szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kirch-csoport alapítóját 84 éves korában, otthonában érte a halál csütörtökön. Leo Kirch zseniális ötletekkel a semmiből teremtette meg előbb Európa egyik legnagyobb film és televíziós konszernjét, amely mintegy 10 ezer alkalmazottat foglalkoztatott.

Meghalt Leo Kirch, a háború utáni Németország egyik legjelentősebb médiavállalkozója. A család közlése szerint a Kirch-csoport alapítóját 84 éves korában, otthonában érte a halál csütörtökön.

Leo Kirch zseniális ötletekkel a semmiből teremtette meg előbb Európa egyik legnagyobb film és televíziós konszernjét, amely mintegy 10 ezer alkalmazottat foglalkoztatott.

Korábban a Kirch-csoport tulajdonában volt a ProSieben, a SAT1, az N24, valamint a DSF televíziós csatorna. 2002-ben a Kirch-csoport csődbe ment. Leo Kirch a Deutsche Bankot, illetve annak egykori vezetőjét, Rolf Breuert vádolta a fizetésképtelenség kimondásáért, és szinte élete végéig pereskedett igazáért. A per során részsikereket ért el. 

Leo Kirch
AP

Pályáját az ötvenes években kezdte, mégpedig a filmjogokkal való kereskedelemmel. Cége a legnagyobb játékfilm-gyűjteménnyel rendelkezett. 

Elkötelezett konzervatívként szoros kapcsolatokat tartott fenn a politikával, többek között Franz Josef Strauss bajor miniszterelnökkel és Helmut Kohl kancellárral. Ezek a kapcsolatok jelentős mértékben segítették abban, hogy beszálljon a magántelevíziózásba, és ezen a téren Európa egyik legnagyobb médiakonszernjét építette ki. Az említett magántelevíziós csatornákat is ebben az időben ellenőrizte.

A 90-es években figyelme a digitális televíziózás irányába fordult, különös tekintettel arra, hogy a fizetős televízió jelentős jövedelmeket ígért. Ekkor született meg a Premiere televíziós csatorna, amely később közvetve  hozzájárult médiabirodalma összeomlásához. A 2000-es évek elején ugyanis a Premiere hatalmas veszteségeket produkált, és a médiamogul ennek következtében csődbe ment. 

Kisebb médiavállalkozásokkal ezt követően sem hagyott fel, ezek azonban a korábbiakhoz képest már jelentéktelenek, illetve sikertelenek voltak. Bernd Neumann kulturális államminiszter a háború utáni Németország egyik legjelentősebb médiavállalkozójaként méltatta Kirchet. Nyilatkozatában hangsúlyozta: Kirch egyfajta látnokként hatott a német filmművészet, illetve a televíziózás fejlődésére. 

Rácz András elvinné Ukrajnába a Magyar Nemzet publicistáját, aki a bucsai mészárlásról mint színjátékról írt

Rácz András elvinné Ukrajnába a Magyar Nemzet publicistáját, aki a bucsai mészárlásról mint színjátékról írt

Lopott kártyával vett sorsjegyet két férfi, félmillió eurót nyertek

Lopott kártyával vett sorsjegyet két férfi, félmillió eurót nyertek

Újabb kínai óriásgyár jön Magyarországra, Tatabánya készülhet

Újabb kínai óriásgyár jön Magyarországra, Tatabánya készülhet

Olcsóbb új Teslák érkeztek Magyarországra

Olcsóbb új Teslák érkeztek Magyarországra