat. A kétszeres Oscar-díjas Alexander Payne (Kerülőutak, Utódok, Nebraska) filmjében Matt Damon karaktere elhatározza, hogy tíz centi magasra zsugorítja össze magát egy új eljárás segítségével, hogy feleségével (Kristen Wiig) együtt egy jobb élet felé vegyék az irányt – és egyben hozzájáruljanak a bolygó megmentéséhez. A Drágám, a kölykök összementek! érettebb változataként is emlegetett film főbb szereplői közt feltűnik még Christoph Waltz, Jason Sudeikis és Hong Chau is.

Amerikai mozipremier: december 22.
Várható magyar mozipremier: 2018. január

mother! (anyám!)

Talán a Dunkirk mellett az év legtitokzatosabb filmje Darren Aronofsky visszatérése – a visszatérést szó szerint kell venni, a karrierje kezdete óta tartó sikersorozata (többek közt Rekviem egy álomért, A pankrátor, Fekete hattyú) legutóbbi rendezése, a vegyes fogadtatásban részesült Noé után kissé megtorpant. Most a forgatás óta egyben barátnőjének számító Jennifer Lawrence-szel szerezheti vissza a nézők bizalmát, egy igazi pszichothrillerrel: a történetben Lawrence és a férjét játszó Javier Bardem házaspárjának idilli nyugalmát néhány hirtelen betoppanó vendég (pl. Ed Harris vagy Michelle Pfeiffer) zavarja meg. Akik már látták, olyanokat mondanak róla, hogy „a legbotrányosabb film a Mechanikus narancs óta”, szóval lehet felkészülni.

Amerikai mozipremier: szeptember 15.
Magyar mozipremier: október 19., de a miskolci Cinefesten már szeptemberben vetítik

The Shape of Water

Twentieth Century Fox

Ha azt mondtuk, hogy a Downsizing lenyűgözte a kritikusokat, akkor Guillermo del Toro legújabb modern tündérmeséjétől egyenesen megőrült a Lido népe. A több könnyen felejthető mozi (Tűzgyűrű, Bíborhegy) után újra magára találó mexikói varázslatos filmjében egy titkos kormányzati laboratóriumban dolgozó magányos nőt (Sally Hawkins) követhetünk a hidegháborús hatvanas években, aki munkatársával (Octavia Spencer) együtt véletlenül rábukkan egy olyan kísérletre, amire nem lett volna szabad. Természetesen Del Toróról van szó, lesznek benne furcsa lények. Michael Shannon, Richard Jenkins vagy Michael Stuhlbarg egészíti ki a gyönyörűen összerakott gárdát.

Amerikai mozipremier: december 8.
Magyar mozipremier: ?

Brawl in Cell Block 99

La Biennale di Venezia 2017

S. Craig Zahler előző agyszüleményét az elmúlt 15 év legjobb westernfilmjei közé soroltuk, még ha a vadnyugati történetbe kevert is egy jó adag kannibálhorrort. Második rendezése alapján elmondható, hogy abszolút a zsánerfilmek világában képzeli el magát: megszerezte magának a komédiázást megunó (és a True Detective önparódiába hajló második évadában magából jóformán hülyét csináló) Vince Vaughnt, leborotválta a haját, „tetováltatott” rá egy jó nagy keresztet és hagyta, hogy magából kikelve őrjöngjön egy börtönben. Kell ennél több?

Amerikai és magyar mozipremier: ?

First Reformed

La Biennale Di Venezia

Már ott megnyert magának a film, hogy Ethan Hawke egy hitével küzdő lelkészt játszik, miután a hadsereghez való csatlakozásra buzdított fia meghal a csatatéren. De az egész cselekményt egy várandós nő (Amanda Seyfried) indítja be, aki férje öngyilkossága miatt fordul a lelkészhez. A filmet író-rendező Paul Schrader ugyan máig a 30-40 éve szerzett forgatókönyveiből (Taxisofőr, Dühöngő bika, Amerikai dzsigoló) él, de azért minden egyes filmjében ott a régi szikra lehetősége – az első reakciók alapján talán pont idén jött el újra az ő ideje.

Amerikai és magyar mozipremier: ?

Suburbicon – Egy kis szelet mennyország

Paramount Pictures

George Clooney rendezőként jegyzett filmjeit (Műkincsvadászok, A hatalom árnyékában, Bőrfejek, Good Night, and Good Luck ) eddig elég szélsőséges reakciók fogadták, de most úgy tűnik, összeállt az a csapat mögötte, amely akár az Oscar-gáláig röpítheti a sztárt. A nyugodt amerikai kisvárosban játszódó történetet egy súlyos következményekkel járó betörés indítja be, innentől pedig a város lakóiból előtör a lappangó erőszak. A főbb szerepekben Matt Damon, Julianne Moore és Oscar Isaac, a forgatókönyvet a Coen-testvérek jegyzik: ennél jobb ajánlólevél nem nagyon kell.

Amerikai és magyar mozipremier: október 27.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Twentieth Century Fox

Aligha kell a mai filmpiacon nagyobb hívószó a McDonagh-névnél: ezúttal az idősebb fivér, Martin próbálja ki magát Amerikában egy, az eddigi filmjeihez (In Bruges, A hét pszichopata) hasonlóan pörgős párbeszédekkel telezsúfolt moziban, amelyben hemzsegnek a jobbnál jobb színészek. A főszerepben a lánya eltűnése után a nyomozást saját kezébe vevő anyát láthatunk (Frances McDormand), aki ezzel a lépésével alaposan kihúzza a gyufát a helyi seriffnél (Woody Harrelson).

Amerikai mozipremier: november 10.
Magyar mozipremier: ?

Jim And Andy: The Story Of Jim Carrey, Andy Kaufman and Tony Clifton

La Biennale Di Venezia

Jim Carrey legutóbbi, festészetét bemutató videója óta megint forró téma, így a róla készült dokumentumfilm a szokásosnál is nagyobb dobásnak tűnik. Ráadásul nem is akármilyen szituációban láthatjuk a színészt, hiszen Chris Smith dokumentumfilmes rendező azt az időszakot mutatja meg, amikor Carrey Andy Kaufman, Amerika híres komikusának megformálására készült az Ember a holdon c. film forgatásán.

Amerikai és magyar mozipremier: ?

The Devil And Father Amorth

La Biennale Di Venezia

Az ördögűző rendezője, Willam Friedkin tényleg megszállottja lehet a témának, hiszen az 1973-as film után most egy dokumentumfilmben ered a katolikus egyház kevésbé ismert oldalának nyomába. Friedkin a hírnevet jelentő film elkészítésekor még nem látott valódi ördögűzést, ezért kapott az alkalmon, hogy a Vatikán legnevesebb specialistáját kísérje el egy éles akcióra.

Amerikai és magyar mozipremier: ?

Human Flow

Human Flow UG

Azzal, hogy menekültfilm, valószínűleg vajmi keveset mondunk a világhírű képzőművész, Ai Wei Wei legújabb, monumentális alkotásáról. A drónfelvételekkel és fantasztikus beállításokkal megörökített vándorló embertömeget követő film az eddig beszámolók szerint az eddigi legközelebbi krónika a menekültválságról, amelynek költői hangnemébe néha élesen hasít az aktuálpolitika.

Amerikai és magyar mozipremier: ?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!