szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Japán attól tart, hogy a „vigasznő” szobra rontja az ország megítélését.

Elszállítanak egy szobrot Berlinből, mert Japán a diplomáciai kapcsolatok megszakításával fenyegette miatta Németországot. A „vigasznő” szobra egy hagyományos öltözetű, fegyelmezetten ülő koreai nőt ábrázol egy üres szék mellett. Dél-Koreában ez az ábrázolás azokat a nőket szimbolizálja, akiket japán katonák megerőszakoltak, vagy kényszermunkatábor-szerűen működő „bordélyházakba” hurcoltak a II. világháború alatt. Tokió szerint a szobor nem áll összhangban Japán azon törekvéseivel, hogy jobb kapcsolatot építsen ki Dél-Koreával – írja a Deutsche Welle.

A szobor alatt egy tábla részletezi a koreai nők tízezrei ellen elkövetett szexuális visszaéléseket. Ez a harmadik ilyen emlékmű Németországban, de az első, ami nem magánterületen áll. 

A japán kormány felszólította a belvárosi Mitte negyed elöljáróit, hogy azonnal távolítsák el a szobrot. A konzul a diplomáciai kapcsolat megszakításával és a Tokió–Berlin testvérvárosi viszony felbontásával fenyegetőzött. A német hatóságok a szobor elszállítása mellett döntöttek. A berlini önkormányzat a szobor helyén egy olyan emlékművet állít majd, ami minden, a háború alatt megerőszakolt nőre emlékeztet majd – írja az Euronews.

A japán kormány többször hivatalosan bocsánatot kért a dél-koreai kormánytól, 2015-ben pedig egy újabb bocsánatkérés mellett 1 milliárd jenes, azaz körülbelül 2,5 milliárd forintos jóvátételt is fizettek, hogy a probléma „visszafordíthatatlanul megoldódjon”. A megállapodást azonban 2019-ben az új dél-koreai kormány felmondta, azóta nem tudták rendezni a két ország közötti diplomáciai kapcsolatot. Civil szervezetek ezután világszerte kampányoltak a „vigasznő” szobrok felállításáért, ezzel sokakat feldühítve Japánban.

Gabriele Vogt, egy müncheni egyetem kortárs japán politikával és társadalommal foglalkozó tanára úgy gondolja, hogy a szobor nem árt a németek Japánról alkotott képének. 

„A szoborhoz mellékelt információk nem mennek bele mélyebben Japán és Korea történelmébe, úgy tűnik, inkább arra összpontosítanak, hogy mi történik jelenleg a nők elleni erőszakkal kapcsolatban” – mondta.

Egy japán szélsőjobboldali csoport, a Történelmi Tényeket Terjesztő Társaság szerint ezek a nők nem kényszer hatására tették, amit tettek, hanem pénzért. A szervezet főtitkára hozzátette, a japán hadsereg nem vett részt a „toborzásukban”, azt koreai kereskedők végezték. Szerinte a szobor rontja a japán nép hírnevét, „hazugságokon és kitalációkon alapul”. 

a berlini “vigasznő” szobor
AFP/Nobuo Ishizaki / Yomiuri
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!