Nem kell bedőlni mindenféle felkapott és a hírességek által is reklámozott étrendnek, erre már táplálkozási szakemberek is sokszor figyelmezettek. Persze elképzelhető, hogy akár az ananász, vagy a káposztaleves-kúra rövidtávon nagyon hatásos, ám hosszabb ideig semmiképpen ne próbálkozzunk velük. A kiegyensúlyozatlan és hiányos étrend sokat árthat, nem csak testi, de lelki egyensúlyunknak is.
A monodiétákkal alapvetően az a baj, hogy unalmasak. Nem csak a diétázónak, hanem a szervezetnek is. A test nem jut elegendő tápanyaghoz, az egyoldalú étkezés miatt napok alatt súlyos vitamin- és ásványianyag-hiány jelentkezhet. A káposzta ráadásul puffaszt, már egynapos folyamatos fogyasztás után is megterheli a gyomrot és a bélrendszert. Hetente vagy kéthetente egy káposztanap belefér a tisztulási és méregtelenítési folyamatok serkentése miatt, de ennél több már árt az egészségnek.
A nullkalóriás étrend víz-diéta néven is ismert. A kalóriamentességet sokan teljesen komolyan gondolják, képesek napokig csak vizet vagy gyógyteát inni. Bár a vérben felszaporodó aceton némileg csökkenti az éhségérzetet – s ez azzal kecsegteti a kúrába kezdőt, hogy nem is lesz nehéz dolga –, ám az eufória csupán egy-két napig tarthat. A kiszáradás ellen ugyan biztonságot nyújt ez a módszer, de ebben szinte ki is merült minden pozitívuma.
Idegrendszeri problémák léphetnek fel, súlyos szédülés, hányinger, gyomorfájás, fáradság jelentkezhet. A koplalás következtében jelentős tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-hiánnyal kell számolni, legyengül az immunrendszer, így a szervezet fogékonyabbá válik néhány betegségre. Életveszélyes mellékhatásai – például vesekárosodás vagy akár szívritmus-zavar – miatt életveszélyes. Pár nap alatt hirtelen le lehet ugyan fogyni néhány kilót, de az első falatok után a leadott súlymennyiség gyorsan vissza is kúszik. A vízdiéta veszélyes, felesleges és eredménytelen.
Az alacsony szénhidráttartalmú diétákat – ilyen például az Atkins-kúra – a szénhidrátok szigorú korlátozása jellemzi. A megengedett szénhidrátbevitel a diéta kezdetén minimális: napi 20 gramm, amely a diéta szakaszától függően fokozatosan emelhető maximum napi 70-120 grammig. Egészséges felnőttek számára az ajánlott napi szénhidrátbevitel: 350-380 gramm. A diéta ideje alatt tilos kenyeret, tésztát, rizst, alkoholt és cukrot fogyasztani. Érdemes azonban tudni, hogy túlságosan alacsony szénhidrát-bevitel esetén – glükóz hiányában – számolni lehet az agyi funkciók károsodásával is. A diétában ajánlott a nagy zsírtartalmú élelmiszerek, például szalonna, csirkemáj, tojás, marhahús fogyasztása, ami egyáltalán nem jó a koleszterin-szintünknek. Mivel a diéta magnéziumhiányt okozhat, ez szorongáshoz, idegességhez, testileg pedig izomgörcsökhöz vezethet. Ám az igaz: a szénhidrátszegény diétákkal valóban gyors, látványos fogyás érhető el. De figyelem, a gyors testtömeg-csökkenés oka nem a zsír, hanem a folyadék mennyiségének elvesztése.
A diéta követésével egyes élelmiszercsoportok kihagyása miatt az élelmi rostok, egyes vitaminok és ásványi anyagok hiányos bevitele zavart idézhet elő az emésztésben, az izomműködésben, a vegetatív idegrendszerben, emellett csökken az állóképesség és a fizikai teljesítmény is. Hosszú távon vesekő, csontritkulás, ízületi betegségek alakulhatnak ki. A nagy – elsősorban állati eredetű – zsírbevitel májkárosodást és epepanaszokat, továbbá szív-és érrendszeri megbetegedést okozhat. A nagymértékű húsfogyasztás a húgysavszint növekedésével a köszvény kialakulásának kockázatát növeli.
Meglehetősen elterjedtek a fehérjedús diéták is. A Banting-diéta például a naponta ajánlott 70-80 g fehérje helyett 500-600 gramm elfogyasztására ösztönöz, miközben kevés szénhidrát- és zsiradékbevitelt engedélyez. A túlzott mértékű fehérje fogyasztása károsíthatja a vesét, kellemetlen leheletet, ízületi problémákat okozhat. A tápanyagarányok eltolódnak: a diéta alacsony energiatartalma tápanyaghiányhoz vezet.
És jó ha tudjuk, a divatdiéták tudományosan nem megalapozott fogyasztóprogramok. Ha pedig a felesleges kilók drasztikus leadása után nem térünk át egészségesebb életmódra, megnő az esélye, hogy a jelenleginél is rosszabb táplálkozási szokásokat veszünk fel.