szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Ezekre a kérdésekre kereste a választ az a kutatás, amelyet a most 20 éves fennállását ünneplő Magyar Hospice...

Ezekre a kérdésekre kereste a választ az a kutatás, amelyet a most 20 éves fennállását ünneplő Magyar Hospice Alapítvány végeztetett el. „A hospice igazi sikertörténete a magyar civil szférának, de a rászorulók jelentős részének még mindig nincs elegendő információjuk a hospice ellátás valódi tartalmáról. Egy olyan teljes körű és magas szintű egészségügyi ellátásról van ugyanis szó, amely egyszerre enyhíti a tüneteket, csillapítja a fájdalmat és ad pszichés támogatást. Számunkra a legnagyobb kihívás, hogy miként tudnánk az orvostársadalom körében, rajtuk keresztül pedig az egész társadalomban a hospice ismertségét növelni.“ – mondta sajtótájékoztatóján dr. Muszbek Katalin a Magyar Hospice Alapítvány igazgatója.

A gyógyíthatatlan betegség a mindennapokban

Az ezer fős reprezentatív felmérés szerint a magyar családok közel felében (46 százalékában) fordult már elő gyógyíthatatlan betegség. Ez a szám is mutatja, hogy a magyar társadalmat mélyen átható problémáról van szó. Arra, hogy gyógyíthatatlan betegség esetén milyen körülmények között szeretne meghalni. Saját bevallása szerint a magyarok 55 százaléka soha, 32 százaléka ritkán, míg 13 százaléka gyakran szokott gondolni.

Túry Gergely
Hol töltenénk életünk utolsó szakaszát?

A magyarok kétharmada, ha gyógyíthatatlan betegsége lenne, akkor élete utolsó szakaszát családja, szerettei körében szeretné eltölteni. Minden ötödik megkérdezett
fájdalomcsillapítást és lelki gondozást egyaránt nyújtó szakintézményben töltené élete utolsó időszakát, míg a válaszadók 14 százaléka a kórházat választaná. Ez az adatsor is jól mutatja, az otthonápolás fontosságát, amely a hospice ellátás talán legfontosabb egészségügyi szolgáltatása. Azok között, akik életük utolsó szakaszát otthon, családi körben szeretnék töltenifelülreprezentáltak a nem megyei jogú városban élők és a maximum 8 általánost végzettek, míg alulreprezentáltak a megyeszékhelyen élők és a budapestiek.
A fájdalomcsillapítást és lelki gondozást egyaránt nyújtó szakintézményt azátlagosnál jobban preferálják a megyeszékhelyen élők, a budapestiek, a nők és a diplomások, míg az átlagnál kevésbé tartják kívánatosnak ezt a lehetőséget a nemmegyei jogú városban élők, a községben élők, a férfiak, a maximum 8 általánost végzettek és az idősek. Életük utolsó szakaszát az átlagosnál nagyobb arányban töltenék kórházban abudapestiek, a férfiak, az idősek (65 év felettiek) és az idős középkorúak (46-65). Ezt a megoldást az átlagosnál kevésbé szeretnék választani a megyeszékhelyen élők, a nők és a fiatal középkorúak (31-45 évesek).

Mitől félünk leginkább a gyógyíthatatlan betegségekkel kapcsolatban?

A magyarok leginkább a szeretteik elvesztésétől félnének, ha kiderülne, hogy gyógyíthatatlan betegségük van. Szintén sokan aggódnak amiatt, hogy mások terhére lesznek, illetve, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek. A megkérdezettek 62 százaléka a fájdalomtól is fél, míg a válaszadók fele a betegsége miatti folyamatos sajnálkozástól is tart. Az emberek több mint egyötöde fél, 60 százaléka nagyon fél szerettei elvesztésétől, közöttük felülreprezentáltak a nők, míg alulreprezentáltak a férfiak, a diplomások, a fiatalok és a budapestiek. A magyarok negyede fél 45 százaléka nagyon fél attól, hogy mások terhére lesz betegsége esetén, köztük felülreprezentáltak a nők, míg alulreprezentáltak a férfiak és a fiatalok.

A megkérdezettek több mint negyede fél, közel kétötöde nagyon fél a betegség miatti kiszolgáltatottságtól. Köztük arányaiban többen vannak a nők, az idős középkorúak, míg kevesebben a megyeszékhelyen élők, a férfiak és a fiatalok. A magyarok több mint egynegyede fél, több mint egyharmada nagyon fél a betegséggel járó fájdalomtól, köztük felülreprezentáltak a nők, a maximum 8 általánost végzettek, míg alulreprezentáltak a diplomások, a férfiak, fiatal középkorúak (31-45 évesek) és a fiatalok (18-30 évesek). Környezetük folyamatos sajnálata az emberek egyötödét tölti el félelemmel, míg 28 százalékuk nagyon fél ettől. Azok között, akik nagyon félnek a kiszolgáltatottságtól felülreprezentáltak a nők, a maximum 8 általánost végzettek és az idősek (65 év felettiek), míg alulreprezentáltak a diplomások, a férfiak és a budapestiek.

„Ez az adatsor is jól példázza, hogy a fájdalomcsillapítás, amely a palliatív ellátás központi eleme, mennyire fontos. S a legújabb tudományos eredmények felhasználásával a betegek fájdalom érzete csökkenthető, így életminőségük nagymértékben javul.” – fejtette ki dr. Muszbek Katalin – A legtöbb beteg számára talán az az egyik legfontosabb tapasztalat, hogy amikor bekerülnek a hospice ellátásba, akkor az általunk alkalmazott szakmai-ápolási módszernek köszönhetően a fájdalmuk számottevően enyhül.

Ápolná otthon szakszerű segítség igénybevételével szeretteit?

10-ből 8 magyar ápolná otthon szakszerű segítség igénybevételével gyógyíthatatlan beteg hozzátartozóját, ha anyagi helyzete, életkörülményei engednék. A megkérdezettek 59 százaléka biztosan így döntene, míg 20 százalék valószínűsíti ezt. 13 százalék bizonytalan, és 8 százalékra tehető azoknak az aránya, akik valószínűleg vagy biztosan nem élnének ezzel a lehetőséggel.

A szociodemográfiai tényezők nem befolyásolják a válaszadást szignifikánsan, egyedül a budapestiek azok, akik az átlagosnál kevésbé hajlanak arra, hogy otthon ápolják gyógyíthatatlan beteg hozzátartozójukat. Mennyire ismerik, támogatják a magyarok a Magyar Hospice Alapítvány munkáját? A megkérdezettek 53 százaléka hallott már a Magyar Hospice Alapítványról.

A szakszervezetekkel kötött megállapodás után 300 millió euróval csökkentik a Volkswagen vezetőségének bérét

A szakszervezetekkel kötött megállapodás után 300 millió euróval csökkentik a Volkswagen vezetőségének bérét

Májátültetéssel lett rákos, és meghalt egy arizonai férfi

Májátültetéssel lett rákos, és meghalt egy arizonai férfi

Hatszor gyorsabb a hangnál, és Pekinget is könnyen elérheti Tajvan új rakétája

Hatszor gyorsabb a hangnál, és Pekinget is könnyen elérheti Tajvan új rakétája

Pressman: „A magyar vezető kormánytisztviselők túl sokáig használták arra a hatalmi pozíciójukat, hogy saját magukat és családjukat gazdagítsák”

Pressman: „A magyar vezető kormánytisztviselők túl sokáig használták arra a hatalmi pozíciójukat, hogy saját magukat és családjukat gazdagítsák”