szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság az állami támogatásra vonatkozó uniós szabályoknak megfelelően jóváhagyta Magyarország javaslatát, amely szerint állami finanszírozásként évi mintegy 60 millió eurót fordítana meglévő sportlétesítményeinek felújítására és fejlesztésére.

Az EU egyetért azzal, hogy a finanszírozási rendszer közös érdekeket szolgál, és megfelelő biztosítékokkal minimálisra csökkenti a hivatásos sportegyesületek közötti verseny torzulásának lehetőségét - írja közleményében a bizottság.

 „A hivatásos sportegyesületek által használt sportlétesítmények állami finanszírozása egyértelműen az állami támogatásra vonatkozó uniós szabályok hatálya alá esik. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a magyar támogatási program megfelelő biztosítékokkal segíti elő a verseny torzulásának korlátozását illetve azt, hogy a program haszonélvezői nagy mértékben az állampolgárok legyenek” – jelentette ki Joaquín Almunia, a Bizottság versenypolitikáért felelős alelnöke.

A Magyarország által idén elfogadott program az állampolgárok sporttevékenységekben való részvételének arányát hivatott növelni. A program megvalósításához a sportlétesítmények korszerűsítésére és utánpótlás-nevelésre van szükség. Az intézkedés középpontjában Magyarország öt legkedveltebb csapatsportja – a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a jégkorong és a vízilabda – áll, mivel várhatóan ezeknek lesz a legnagyobb hatása a lakosság sporttevékenységére.

A magyarországi intézkedés és a benne foglalt biztosítékok vizsgálatát követően a bizottság megállapította, hogy az intézkedés összeegyeztethető az EU-szerződéssel, amely szerint megengedett „az egyes gazdasági tevékenységek vagy gazdasági területek fejlődését előmozdító támogatás, amennyiben az ilyen támogatás nem befolyásolja hátrányosan a kereskedelmi feltételeket a közös érdekkel ellentétes mértékben”.

Ahhoz, hogy a hivatásos sportegyesületek a program keretein belül támogatáshoz jussanak, olyan stratégiát kell kialakítaniuk, amely a közösség érdekeit szolgáló kezdeményezéseket foglal magában, például tömegsportprogramok szervezését, utánpótlás-nevelést vagy bizonyos idősávokban a sportlétesítmények igénybevételének a helyi lakosság számára történő biztosítását. Ha a felelős minisztérium ellenőrző szervezete is jóváhagyja a stratégiát, a sportegyesület támogatásban részesülhet, amelyet például meglévő sportlétesítményei biztonságának javítására fordíthat.

Mivel a magyarországi sportlétesítmények közel 90 százaléka köztulajdonban van, a hivatásos sportegyesületek is döntően köztulajdonba fognak beruházni. Ezenfelül a létesítmények használatáért megfelelő díjat kell majd fizetniük, illetve minden további állami segítséggel megvalósított beruházás tükröződni fog a bérleti díjakban.

Továbbá a támogatási program keretében állami támogatásban részesülő valamennyi sportlétesítmény multifunkciós létesítmény lesz, amely sportrendezvényeken kívül egyéb rendezvények megtartására is alkalmas. Végül Magyarország szigorú felügyeleti és ellenőrzési mechanizmust vezetett be a támogatási program megfelelő megvalósításának biztosítása érdekében, és évente jelentést fog tenni a bizottságnak. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!