szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A strandon a napernyő nem nyújt teljes védelmet a bőrrákot és szürkehályogot okozó napsugarakkal szemben - figyelmeztetnek a Valenciai Egyetem kutatói.

A napernyő hatékonyan véd a közvetlen sugárzástól, de a szórt (diffúz) sugárzástól nem, és a káros ultraibolya-sugárzás 34 százaléka oldalról eléri a földre terített fürdőlepedőt - állítják tanulmányukban, amely a Photochemistry and Photobiology című szaklapban jelent meg. 

A kutatók vizsgálatukhoz egy 160 centiméter átmérőjű és másfél méter magas, kék-fehér vásznú napernyő talpára helyeztek el ultraibolya-sugarakat érzékelő készüléket. 

"A napernyő felfogja a közvetlen sugárzást, de a teljes sugárzás körülbelül 60 százalékát kitevő szórt sugárzás egy része eljutott az érzékelőig az égboltnak arról a területéről, amelyet nem takart el az ernyő" - mondta José Antonio Martinez-Lozano, a tanulmány egyik szerzője. Az ultraibolya-sugárzással szembeni védekezésként az orvosok a napernyő használatán kívül azt ajánlják, hogy kenjük be magunkat napkrémmel, viseljünk fejfedőt és "védőruhát", a legmelegebb órákban pedig húzódjunk árnyékba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Shake

Napsütés és szívbetegség

Miközben egyre több adat lát napvilágot arról, hogy a Nap ultraibolya sugarai nagy szerepet játszanak a bőr rosszindulatú daganatainak kifejlődésében, egy új, érdekes elmélet arra utal, hogy a napsugár nemcsak melegítő hatásával, hanem más módon is kedvező, mivel tágíthatja az ereket. Az Európai Unió kutatóinak meglepő elképzeléseit az European Heart Journal közölte.

kadarm Shake

Ha végre itt a nyár – milyen napvédőt használjunk?

Abban már majdnem mindenki egyetért, hogy a nap ellen védekezni muszáj, inkább csak az a kérdés, hogyan tegyük. Körülnéztünk a legdrágábbtól a legolcsóbbig és bemutatjuk, hogy mi a különbség a jelenleg kapható napvédők között.