szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Áttörést hozhat a véralvadásos betegségek ellenőrzésében a magyar Diagon cég legújabb tesztkészüléke, amelyet szerdán külföldi szakemberek rendkívüli érdeklődése mellett mutattak be a világ legnagyobb orvostechnikai szakkiállításán, a düsseldorfi Medica kiállításon.

Kern József, a véralvadás, a hematológia és a molekuláris biológia területeivel foglalkozó cég igazgatója elmondta: a Diagon által kifejlesztett műszer segítségével a ma már népbetegségnek számító trombózison átesett, véralvadást gátló gyógyszeres kezelésre szoruló betegeknek nem kell heti vagy havi rendszerességgel laboratóriumi vérvételre menniük, hanem a háziorvosnál - a későbbiekben pedig már otthon is - megállapítható majd a gyógyszer adagolásához szükséges, a vérzékenységet jelző, úgynevezett INR-szint. Az igazgató szerint az egyéves fejlesztés eredményeként létrejött szabadalom nemcsak egyszerűbb és kényelmesebb ellenőrzést, hanem jóval gyorsabb és olcsóbb eljárást ígér a jelenleg rendelkezésre álló technológiáknál.

A véralvadást gátló gyógyszerek pontos adagolása rendkívül fontos a trombózisos betegek kezelésében - magyarázta az igazgató, emlékeztetve arra, hogy a helytelen adagolás újabb vérrögképződéshez vagy pedig - túladagolás esetén - vérzékenységhez vezethet. A pontos gyógyszerbeállítás elengedhetetlenül fontos a kezelés, illetve a gyógyulás érdekében, és a cég által kifejlesztett készülék, illetve az annak segítségével végzett teszt meglehetős biztonsággal ezt segíti elő.

Az ilyen jellegű vizsgálatok jelenleg kórházi, illetve orvosi laboratóriumokban történnek, ami számos esetben a beteg többszöri utazását teszi szükségessé. A készülék ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a szükséges vizsgálatot a családi orvosnál is el lehessen végezni, a házi orvosi rendelőben azonnal eredményhez jussanak, és ehhez igazítsák a szükséges gyógyszeres kezelést. A gyors vizsgálati eljárás lehetősége bizonyos esetekben a kockázatokat is jelentősen csökkentheti - hangoztatta az igazgató, utalva arra, hogy ez jelentősen megkönnyítheti a betegek helyzetét. 

Kern József elmondta, hogy a szerdai düsseldorfi bemutatkozás tulajdonképpen világpremier volt, amelyet követi majd a hazai, magyarországi engedélyeztetés. "Első körben a házi orvosi és az alapellátásban szeretnénk bevezetni a készüléket" - hangsúlyozta az igazgató, kiemelve, hogy a gyógyszeradagolás, illetve a terápia esetleges változtatása csak orvosi felügyelet mellett történhet. Az orvosi bevezetést a későbbiekben követheti az otthoni alkalmazás, az orvosi ellenőrzést, illetve konzultációt azonban ez sem nem nélkülözheti - tette hozzá.

Az engedélyezési folyamat mintegy három hónapot vehet igénybe, majd megkezdődhet a sorozatgyártásra való felkészülés. Az igazgató úgy ítélte meg, hogy a tesztkészülék a jövőben a trombózis megelőzésében is segíthet. Az igazgató elmondta, hogy a hazai bevezetés mellett a külföldi piac jelentős érdeklődésére számít. A düsseldorfi bemutatkozás ennek elősegítését célozta.

Ami pedig a várható otthoni árat illeti, Kern József kijelentette: mindenki számára megfizethető árfekvésre törekszenek. Ez vonatkozik magára az alapkészülékre, illetve a rendszeres teszthez szükséges kiegészítő berendezésre is. Ez utóbbi egy doboz cigaretta áránál bizonyosan olcsóbb lesz - mondta Kern József.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!