A Messe München területén megrendezett építőipari seregszemlére, ami az iparági együttműködés és tapasztalatcsere fóruma is volt, öt nap alatt 58 országból érkeztek látogatók. A kiállítás idén is kiemelt figyelmet szentelt a körforgásos gazdasági működés elveinek, az energiahatékonyságnak és a technológiai innovációnak. Az erőforrások észszerű felhasználása, a moduláris építési technológiák és az energiatakarékos építészeti megoldások voltak a fókuszban, ugyanakkor a rendezvény arra is platformot biztosított, hogy a szakmai közönség új anyagokat, rendszereket és technológiákat ismerhessen meg.

Összetett megoldások a globális kihívásokra
Az elmúlt években az energiaárak drasztikus ingadozása, az építőanyagok beszerzési nehézségei és a globális ellátási láncok zavarai komoly kihívások elé állították az építőipart. A fenntarthatóság, a digitalizáció és az innováció iránti növekvő igények új beruházásokat és újfajta megközelítést követelnek meg napjainkban. Az egyik leglátványosabb stand a BAU-n a német nyílászáró-profilgyártó GEALAN nevéhez fűződött, amely „Designed for you” mottóval, négy tematikus és célcsoportok szerint osztott blokkban mutatta be, hogyan alkalmazkodik az iparág a specifikus vagy éppen újkeletű igényekhez.
„A „Designed for you” mottónk hűen tükrözi vállalatunk filozófiáját. Stratégiánk meghatározó elemei a körforgásos gazdálkodás és a beruházási hajlandóság, amelyek a jövő sikeres építészeti folyamataihoz is alapot teremtenek. Innovatív megoldásaink pedig az ablakipari értéklánc minden szereplője számára új lehetőségeket kínálnak” – fogalmazta meg Ivica Maurović, a GEALAN szóvivője.
Mit jelent azonban mindez a gyakorlatban egy ablakipari gyártó esetében? Milyen működési és stratégiai lépéseket érdemes átgondolni és átalakítani az építőiparnak ebben a szegmensében? A kérdést a GEALAN működésén keresztül vizsgáltuk meg.

Innovációk összhangban a fenntarthatósággal
Az elmúlt években a VEKA AG csoporthoz tartozó német gyártó számos területen átalakította működését annak érdekében, hogy minimalizálja az energiafelhasználását. Már 2022-ben a gyártás során felhasznált PVC egyharmada újrahasznosított forrásból származott, és két telephelyén új silókat és granuláló gépeket állított üzembe a hulladék visszaforgatására.
A vállalat 2020 óta CO₂-semleges villamosenergiát használ, miközben sikerült csökkentenie az egy főre jutó energiafogyasztást is. A 16 millió eurós beruházással létrehozott, csúcstechnológiás tannai magasraktáruk évente 10 000 targoncás üzemórát takarít meg, és óránként 17,8 kg-mal mérsékli a CO₂-kibocsátást. Az új létesítmény a vállalat elsődleges logisztikai központjává válik, amely képes a teljes nyugat-európai piac kiszolgálására. A fejlődés stabilitását mutatja az is, hogy a cég munkavállalói létszáma az elmúlt tíz évben 40%-kal nőtt, miközben a teljes cégcsoport árbevétele 70%-kal emelkedett.

Design és funkcionalitás egyensúlya
A vásáron bemutatott ablakrendszerek közül kiemelkedett a hamarosan piacra kerülő GEALAN window-fit ablakillesztési rendszer, valamint a GEALAN-KUBUS®, GEALAN-KONTUR® és GEALAN-LINEAR® profilok, amelyek a letisztult esztétika mellett a kiváló hőszigetelést és nedvességvédelmet helyezik előtérbe. A GEALAN-acrylcolor® karcálló és vizuálisan egyedülálló megoldásokat kínáló felületképzési technológia ismét sok érdeklődőt vonzott, hasonlóan az épületek automatizált működését támogató okosotthon-kompatibilis megoldásokhoz.

A BAU 2025 üzenete egyértelmű: az építőipar jövője az innováció, a fenntarthatóság és a fogyasztói igények egyensúlyán alapszik. A szakkiállításon bemutatott megoldások igazolták, hogy a változó gazdasági és környezeti kihívásokra csakis komplex, előremutató válaszok adhatók.
A GEALAN rendszermegoldásokról bővebben ITT OLVASHAT.
Ezt a cikket nem a hvg.hu szerkesztősége készítette. Bővebben a PR cikkről itt olvashat: (link)