Nem az orvosi rutintól függ az életünk
Tíz orvosi tévhit
Mindannyian hallottunk már olyan - vélt - orvosi igazságokról, amelyek emberöltők óta tartják magukat. Fel sem merül bennünk, hogy van-e ezeknek a hiedelmeknek tudományos alapjuk. Egy új könyv ezeket járja körül.
A robotsebész keze sohasem remeg, a betegek örömére
A műtéti eljárások robotizálására már több kísérletet folytattak, s napjainkban nem újdonság a hálózaton keresztül végzett „távgyógyítás” sem, amikor az orvos akár több száz kilométerre is lehet a betegétől. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen előnyökkel jár a sebészrobot alkalmazása a hús-vér orvos szikéjéhez képest.
Agyműtét sebészeti beavatkozás nélkül
Sem a bőrhöz, sem a koponyához nem kell már hozzáérni agyműtétek során - vetíti előre a jövőt az InSightec új orvosi készüléke. A nagy intenzitású ultrahanggal besugárzott agyban ugyanis elpusztul a sérült agyszövet, a kérdés csak az: mennyire lehet jól célozni sebészeti beavatkozás nélkül? Minderről a Technology Review számolt be.
Orvosi műhibák, melyek sosem derülnek ki
Információhiány és kiszolgáltatottság. E két szóval lehetne leginkább leírni, mi az, ami jó néhány beteg helyzetét jellemezheti, ha egészségügyi gondja támad. S bár a páciens megfelelő informálása időigényes feladat, az mindenképpen elgondolkodtató, hogy a betegek legnagyobb része alapvetően tájékozatlan a betegségével kapcsolatban. A jogairól nem is beszélve. Szakértőkkel beszélgettünk.