szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kirch-csoport alapítóját 84 éves korában, otthonában érte a halál csütörtökön. Leo Kirch zseniális ötletekkel a semmiből teremtette meg előbb Európa egyik legnagyobb film és televíziós konszernjét, amely mintegy 10 ezer alkalmazottat foglalkoztatott.

Meghalt Leo Kirch, a háború utáni Németország egyik legjelentősebb médiavállalkozója. A család közlése szerint a Kirch-csoport alapítóját 84 éves korában, otthonában érte a halál csütörtökön.

Leo Kirch zseniális ötletekkel a semmiből teremtette meg előbb Európa egyik legnagyobb film és televíziós konszernjét, amely mintegy 10 ezer alkalmazottat foglalkoztatott.

Korábban a Kirch-csoport tulajdonában volt a ProSieben, a SAT1, az N24, valamint a DSF televíziós csatorna. 2002-ben a Kirch-csoport csődbe ment. Leo Kirch a Deutsche Bankot, illetve annak egykori vezetőjét, Rolf Breuert vádolta a fizetésképtelenség kimondásáért, és szinte élete végéig pereskedett igazáért. A per során részsikereket ért el. 

Leo Kirch
AP

Pályáját az ötvenes években kezdte, mégpedig a filmjogokkal való kereskedelemmel. Cége a legnagyobb játékfilm-gyűjteménnyel rendelkezett. 

Elkötelezett konzervatívként szoros kapcsolatokat tartott fenn a politikával, többek között Franz Josef Strauss bajor miniszterelnökkel és Helmut Kohl kancellárral. Ezek a kapcsolatok jelentős mértékben segítették abban, hogy beszálljon a magántelevíziózásba, és ezen a téren Európa egyik legnagyobb médiakonszernjét építette ki. Az említett magántelevíziós csatornákat is ebben az időben ellenőrizte.

A 90-es években figyelme a digitális televíziózás irányába fordult, különös tekintettel arra, hogy a fizetős televízió jelentős jövedelmeket ígért. Ekkor született meg a Premiere televíziós csatorna, amely később közvetve  hozzájárult médiabirodalma összeomlásához. A 2000-es évek elején ugyanis a Premiere hatalmas veszteségeket produkált, és a médiamogul ennek következtében csődbe ment. 

Kisebb médiavállalkozásokkal ezt követően sem hagyott fel, ezek azonban a korábbiakhoz képest már jelentéktelenek, illetve sikertelenek voltak. Bernd Neumann kulturális államminiszter a háború utáni Németország egyik legjelentősebb médiavállalkozójaként méltatta Kirchet. Nyilatkozatában hangsúlyozta: Kirch egyfajta látnokként hatott a német filmművészet, illetve a televíziózás fejlődésére. 

Univerzális oldóanyag a víz, de rengeteg pénzt is tud termelni

Univerzális oldóanyag a víz, de rengeteg pénzt is tud termelni

Itt a Last of Us második évadának teasere Pedro Pascallal és Bella Ramsey-val

Itt a Last of Us második évadának teasere Pedro Pascallal és Bella Ramsey-val

Havonta 1400 cég ment csődbe tavaly Németországban, közülük sok nagyvállalat volt

Havonta 1400 cég ment csődbe tavaly Németországban, közülük sok nagyvállalat volt

Szöges gumival kaptak el egy autóst Miskolcnál a rendőrök

Szöges gumival kaptak el egy autóst Miskolcnál a rendőrök