Bicsérdi Ádám
Bicsérdi Ádám
Tetszett a cikk?

Nyolc tárgyalási napon van túl az a per, ahol eldől, hogy a legendás mesterlövész, Chris Kyle gyilkosára, Eddie Ray Routh-ra börtön, vagy pszichológiai kezelés vár hátralévő életében. A tárgyalást soha nem látott médiafigyelem övezi, és az igazi kérdés az, hogy az esküdtszék elfogadja-e a védelem érvét, miszerint Routh nem volt beszámítható a gyilkosság elkövetésekor. Cikkünkben a tárgyalás eddigi nyolc napjának eseményeit gyűjtöttük egybe.

Clint Eastwood filmjéről, az Amerikai mesterlövészről (kritikánk) beszélt januárban kis híján mindenki az Egyesült Államokban. A négy iraki bevetésen is katonai szolgálatot teljesítő mesterlövész, Chris Kyle életrajzi könyvéből készült film hetekig vezette a mozis nézettségi listákat. A produkció jelenleg világszerte majdnem 400 millió dolláros bevételt könyvelhet el, ami jócskán növekedhet még az Oscar-díj jelölés (amiből végül csak a legjobb hangeffektért járó szobrocskát zsebelte be a film) miatt.

A bevetései alatt minimum 160 embert halálosan megsebesítő "legenda" történetét azonban már sokan ismerték Kyle magyarul is megjelent életrajzi regényéből. Két évvel ezelőtt, 2013. február 2-án azonban a mesterlövész fordulatokban gazdag története végzetes fordulatot vett. Kyle leszerelése után poszttraumás stressz-rendellenességben szenvedő sorstársainak segített, így történhetett meg, hogy egy ártatlannak induló lőtéri gyakorlás az életébe került. Eddie Ray Routh, az egykori tengerészgyalogos ugyanis Kyle-t és szintén leszerelt barátját, Chad Littlefieldet is lelőtte azon a februári délutánon.

Eddie Ray Routh, a vádlott
Twitter

A tárgyalás megkezdése előtt a tizenkét tagú esküdtszéket különös figyelemmel állították össze, mivel Kyle ismertsége, a könyv és a film népszerűsége miatt képtelenség volt olyan ember találni, aki ne hallott volna már valamit az ügyről. Az esküdtek kiválogatásnál inkább arra törekedtek, hogy olyan embereket válasszanak ki, akik képesek félretenni a tárgyalás során azokat az információ-morzsákat, amiket már korábban a médiából hallottak.

Végül négyszer annyi esküdt-jelöltet hallgattak meg, mint amit normál esetben kellene, de február 9-én összeállt a tíz férfiból és két nőből álló esküdtszák. Ők döntenek hamarosan Eddie Ray Routh sorsáról.

Mi történt a végzetes napon?

Miután felállt az esküdtszék és elkezdték a tanúk meghallgatását, minden szem az amúgy nyugodt, pár ezres texasi kisvárosra, Stephenville-re és az onnan érkező információkra figyel.

Minden szem a tárgyalás helyszínére, Stephenville-re szegeződik
MTI / EPA / Tom Fox, pool

Ami biztos, a tárgyalás nem Eddie Ray Routh bűnösségéről, hanem mentális állapotáról szól. Routh ugyanis korábban már beismerte, ő lőtte le a Rough Creek Lodge lőterén Littlefieldet és Kyle-t. Az ismert mesterlövész akkoriban poszttraumás veteránoknak segített, így került a képbe a mentális zavarokkal küszködő Routh is. Kyle-t Routh édesanyja kérte meg, hogy segítsen az akkor már több kezelésen átesett fián.

Kyle és Littlefield tehát segítő szándékkal vitte ki Routh-t aznap a lőtérre. Kyle és barátja azonban tudta, legalábbis sejtette, hogy Routh aznap sincs épp jó állapotban. Erről tanúskodik az a nyilvánosságra került sms, amit Kyle küldött barátjának az autóban ülve. "Ez a srác teljesen őrült" – írta akkor Kyle. Littlefield válasza is arról tanúskodik, ő is aggódott a kocsijukban ülő férfi állapota miatt. „Itt van mögöttem. Fedezz!” – válaszolt Littlefield katonai szlengben barátjának.

A lőtéren történtekről azonban keveset tudni. Az biztos, hogy Kyle öt hát- és egy fejlövést kapott, míg Littlefielddel hét golyó végzett. Alan Nash kerületi ügyész szerint a két férfi menthetetlen volt, amikor rájuk találtak.

Azt, hogy mi válthatta ki a lövöldözést, csak félszavakból lehet kikövetkeztetni. A vád szerint Routh tisztában volt vele, mit követ el. Ezt támasztja alá a vádlott első kihallgatásának felvétele is, amit a tárgyaláson teljes egészében levetítettek. A kihallgatás elején Routh össze-vissza beszél, de arra a kérdésre, hogy tudja-e, hogy rossz dolgot követett el, határozott igennel felelt. A védelem szerint azonban a vádlott a kihallgatáson is értelmetlenül, főképp képekben beszélt, így azt nem lehet teljes értékű vallomásként kezelni.

A vallomásokból az is kiderült, hogyan telt Routh napja a lövöldözés előtt. Routh barátnője, Jennifer Weed elmondta, azokban a napokban elég viharos volt a viszonya a férfival. A gyilkosságok előtti éjszaka még igent mondott Routh házassági ajánlatára, de másnap reggel csúnyán összevesztek. Ezután hívta fel Routh nagybátyját, James Watsont, aki át is ment Routhhoz beszélgetni, miközben füvet szívtak. Watson a beszélgetés után hazament.

A híres áldozat, Kyle felesége, Taya is vallomást tett, amiben kifejtette, férjétől a szokásos szeretetteljes módon váltak el, semmi sem utalt akkor még arra, hogy bajba kerülhet, sőt jókedvűen hagyta el a házat – szeretett segíteni más veteránokon. A feleség csak egy későbbi rövid telefonbeszélgetés alkalmával érezte úgy, hogy férje ingerült. "Olyan volt, mintha a körülötte lévő emberek miatt nem beszélne sokat " – mondta Taya Kyle az esküdtszék előtt.

Taya Kyle, az egyik áldozat, a mesterlövész özvegye a tárgyaláson
MTI / EPA / Tom Fox, pool

Később Littlefield feleségének aggódó telefonhívása utalt arra, hogy baj lehet, míg nem egy helyi rendőr és a család egyik barátja mesélte el a történteket Taya Kyle-nak.

Routh a gyilkosságok után nővére lakásához hajtott, ahol az ajtót nyitó sógorának azt mondta, "most öltem meg két embert, mielőtt engem öltek volna meg". Routh nővére, Laura Belvins először el sem akarta hinni, amit testvére beszélt, mivel Routh teljesen zavarodottnak tűnt, és érthetetlenül beszélt. Csak akkor kezdte el felfogni, hogy testvére mit tett, amikor meglátta Kyle autóját a házuk előtt. A rendőrök végül Kyle autójában kapták el Routhot a gyilkosságok éjszakáján.

Routh letartóztatása után, a New Yorker magazin riporterével is beszélgetett telefonon, a most zajló tárgyaláson ezt a felvételt is lejátszották. Ebből már több részlet derült ki a lőtéren történtekről. Routh elmondása szerint a kocsiban ülő két férfi egyáltalán nem szólt hozzá, már ez sem tetszett neki, de a lőtéren azért húzta fel magát, mert Littlefield egyáltalán nem is akart lőni, inkább csak őt nézte.

"Először Littlefieldet lőttem le, utána Kyle-t (…) Ha nem ölöm meg őket, ők lőnek le engem" –beszélt a gyilkosságról Routh, aki ezek szerint fenyegetve érezte magát a két férfi társaságában. Higgadtságára utalhat, hogy bevallotta, megvárta míg Kyle kiüríti fegyverét, és csak ezután lőtt. Ezt erősíti az a tény is, hogy a helyszíni szemlén kiderült, Littlefield és Kyle fegyvere is üresen hevert a holttestek mellett.

A család felelőssége

Az elkövető édesanya, Jodi Routh a mostani tárgyaláson azt vallotta, fia leszerelése után teljesen megváltozott, és miután visszatért egy veteránoknak fenntartott ápolóintézetből, kilencféle kedélyjavító, antipszichotikus és altató gyógyszert szedett.

A vallomása során azonban azt is elmondta, hogy tudott fia öngyilkos és másokra is veszélyes hajlamairól, de ezeket a részleteket már nem osztotta meg a segítségül hívott Kyle-lal. Routh barátnője pedig azt vallotta, volt rá példa, hogy az egykori tengerészgyalogos késsel és ollóval kényszerítette a lakásban maradásra őt és lakótársukat.

Amikor az ügyész arról kérdezte az anyát, bánja-e, hogy ezt az infót nem osztotta meg a leszerelt mesterlövésszel, azt válaszolta, "csak a fián akart segíteni". Hozzátette még azt is, Kyle azzal nyugtatta, hogy ő pontosan tudja, min megy keresztül fia.

A vád szerint Routh csak szimulál, és a börtönt akarja megúszni

Február 20-án, pénteken majd harminc tanú meghallgatása után a törvényszék által kirendelt orvosi szakértőket hallgatták meg, akik szerint az elkövető egyértelműen tudta mi tesz, és a skizofréniára illetve a kedélybetegségekre való hivatkozással csak a rá váró börtönt akarja megúszni.

A pénteken meghallgatott Dr. Michael Arambula januárban vizsgálta meg a börtönben Routh-t. A kirendelt pszichiáter az elítélt kikérdezése után arra a következtetésre jutott, Routh egyáltalán nem érezte magát fenyegetve a két férfi társaságában.

A lőtéren Routh  - válaszai alapján - többször is hátat fordított a fegyverrel felszerelkezett két másik veteránnak - Arambula szerint egy ijedt, szorongó ember nem tesz ilyet. Arambula szerint a vádlottat főleg Littlefield zavart a lőtéren, Kyle-t főleg azért lőtte le, mert félt a későbbi megtorlástól. "Egy elmebeteg nem így gondolkodik" – érvelt a pszichiáter.

A másik kirendelt szakértő, Randall Price kétszer vizsgálta meg az elkövetőt, és véleménye szerint Routh csak szimulálja a skizofréniát. Price szerint a marihuána okozhatott ugyan némi zavart a lelkiállapotában, de ennek ellenére teljesen tisztában volt vele, hogy amit tesz súlyos bűncselekmény.

A védelem orvosi szakértőit egy nappal előbb, csütörtökön hallgatták meg. Mitchell H. Dunn szerint Routh skizofréniában szenved, ezért hitte azt, hogy magát védi, amikor lelőtte a két veteránt a lőtéren. "Ha úgy érzed meg akarnak ölni, jogodban áll megvédeni magad. Nem azt mondom, hogy ez volt a logikus lépés. De logikus volt az ő (Routh) értelmezésében”"– mondta Dunn a tárgyaláson.

Mi várhat az elkövetőre?

Ha Routh-ot bűnösnek találják a szándékos emberölés vádjával, akkor Texas állam törvényei alapján azonnal tényleges életfogytiglani börtönbüntetésre ítélik. Ha az esküdtszék úgy dönt, hogy Routh nem volt beszámítható a gyilkosságok elkövetésekor, akkor az elítélt valamelyik állami pszichiátriai intézetbe kerül. A tárgyalás hétfőn folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!