Amiben nem vagyunk biztosak, hogy szükségünk van rá, arra biztosan nincs szükségünk

A cím a manapság egyre népszerűbb „belső ökológia” mozgalom alapszabálya. De hogyan kezdjünk a rendrakáshoz, kiselejtezéshez? Kívülről vagy belülről induljunk? Hogyan alakítsunk ki egészséges kapcsolatokat tárgyakkal és emberekkel?

  • HVG Extra Pszichológia HVG Extra Pszichológia
Amiben nem vagyunk biztosak, hogy szükségünk van rá, arra biztosan nincs szükségünk

Férjével és két gyermekével meg egy macskával 60 négyzetméteren él együtt Párizsban, az Instagram népe mégis a csodájára jár, annyira tágas, szellős, minimalistán berendezett a lakása. Vajon mi a titka Marie Quéru-nek, hogy ilyen vonzó és tárgyakkal nem agyonzsúfolt környezetet volt képes teremteni maga körül? Annak a francia könyvszerzőnek, aki magánszemélyeknek és vállalatoknak segít újjáalakítani a tárgyakkal és a környezetükkel való viszonyukat.

A fogyasztói társadalomban mindenki küzd a vásárlás állandó kísértésével, és valljuk be, a legtöbben nap mint nap elbuknak ebben a harcban, nem csoda, hogy a szekrényeink és kamráink túlcsordulnak, sokszor alig tudunk mozdulni a felesleges holmiktól. Ennek következtében pedig „naponta szenvedünk a környezetünk vizuális szennyezettségétől, az elménk mentális szennyezettségétől és az életmódunk által okozott környezetszennyezéstől” – fogalmaz honlapján a szakember.

A káosz lefoglalja a gondolatainkat is

Kétségtelen, hogy a környezetpszichológiai kutatások már jó ideje rámutattak arra, mentálisan milyen megterhelő egy zsúfolt, kaotikus, rendetlen környezet. Ezek a terek és tárgyak ugyanis nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is „foglalják a helyet” az agyunkban, mivel folyamatosan emlékeztetnek arra, hogy dolgunk van velük. Egy ilyen állapot pedig terheli a gondolkodási kapacitásunkat is, így lassabban és kisebb hatékonysággal leszünk képesek szellemi tevékenységre, a figyelmünk folytonosan elterelődik.

Mindebből az is következik, hogy a körülöttünk lévő, általunk birtokolt tárgyak hatnak ránk, nem mindegy tehát, mikkel vesszük körbe magunkat. Marie Quéru ezt úgy fogalmazza meg, hogy a tárgyaink valójában birtokolnak is minket, olykor egyenesen a „rabszolgáik” leszünk. Éppen ezért kellene sokkal nagyobb figyelmet szentelni annak, mi minden van a lakásunkban.

Hogyan teremtsünk harmóniát öt lépésben? Olvassa tovább a cikket a HVG Pszichológia 360-on! Az első hónapban az előfizetés csak 5 Ft. Bővebben a lapról itt. Böngésszen egyedülálló pszichológiai Tudástárunkban!

A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.