szerző:
Lukács Andrea
Tetszett a cikk?

A kokárda olyan, mint a golyóstoll. Amikor szükség van rá, sosem találjuk, hiába hordjuk évről-évre március 15-én, és tesszük el utána, hogy a következő évben ne kelljen már vásárolni. De nincs vész, a várost már ellepték a kokárdaárusok. Száztól kétezer forintig kínálják a trikolort.

A metrómegállóknál fordulnak elő a leginkább a kokárdaárusok, valaki virágot is árul mellé, de van olyan is, aki csak a március 15-i jelvényre koncentrál. A Batthyány-térnél például a férfi egy üvegkeret alá helyezve demonstrálja a különböző méretű, hajlított trikolort.

Tudja, hogy kell helyesen hordani a kokárdát? Itt elolvashatja

Százasával emelkedik az ár: a farok nélküli, kis kokárda-kerék 150 forint, a hagyományos apróka kokárda 200, és így megy fölfelé egészen 500 forintig, ami már egy szép nagy kitűző. Csütörtök délután még nem vásároltak sokan, a rohamot péntekre várják. "Az iskolásoknak is szükségük lesz rá" - reménykedik.

Kokárdatálca a Batthyány-téren
hvg.hu

A Deák-téren áruló idős asszony a metróaluljáró kijáratánál álldigál, a kezében tulipán, a kosarán kicsit amatőr módon összetűzött kokárda, a pici 100, a nagyobb 200 forint. Amikor megszólítjuk, épp készülődne, az aluljáróba tart, ott háha többen vásárolnak. "Bár már a kínaiak is viszik, ketten voltak" - turisták, és szuvenírnek hitték a kokárdát? - kérdezzük, "nem tudom, nem értek kínaiul".

Kokárdaárus néni a Deák-téren
hvg.hu

A Jászai Mari téren a legkisebb 400 forintba kerül, 1000-ért viszont hatalmas plecsnit lehet kapni, a közepén gyöngyszemmel. A Margit-híd budai hídfőjénél egy fejkendős néni kínálja portékáját az illegális paprikaárus mellett. Egyik kezében egy csomó csillogó valami, másikban egy kartonon feltűnik a piros-fehér-zöld, de nem a hagyományos szövetből készült kokárda.

hvg.hu

Közelebb érve kiderül, hogy gyöngyből készült kitűzőket árul, nem csupán kokárdát, de a magyar címert is összefűzték a kalotaszegi gyöngyfűzők. A csecse darabokért a kézimunka kidolgozottságától függően 1000, 1500 forintot, az egyedi címerért pedig - amire ugyancsak applikáltak biztosítótűt, 2000 forintot kér az idős néni.

Kalotaszegi kokárda
hvg.hu
Design-kokárdák

Ha valaki unja a hagyományos kokárdaformát, körülnézhet a hazai tervezők portáján. A Vadjutkánál és a Noja designnál találtunk átértelmezett kitűzőket, melyek a piros-fehér-zöldet egészen máshogy formálják. Vadjutka a Petőfi Irodalmi Múzeum kérésére készítette el a fából készült karikát és virágot formázó trikolort, melyen Petőfi is ott lóg. A Nojánál filcanyagból virágot, pillangót, madarat és még sok más alakzatot készítettek, amit nem csak kitűzőként, de nyakláncként is lehet hordani.

Kokárda 2.0 by Noja design
Facebook / Noja-Design
Vadjutka féle kokárdák
Facebook/Vadjutka

A mezei verzió a Moszkva téren 500 forintba kerül: a farokrészénél már feslik, de szép nagy feje van. Amikor mégsem kértünk belőle, a bácsi unszolt egy kicsit "és mennyiért vinnének?". Utánunk egy nő drágállta az ötszázat: "nekem két gyerekem van, az úgy már ezer". Talán megkapta nyolcszázért is.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!