szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nieto Mercedes Japántól Amerikáig bejárta a világot, hastánc-előadásokat tart és oktat. Körbetáncolja a Földet, és ha teheti, viszi tanítványait is. Például Marokkóba.

Az egyik nap csöngött Mercedes telefonja, a másik végén a marokkói nagykövet várt. Azért hívta, mert egy, a weben keringő videón látta a magyar orientális táncosnő előadását, és egy készülő, nagyszabású rendezvényre szerette volna meghívni. A divatbemutatón, amire invitálta, a kaftán lenne a főszereplő, mint az öltözet, ami a helyi hagyományt és a nyugatias viseletet ötvözné.

Kattintson galériánkért!
hvg.hu

Mercedes és tucatnyi tanítványa közül hatan, a nimfák (a társulat neve: Nimfa Orientalis Társulat), 2011 májusában érkeztek Marakechbe. Arra gondolhatnánk, hogy igazán kritikus közönségre számíthattak, hiszen ebben a tánckultúrában ők csak bevándorlók – az észak-afrikai ország számára az orientális tánc saját hagyomány, nálunk egzotikum, ráadásul Mercedes diákjai mind becsületesen unalmas szakmákból keresik kenyerüket, a hastánc csupán kedvelt időtöltés. Akad közöttük gyógytornász, tanítónő, vitamin-tanácsadó, fotóművész és tanuló is.

A képlet azonban nem ilyen egyszerű. „A muszlim országban az orientális táncot nem tartják az ország hagyományaival összeegyeztethetőnek. Ez egy női, szóló műfaj.” Éppen ezért érezhették a súlyát annak, hogy az ország első női magazinját kiadó médiacég vált a legfontosabb támogatóvá, aki nemrég még azt is megengedte magának, hogy az egyik címlapon egy helyi férfi hírességet alárendelt helyzetben mutasson meg: egy hammamban (tradicionális fürdő) egy hölgy lábát mossa meg.

Ez volt az első alkalom, hogy az állami tévé a teljes táncprodukciót bemutatta. „Olyasmi lehet ez, mint maga a marokkói kaftán. Büszkén és méltóságteljesen emeli ki azt, amit egyúttal el is takar – a nő szépségét.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!