„Az írók új generációja már azzal megújította a macedón irodalmat, hogy valóságos problémák bemutatásával, realista ábrázolásmóddal mutatnak rá hazájuk ellentmondásosságára; azt az érzéketlen, konzervatív, megdermedt valóságot, amelyet mintha nem is az értelem irányítana. Ahol nem tudható, mi a jó és mi az ördögi, hol van egyáltalán a jó és a rossz határa, ezért csak várják, hogy a „nagyvilág” majd megsúgja nekik, mik is az értékeik” – írja a Magyar Narancsban az est moderátora, Karafiáth Orsolya.
A most bemutatkozó írók – Froszina Parmakovszka, Lira Bojku, Petar Andonovszki, Davor Sztojanovszki – szerint az irodalom az ellenállás egyik formája, kritizálnia és provokálnia kell. Ugyanakkor nem csak valamiféle ellenzéki tevékenység ez az új macedón irodalom – teszi hozzá Karafiáth.
Az „újak” témái univerzálisak, írásaikban mindannyian könnyen felismerhetjük a közvetlen környezetünk figuráit. Munkáik sokszor pszichologizálnak, és rendre felhívják a figyelmet egy-egy szociális problémára is, szerintük a művészeknek igenis hozzá kell szólniuk korunk fájdalmaihoz, félelem nélkül mutatva meg az élet sötét oldalát.
Az eseményről bővebben itt.