szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Virológusok szerint az A/H1N1 akkor mutálódhat, amikor már megfertőzte a világ egyharmadát, ez pedig 2010 telére várható. Így egyelőre kevés az esély arra, hogy megjelennek az új vírustörzsek, még nagyobb bajt okozva. Mindeközben kiderült, nincsenek mellékhatásai az influenza elleni vakcinának, ám még várni kell a tömeges oltásra.

A kórházi kezelésre szorulók és halottak száma emelkedni fog ugyan, de a vírus alapvetően ugyanaz lesz, mint amellyel már a nyáron volt dolgunk - hangsúlyozta John Oxford, brit virológus, leszögezve, hogy várhatóan ezen a télen a vírus még nem fog mutálódni. Az Ausztráliában, Új-zélandon és a dél-amerikai országokban zajló folymatokat érdemes most követni: ott ugyanis tél van, így világát élheti az új influenza, kiderülve, mire is képes. A virológus szerint, ha szerencsénk van, a vírus megmarad ebben a formájában: komótosan terjed, lassan immunizálja a Föld lakosságát. Ám ha a vírus már a világ egyharmadát megfertőzte, kevesebb "egészséges" embert fog találni, s ekkor fölénybe kerülhetnek a mutáns törzsek. Ennek ismeretében közel sem lélegezhetünk fel a szezon után, sőt a várakozások szerint 2010 telén fajulhat el igazán a helyzet.  

Árgus szemekkel figyelik. Mutálódhat a vírus
© AP
Az egészségügyi világszervezet (WHO) legutóbbi közleményében arról számolt be, hogy a járvány különböző helyeiről származó adatok szerint az A(H1N1) vírus gyorsan megtelepedett, és most már ez számít a legelterjedtebbnek. A korábban sertésinfuenzának nevezett kór lényegesen különbözik a szezonálisan felbukkanó influenzától. Amíg ez utóbbiaknál a halálesetek 90 százaléka a 65 évesnél idősebb korosztálynál fordul elő, addig az A( H1N1) inkább az 50 éven alattiakra veszélyes. Továbbra is a rizikócsoportba tartozók - túlsúlyosak, terhes nők, asztmások, anyagcserezavarokban szenvedők, illetve az egészséges fiatal felnőttek - vannak a legnagyobb veszélyben. Aggasztó, hogy egyre gyakrabban fordulnak elő olyan esetek, amikor az egyik pillanatban a beteg még jól van, ám a következő percekben már az intenzívre kell vinni.

Itthon, a felnőtteket tesztelő Sinka László főorvos eddig 128 veszprémi önkéntesnek adta be az új influenza elleni védőoltást. A Független Hírügynökségnek elmondta, az önkéntesek fele egy oltást kapott az A(H1N1) vírus ellen, a másik fele egyszerre kettőt, az új vírus és a szezonális vírus ellen is egyet-egyet. Az azóta eltelt több mint egy hét alatt sem az első, sem a második csoport nem jelzett semmilyen mellékhatást.

Hétfőn kétmillióan kezdik a tanévet: gyerekek, tanárok, iskolai dolgozók. A tisztiorvosi szolgálat minden iskolát levélben figyelmeztet a veszélyekre. Falus Ferenc tisztifőorvos szerint önmagában attól, hogy a gyerekek közösségbe járnak, nem fog "felrobbanni a járvány", de segítheti a terjedését. Segíthet, ha az iskolákban gyakran fertőtlenítik a padokat, kilincseket, illetve az egyéb felülelteket, a kisebbeket pedig megtanítják zsebkendőbe köhögni, tüsszögni. A pandémiás felkészülést illetően a tisztifőorvos szerint nincs ok az aggodalomra, a mostani prognózisok alapján a járvány magyarországi megjelenéséig elkészül a vakcina. Hamarosan megkezdik a lakosság tájékoztatását az új influenzavírussal kapcsolatosban, közben folynak az oltóanyag humánklinikai vizsgálatai. Székely beszámolt arról is, hogy az oltóanyag kiszállításának ütemtervei is elkészültek. Amennyiben befejeződnek a klinikai vizsgálatok, várhatóan októberben a tervezett mennyiség - négymillió adag - fele raktárba kerülhet. 

A tömeges oltás kapcsán Székely Tamás, egészségügyi miniszter elismerte: a vakcinálás technikai lebonyolításával összefüggésben még vannak kérdések, így például nem tudni, hogy a többletköltséget ki és milyen forrásból fedezi majd. A legfontosabb, hogy a háziorvosoknak legyen hűtőszekrényük, hiszen egy-egy átlagos praxisban több száz oltóanyagot kell a felhasználásig tárolni, amely akár több hónap is lehet. A legszerencsésebb, ha a betegeket akkor hívják be, amikor a vakcinát leszállítják.

Jóllehet, a legtöbb európai országban kétféle antivirális készítményt szereznek be, itthon csak az egyik gyógyszer lesz központilag beszerezhető. Kökény Mihály szakpolitikus szerint a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően a lakosság 7-8 százalékának elegendő vírusölő orvosságot halmoztak fel. Mint mondta a hangsúly az oltóanyag legyártásán van, és nem az antivirális szerek beszerzésén, ez utóbbi ráadásul veszélyes lehet, ha megelőzésre alkalmazzák.

A betegség gyakorlatilag ugyanolyan tünetekkel jár, mint a már korábban beazonosított infuenzavírusok, ám ezzel szemben egyelőre nincs védettségünk. A vírus cseppfertőzéssel terjed; lappangási ideje 1-10 nap között mozog; tünetei a láz, a köhögés, a tüsszögés, esetleg hasmenés, izomfájdalmak. Legsúlyosabb formája a tüdőt támadja meg, súlyos légzési és más rendellenességeket okozva. Védekezni gyakori kézmosással, a tömeg illetve a másokkal történő közvetlen kontaktus elkerülésével, valamint a sokak által használt felületek fertőtlenítésével lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

H1N1: leállították a szűréseket - ártalmatlan a betegség?

Augusztus közepén változott az új influenzával kapcsolatos eljárási rend: csak különleges esetekben végeznek szürővizsgálatot az erre kijelölt laboratóriumokban, egyébként a normális influenzára vonatkozó szabályokat alkalmazzák. Az ÁNTSZ megjelölte, milyen esetekben kell vizsgálatra küldeni a betegeket. Erről az erre kijelölt orvosoknak kell dönteniük. Hogy kik ezek az orvosok és hova küldik indokolt esetben a betegeket, nem árulta el a hivatal.

MTI Plázs

H1N1: a gyógyszercégek versenyt futnak az idővel

Több mint két tucat gyógyszerészeti társaság fut versenyt az idővel világszerte, hogy tesztelje, legyártsa és leszállítsa az egymilliárd adagot meghaladó új influenza elleni védőoltást, amellyel a fertőzés terjedését szeretnék elkerülni. Magyarországon augusztus 14-én kezdték meg az új influenza elleni oltóanyag tesztelését.

MTI Plázs

H1N1: megvan, kiket oltanak be először

A legalább hat hónapos korú krónikus betegeket, az állapotos nőket és az egészségügyi alkalmazottakat oltják be elsősorban az Európai Unióban a H1N1 jelű vírus ellen.