szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Nemcsak álmossá tesz bennünket a szociális jetlag – vagyis az a szindróma, amikor a szervezet belső órája eltér a valós időtől –, hanem elhízáshoz is vezethet.

"Olyan szindrómát találtunk a modern társadalomban, amelyet  egészen mostanáig senki sem ismert" – mondta Till Roenneberg, a Müncheni Egyetem munkatársa. "Ez a fiziológiai óránk és a szociális óra közötti eltérésre vonatkozik. A szociális jetlag végül krónikus kimerültséghez vezet. Az ilyen állapotban szenvedő emberek ráadásul hajlamosabbak a dohányzásra és a több alkohol valamint koffein fogyasztására is. Bebizonyították, hogy a szociális jatleg az elhízással is kapcsolatba hozható, vagyis valóban káros az egészségre.

Mindannyiunknak van egy belső órája, amely az éjszakai sötétség és a nappali világosság alapján működik. A modern társadalmakban azonban egyre jobban figyelmen kívül hagyjuk ezt a természetes ciklust, és a társadalom igényeihez, például a főnök és a barátok elvárásaihoz próbáljuk igazítani a belső óránkat.

A kutató hozzátette, hogy eredményeik szerint ez a szociális jetlag ráadásul növeli a zsírpárnák méretét és elhízáshoz vezet. Szerinte ezért fontos lenne, hogy tudatosuljon mindenkiben, az alvással töltött idő nem időpocsékolás. Sőt szerinte ha valakinek csak ébresztőórával képes felébredni reggelente, az azt jelenti, hogy a szervezete nem pihent eleget, és több alvásra lenne szüksége.

A tanulmány a Current Biology májusi számában jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!