A Kúria elnöke, Varga Zs. András visszautasítja a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) állásfoglalását, amely szerint a Kúria elsőfokú hatásköreit bővítő törvényjavaslat elfogadása sértené a bíróságok függetlenségét – jelent meg a testület honlapján.
A MABIE szerdán adott ki közleményt, amelyben a kormány által átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatról azt írták, az több ponton sérti a demokratikus jogállamiság alapelveit, különösen a hatalmi ágak elválasztását, a jogbiztonságot és a bírósághoz fordulás jogát.
A bírák érdekképviseleti szerve külön kiemelte, hogy a javaslatban megfogalmazott „jogorvoslati rendszer”, amely kizárólag a Kúriához való közvetlen fordulást teszi lehetővé, miközben a Kúria nem változtathatja meg a döntéseket, súlyosan korlátozza az érintettek jogait. Az egyesület úgy látja, hogy ez a megközelítés ellentétes a bírósághoz fordulás jogával, a hatékony jogorvoslathoz való jog elvével, és szervezeti szinten sérti a bíróságok függetlenségét is, „kiiktatva” az alsóbb szintű fórumokat.
A fenti kijelentés háborította fel olyannyira Varga Zs. Andrást, hogy közleményt adott ki. Ebben a Kúria elnöke egyetért azzal, hogy egy törvényjavaslatról minden bíró és bírókat is tagjai között tudó civil szervezet kifejtheti szakmai álláspontját.
A MABIE állásfoglalása azonban túllépte a szakmaiság határát, mivel ma is ismert jogi megoldásokat hagy figyelmen kívül – írta.
Varga Zs. szerint hasonló vélekedést mindeddig csak közéleti véleményformáló szervezetek nyílt politikai megnyilvánulásai tartalmaztak. Mindez ezért új megvilágításba helyezi a MABIE bírósági érdekképviseletre hivatkozással elmúlt hónapokban kifejtett tevékenységét.
„Felismerve, hogy a politikai befolyásolási törekvések félreérthetetlenül utat találtak a bíróságokhoz, elkerülhetetlen, hogy a Kúria – integritása védelmében – felülvizsgálja együttműködését a Magyar Bírói Egyesülettel” – áll a közleményben.
Varga Zs. már azt sem nézte jó szemmel, hogy a bírák a MABIE szervezésében februárban szigorúan politikamentes tüntetést tartottak, áprilisban pedig kirohant a 17. Magyar Jogászgyűlésről, és a kúriai bírákat is hazarendelte, amikor a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke kritikákat fogalmazott meg vele szemben a balatonfüredi szakmai fórumon.