szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Buddhista szertartás szerint köt házasságot a jövő hónapban két tajvani nő: ez lesz az első, azonos neműek közötti "egyházi" esküvő, ami ugyan hivatalosan nem engedélyezett Tajvanon, annak ellenére, hogy az erkölcsök terén ez az egyik leghaladóbb kelet-ázsiai ország.

Fis Huang (Fish Huang) és Jo Ja-ting (You Ya-ting) – mindketten harmincévesek – frigyét augusztus 11-én áldja meg Sih Csao-hui (Shih Chao-hui) mester az ország északi részében fekvő Taojüan megye egyik buddhista kolostorában – közölte a pár. A szertartáson a nők fehér esküvői ruhát viselnek majd és meghallgatják buddhista mesterek szónoklatait a házasságról, miközben szerzetesek és szerzetesnők énekelnek és áldást osztanak.

"Hatévi együttélés után egy egész életre szeretnénk elkötelezni magunkat a másik iránt" – mondta Fis Huang szociális munkás, aki társával együtt vallását gyakorló buddhista hívő. A pár bevallott célja a nyilvános esküvővel kapcsolatuk "teljessé tétele", egyben a figyelem felkeltése a szexuális kisebbségeket sújtó hátrányokra. Tajvan az egyik legfejlettebb kelet-ázsiai társadalom, és a homoszexuálisok évek óta követelik a kormánytól az azonos neműek házasságának törvényesítését.

Egy tajvani író már 1996-ban szimbolikus házasságot kötött külföldi partnerével, ami sokakat utánzásra ösztönzött, ám a két nő augusztusi egybekelése lesz az első, amelyet buddhista rítus szerint tartanak.  Egy évvel ezelőtt mintegy 80 meleg és leszbikus pár szervezett közös "elköteleződési" szertartást, hogy felhívják a média és a nagyközönség figyelmét a kérdésre.

2003-ban a kormány – elsőként Ázsiában - törvényjavaslatot készített elő a melegházasság legalizálásáról és az örökbefogadás engedélyezéséről meleg párok részére. A vitatott törvényt azonban sohasem nyújtották be a parlamentbe. Ma Jing-csiu (Ma Ying-jeou) tajvani elnök kijelentette, hogy tiszteletben tartja a homoszexuális párokat, de szerinte a közvéleménynek előbb fel kell készülnie arra, hogy a törvény a parlament elé kerüljön.

A tajvani buddhisták körében haladónak számító Sih Csao-hui mester szerint a buddhizmus tanításai nem különböztetik meg a melegeket és a leszbikusokat, és nem tekintik bűnnek az emberi vágyat. Huej Kaj (Huei Kai), a kaohsziungi Fo Kuang (Fo Guang) egyetem tanára viszont a United Daily News című lapnak nyilatkozva úgy vélte, ha a régi buddhista írások nem is említik a melegeket, ez nem jelenti automatikusan, hogy a buddhizmus támogatja a homoszexualitást.

Ez a telefon 89 órán át bírja egy töltéssel

Ez a telefon 89 órán át bírja egy töltéssel

Áttörés jöhet a memóriazavarok kezelésében

Áttörés jöhet a memóriazavarok kezelésében

Farkasok és vaddisznók csatáját rögzítette egy kamera Havasrekettyén

Farkasok és vaddisznók csatáját rögzítette egy kamera Havasrekettyén

Ifj. Lomnici Zoltán azt tanácsolja Rogánnak, hogy perelje be David Pressmant

Ifj. Lomnici Zoltán azt tanácsolja Rogánnak, hogy perelje be David Pressmant