Leszbikus esküvőt tartanak egy buddhista kolostorban
Buddhista szertartás szerint köt házasságot a jövő hónapban két tajvani nő: ez lesz az első, azonos neműek közötti "egyházi" esküvő, ami ugyan hivatalosan nem engedélyezett Tajvanon, annak ellenére, hogy az erkölcsök terén ez az egyik leghaladóbb kelet-ázsiai ország.
Fis Huang (Fish Huang) és Jo Ja-ting (You Ya-ting) – mindketten harmincévesek – frigyét augusztus 11-én áldja meg Sih Csao-hui (Shih Chao-hui) mester az ország északi részében fekvő Taojüan megye egyik buddhista kolostorában – közölte a pár. A szertartáson a nők fehér esküvői ruhát viselnek majd és meghallgatják buddhista mesterek szónoklatait a házasságról, miközben szerzetesek és szerzetesnők énekelnek és áldást osztanak.
"Hatévi együttélés után egy egész életre szeretnénk elkötelezni magunkat a másik iránt" – mondta Fis Huang szociális munkás, aki társával együtt vallását gyakorló buddhista hívő. A pár bevallott célja a nyilvános esküvővel kapcsolatuk "teljessé tétele", egyben a figyelem felkeltése a szexuális kisebbségeket sújtó hátrányokra. Tajvan az egyik legfejlettebb kelet-ázsiai társadalom, és a homoszexuálisok évek óta követelik a kormánytól az azonos neműek házasságának törvényesítését.
Egy tajvani író már 1996-ban szimbolikus házasságot kötött külföldi partnerével, ami sokakat utánzásra ösztönzött, ám a két nő augusztusi egybekelése lesz az első, amelyet buddhista rítus szerint tartanak. Egy évvel ezelőtt mintegy 80 meleg és leszbikus pár szervezett közös "elköteleződési" szertartást, hogy felhívják a média és a nagyközönség figyelmét a kérdésre.
2003-ban a kormány – elsőként Ázsiában - törvényjavaslatot készített elő a melegházasság legalizálásáról és az örökbefogadás engedélyezéséről meleg párok részére. A vitatott törvényt azonban sohasem nyújtották be a parlamentbe. Ma Jing-csiu (Ma Ying-jeou) tajvani elnök kijelentette, hogy tiszteletben tartja a homoszexuális párokat, de szerinte a közvéleménynek előbb fel kell készülnie arra, hogy a törvény a parlament elé kerüljön.
A tajvani buddhisták körében haladónak számító Sih Csao-hui mester szerint a buddhizmus tanításai nem különböztetik meg a melegeket és a leszbikusokat, és nem tekintik bűnnek az emberi vágyat. Huej Kaj (Huei Kai), a kaohsziungi Fo Kuang (Fo Guang) egyetem tanára viszont a United Daily News című lapnak nyilatkozva úgy vélte, ha a régi buddhista írások nem is említik a melegeket, ez nem jelenti automatikusan, hogy a buddhizmus támogatja a homoszexualitást.