Tetszett a cikk?

Az adatok széleskörű felhasználása, az üzleti analitika, és mesterséges intelligencia tehet minket versenyképessé, - jelenleg az európai cégek lemaradásban vannak amerikai vagy távol-keleti társaiktól. Különösen a mesterséges intelligencia megoldások üzemesítése nehéz. Interjú Földvári Szabolccsal, a SAS magyarországi vezetőjével.

 

Földvári Szabolcs, SAS Institute Kft., Country Sales Director
SAS.hu

Az IDC szerint 2022-re a digitális átállás hatására a big data és analitikai alkalmazások piaca évi 274 milliárd dollárra nő. Milyen trendek jellemzik majd az adatok elemzését és felhasználását?

Földvári Szabolcs, SAS Magyarország: Az adatelemzés demokratizálódik, és ez a trend forradalmasítja az adatok felhasználásának módját és mennyiségét. Az új adatelemzési eszközök és technikák könnyen hozzáférhetővé teszik a felhasználók részére az üzleti ismereteik alkalmazását adatokon akkor is, ha nem rendelkeznek adatmenedzsment képzettséggel és tapasztalattal. Versenyképességi kérdés lesz minden vállalkozás számára, sőt az egészségügyi szolgáltatóknál és a közszféra intézményeiben is ezek bevezetése.

Milyen szerepe lesz a mesterséges intelligenciának az előttünk álló évtizedben?

F. Sz.: Az élet egyre több területén fogunk találkozni automatizált mesterséges intelligencia alkalmazásokkal pl. ajánlatok generálása, árazása kapcsán, vagy csalásmegelőzésben anomáliák feltárásában, illetve computer vision alkalmazásával személyek és betegségek azonosításában stb. Mindenki számára fontos, hogy fejlesszük a digitális készségeket, és fel kell készülni az élethosszig tartó tanulásra. Várhatóan sok munkahely megszűnik majd a folyamatok automatizálása miatt, de az előrejelzések szerint még több fog keletkezni az adatvezéreltség és mesterséges intelligencia felhasználása következtében. A davosi World Economic Forumon elhangzott globális becslés erre vonatkozóan 75 millió munkahely megszűnése, ugyanakkor várhatóan több, mint 130 millió munkahely keletkezik is a következő években.

Feltárul Pandora szelencéje, mindenki elemzőeszközöket fog használni a jövőben?

F. Sz.: Sokkal kiterjedtebb lesz az elemzés, és sokkal nagyobb mennyiségű adattal lehet majd dolgozni, miközben az eredmények a korábbihoz képest töredékidő alatt állhatnak elő. A mesterséges intelligencia és a hálózatba kötött intelligens eszközök (IoT) elválaszthatatlanok a nagy adatmennyiség feldolgozása és a döntéstámogatás szempontjából. Az új technológiai képességek új üzleti lehetőségeket és modelleket hoznak, ez az üzleti élet minden területére hatással lesz.

Milyen messze állunk ettől a világtól?

F. Sz.: Az attól függ, melyik régiót vizsgáljuk. Magyarország nagyjából együtt mozog Európával ezen a téren, ugyanakkor pl. az ipari mesterséges intelligencia alkalmazásában az európai cégek lemaradásban vannak amerikai vagy távol-keleti társaiktól, mert kisebb arányban használnak ilyen megoldásokat. Az egészségügyi ellátásban vagy a közszférában is bőven akad helye a hatékonyság-növelésnek, amely pedig közvetve kihat a versenyképességre is. Éppen ezért a SAS a mesterséges intelligencia megoldások alkalmazását és széleskörű megismertetését, a piac evangelizációját is feladatának tartja.

Milyen jellemzői vannak a hazai analitikai piacnak?

F. Sz.: A fejlett analitikai megoldások a pénzintézeteknél, vagy a gyógyszeripar területén elterjedtek, és a SAS hagyományosan erős pozíciókkal rendelkezik ezekben az iparágakban. A közszférában is sok területen dolgozunk, az itt keletkező adatok is egyre nagyobb értékké válnak, sőt ezek megfelelő felhasználása stratégiai jelentőségű. A gyártóiparban pedig felfutási szakaszban van az analitika alkalmazása.

Hol látnak növekedési lehetőséget?

A SAS több, mint 40 éve foglalkozik fejlett analitikával és mesterséges intelligenciával, továbbá 2018-ban egy 3 éves programot is indítottunk, amelynek keretében újabb 1 milliárd dollárt invesztálunk a fejlesztésekbe. Tapasztalatunk szerint korábban nagy várakozások voltak a mesterséges intelligencia kapcsán, de 2019-ben kicsit visszaesett a lelkesedés, mert az utolsó lépést, ami a modellek éles üzembe helyezése, sok vállalat és intézmény nem tudta végrehajtani. A SAS innovációval válaszolt erre a kihívásra: az új SAS Viya megoldás kiterjesztette a SAS platformot, amely lehetővé teszi a SAS és open-source modellek menedzsmentjét, fejlesztését, monitorozását, beüzemelését és modell governance alkalmazását is. A SAS Viya-ra építve a jövőben könnyebben lesz üzemesíthető egy mesterséges intelligencia megoldás is. Emellett itthon is egyre nagyobb az érdeklődés szolgálatás alapú (software-as-a-service) és cloud megoldások iránt. Ezeken a területeken is fejlesztünk és erősítjük jelenlétünket.

További információ: www.sas.hu