Fagytűrő csótányok surrantak be Ázsiából Amerikába
Új, ellenálló csótányfaj jelent meg New Yorkban, amelyet eddig nem láttak az Egyesült Államokban. Úgy tűnik, jól tűri a zord telet is – állapították meg amerikai biológusok.
Ázsiában jól ismerik a Periplaneta japonica nevű csótányfajt, de csak most bizonyosodott be, hogy Amerikába is átvándorolt – mondta a Rutgers Egyetem rovarbiológusai, Jessica Ware és Dominic Evangelista. A Journal of Economic Entomology című szaklapban közölt tanulmányukban azt írták, hogy korai még megjósolni, milyen következményekkel járhat a megjelenése, de aggodalomra valószínűleg nincs ok.
Az újonnan érkezett faj nagyon hasonlít az eddig megismert, városi környezetben élő csótányhoz, és valószínű, hogy az élelemért és az élőhelyért versengeniük kell egymással. A csótányok száma valószínűleg nem nő, hiszen amíg a harc foglalja le őket, nem sok energiájuk marad a szaporodásra.
Az új jövevényt először 2012-ben fedezték fel New York High Line parkjában. A tudósok gyanítják, a park díszítésére ültetett keleti növények gyökérzetére tapadva érkezhetett az országba. Az új fajnak olyan tulajdonsága is van, amelyet a helyi populációnál nem tapasztaltak: a szabadban túlélheti a fagyos időt is.
Ware szerinte nem valószínű, hogy a csótányfajok keverednének egymással, mert nemzőszerveik fajonként eltérnek egymástól, tehát nem illenek össze.