szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Az évforduló kapcsán a bencés szerzetes munkásságát bemutató kiállítás nyílt csütörtökön a fővárosi Elektrotechnikai...

Az évforduló kapcsán a bencés szerzetes munkásságát bemutató kiállítás nyílt csütörtökön a fővárosi Elektrotechnikai Múzeumban, ahol több berendezést maguk a látogatók hozhatnak működésbe - ideális családi fizikaóra lehet ez a család legkisebbjeinek.

A dinamóelv tárgyiasulása

A pannonhalmi kollégiumban tanító szerzetes 1861-ben készítette el unipoláris generátorát, amelynek mágneses terét elektromágnes állítja elő. Ezzel a készülékkel jutott el az öngerjesztés - dinamó-elv - felismeréséig öt évvel a német Siemens és az angol Wheatstone előtt, de felfedezését nem publikálta. A dinamó-elv új utat nyitott az áramfejlesztő generátorok tervezésében.

A tárlat első részében a látogatók egy tabló segítségével ismerhetik meg részletesebben Jedlik Ányos életét és munkásságát. Az ezt követő vitrinekben olyan kísérleti eszközök láthatók, amelyek szemléltetik a kor azon ismereteit, vívmányait, amelyek inspirációt jelenthettek Jedlik számára.

Ezt követik legérdekesebb masinái, amelyek között kiemelt helyen szerepel a működő influencia gép, rácsosztó gépe, hullámrajzoló gépezete és az általa "villámfeszítőnek" nevezett feszültségsokszorozó kondenzátor is, amelyet egy 1873-as bécsi kiállításon mutatott be a nagyközönségnek. Ezzel az eszközzel már akkor csaknem 60 centiméter hosszú szikrát volt képes előidézni.

A kiállítás decemberig tekinthető meg a múzeumban, utána vándorkiállításként az ország több pontjára is ellátogat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!