szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban eddig három ember halt egy igen ritka fertőzésben, amelyet egy, az agyat felfaló amőbafaj okozhat – írja a CNN.

Főként sekélyebb, szennyezett tavakban, folyókban, de koszosabb uszodában is megtelepedhet a Naegleria fowleri nevű amőbafaj, amely ritka esetben ugyan, de az embert is megtámadhatja. Az amőbák közül egyébként ez az egyetlen típus, amely az emberre veszélyt jelent, de támadása 95 százalékban halálos: az orron keresztül behatol az áldozat szervezetébe, az agyba eljutva pedig az idegsejtek pusztításába kezd – számolt be róla a CNN.

A statisztikai adatok szerint évente két-három ilyen eset fordul elő, az eddigi legrosszabb évként 1980-at tartják számon, akkor ugyanis nyolc halálos áldozatot követelt a fürdés közben összeszedhető fertőzés. A CDC adatai szerint az elmúlt tíz évben 32 ilyen esetet jelentettek, ennek ellenére érdemes komolyan venni a veszélyt, ugyanakkor nagyon keveset tehetünk a megelőzésért. Általában gyerekeket fertőz meg, de arra még nincs egyértelmű válasz, miért őket támadja meg, illetve a fürdőzők miért ilyen kis százalékát érinti a veszély.

CNN

Az első, halállal végződött eset idén júniusban történt Louisiana államban. A legutóbbi tragédia pedig az elmúlt hétvégén következett be, a 16 éves floridai lány, Courtney Nash szerveztébe úszás közben jutott be az agyevő amőba. Édesanyja elmondása szerint lánya először fejfájásra panaszkodott, majd hányás és magas láz gyötörte. A későbbi gerinccsapolásnál – általában agyi panaszoknál végzik – aztán kiderült, hogy a lány szervezetében jelen van a gyilkos amőba. Egy másik hasonló eset pedig Virginiában történt, a megfertőződött kilencéves gyermek az elmúlt hetekben halt meg. Az orvosi szakma is döbbenten áll a történtek előtt, Virginiában például az utolsó megerősített ilyen haláleset 1969-ben volt.

Az amőbafajt kutató szakemberek szerint a Naegleria fowleri nem feltétlenül az emberi szervezetet tekinti lehetséges gazdatestnek, de ha bejut oda, mielőbb élelmet keresve az idegsejteket kezdi el pusztítani, így az agy működése egy idő után leáll. Általában 3-7 napon belül következik be a halál. A korai tünetek közé tartozik a fejfájás, láz, hányinger, hányás és a nyaki merevség, későbbi panaszként jelentkezhet a zavartság, az egyensúly-vesztés, görcsrohamok és hallucinációk. A fertőzés diagnosztizálása azonban nem könnyű, sokszor összekeverik a bakteriális agyhártyagyulladással, amelynek szintén hasonlók a tünetei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!