HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Ne ijedjen meg, ez természetes. Inkább aknázza ki a bennük rejlő potenciált. Nógrádi Csilla pszichológus írása.

Ösztöntörekvéseink adják a fűtőanyagot az álomban megjelenő lelki munkákhoz. Alapvető késztetéseink szerint szerint két fő típusba sorolhatjuk az álmainkat: agresszív és szexuális álmok.

Az agresszív és a szexuális ösztönálmokban egyaránt megmutatja magát a kiaknázatlan életenergia/libidó, és az energiának gátat szabó félelmek is. Az erotikus álmok lehetnek kellemesek és kényelmetlenek is, a félelmi álmokból pedig legtöbbször intenzív szorongással ébredünk.

De miként válhatnak hasznunkra ezek a lelki képződmények?

Az álmok tudatosításával és szabályozásával növelhetjük az énerőnket, aktiválhatjuk a belső erőforrásainkat, sőt, leküzdhetjük legmélyebb félelmeinket is. Miután némi gyakorlással felismerjük, hogy éppen álmodunk, nincs más dolgunk, mint követni az agresszív és szexuális álmok alaptételeit.

Az agresszív álmok átalakítása

1. Szembeszállni a félelmekkel - kérdezni az álomtól

A félelmeink megtestesülhetnek konkrét lények formájában, vagy megfoghatatlan, alaktalan módon: sötétség, köd, füst vagy más borzongató jelenség képében. Egy rémálomban gyakorta menekülünk. Menekülés közben (akár alszunk, akár nem) mindig tegyük fel a valóságellenőrző kérdést: „Ébren vagyok, vagy álmodom?”

Amint tudatossá válik bennünk, hogy ez csak egy álom, megtörténik az álom szabályozásának első lépése. A menekülés helyett bátran forduljunk szembe ezekkel a lidércekkel: „Ki vagy te, és mit akarsz tőlem?” Erre a meglepő kérdésre az álom reagál, szavakkal vagy szimbólumokkal mutatja meg a félelem valódi forrását.

Ezután törekedjünk arra, hogy kiismerjük, és legyőzzük az álombéli ellenségünket. Amikor sikerül szolgálatunkba állítani egy belső démont, azzal az energiáját – amit korábban elfojtottunk – visszanyerjük. Így gyűjthetjük össze a lelki erőforrásainkat a személyiségük tudattalan és szorongáskeltő részeinek egységgé formálásával.

2. Átírni az álmot

Nem mindig sikerül első alkalommal legyőzni az ijesztő álomalakokat, bárkinek lehetnek olyan elemi rettegései, amivel nem tud egyetlen álomban leszámolni. Mivel mi magunk hozzuk létre az álmot, szabadon változtathatunk is a forgatókönyvön. Találjunk pozitív lezárást! A lehetőségek korlátlanok. Utólag ébren is átírhatjuk az álmot, és amikor legközelebb álmukban tudatossá válunk, megvalósíthatjuk az új történetet.

3. Profitálni az álombeli tapasztalatokból

Aki lejegyzi az álmait, nyomon követheti a belső folyamatait. Később is tudni fogja, hogy mikor milyen félelmekkel, nehézségekkel, szorongásokkal kellett megküzdenie, és azt is, hogyan használta a belső erőit. A félelem életenergiává alakítható az álomszabályozás segítségével.

Eljutni a gyönyörökig

A másik mindent átható alapösztön a szexualitás. Az agresszióhoz hasonlóan a szexualitás elfojtása hatalmas erővel, torzult formában is képes kitörni tudattalanunk mélyebb régióiból, és nagy pusztítást végezhet a személyiségben és a kapcsolatainkban egyaránt. Az álom azonban kiváló terepe ezeknek a késztetéseknek a megélésére és átalakítására.

Korra és nemre való tekintet nélkül minden álmodót arra biztatok, hogy bátran élvezze ki minden erotikus álmát egészen az orgazmusig. Az ébrenléti valóság viselkedési szabályai arra szolgálnak, hogy biztonságos, egészséges keretet nyújtsanak a társas együttéléshez.

Az álomban viszont lehetőségünk nyílik teljességgel megélni szexuális vágyaink minden formáját, nem kell a normák megszegésétől tartani. Ha konkrét személlyel álmodunk, ne ijedjünk meg, ő csupán az énünk egyik aspektusa, amely az adott személy alakját öltötte fel.

Az erotikus álmokban ugyanis az álmodó saját lelkének részeivel egyesül, és ezzel tehermentesíti a szexuális ösztönöket a morális én elfojtásai alól. A beteljesülés a személyiség különböző elemeivel való egybeforrást, egységet eredményez. Ezeket az élményeket már nem kíséri szexuális bűntudat vagy bármiféle romboló érzés az álom megfelelő felfogásának köszönhetően.

Nem érdemes direkt módon magyarázni az álmokat, ismerjük meg a saját szimbólumrendszerüket, ami a megértés által átvezeti a mesés képi világot a valóságba.

Nógrádi Csilla pszichológus most megjelent, Álomnapló című könyvéről itt talál infókat.

Jöjjön el a következő HVG Extra Pszichológia Szalonba, ahol Nógrádi Csillával beszélgetünk az álmok jelentőségéről. Jegyek és infók itt.

 



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!