szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német labdarúgóliga elnöke, Reinhard Rauball lemondásra szólította fel Joseph Blattert, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnökét a 2022-es világbajnokság katari rendezése ügyében kipattant korrupciós botrány miatt. Navracsics Tibor, az Európai Bizottság (EB) oktatási, kulturális, ifjúsági és sportügyekért felelős biztosa közben az ügyet vizsgáló etikai jelentés közzétételét sürgette.

Rauball, aki a német szövetség alelnöke is, személyesen hívta fel Blattert, és a mielőbbi távozásra kérte – mondta a sportvezető a Kicker magazinnak. Azt ugyanakkor már nem közölte, mi volt erre a FIFA elnökének válasza.

A német sportvezető korábban arra szólította fel az európai szövetséget (UEFA), hogy lépjen ki a FIFA-ból, amennyiben a 2018-as oroszországi és a 2022-es vb elnyerését vizsgáló etikai jelentést teljes terjedelmében nem hozzák nyilvánosságra.

Szintén az anyag közzétételét sürgette Navracsics Tibor, az EB sportügyekért felelős biztosa "a kételyek eloszlatása érdekében". 

A 2018-as és 2022-es vb rendezéséért folytatott pályázatokról szóló jelentést Michael Garcia, a FIFA etikai bizottsága vizsgálati részlegének amerikai vezetője készítette el, és az etikai bizottság első embere, a német Joachim Eckert hozott nyilvánosságra belőle részleteket két hete. Azonban Garcia szeretné, ha a teljes anyag napvilágot látna, mert  úgy véli, hogy Eckert nem megalapozott következtetéseket vont le az általa készítettekből.

Eckert – Garcia jelentésére hivatkozva –, elmondta, hogy az általa vezetett testület nem talált semmi olyat – elsősorban megvesztegetésre utaló jelet –, ami miatt a 2018-as és a 2022-es vb rendezéséért lefolytatott pályázatot meg kellene ismételni. Ennek következtében a 2018-as vb rendezési joga Oroszországnál marad, a 2022-esé pedig Katarnál. 

Nézeteltérésük miatt a múlt héten személyesen találkoztak, és a jobb kommunikáció szükségességét hangsúlyozták.

Az etikai testület arra igyekezett fényt deríteni, hogy egyes FIFA-tagokat megvesztegettek-e a vb-helyszínek kijelölése előtt. A jelentésből két hete csak részleteket hoztak nyilvánosságra, többek között azt, hogy nem indul vizsgálat Blatter ellen, mivel a rá vonatkozó egyetlen konkrét állításról kiderült: nyilvánvalóan nem igaz. 

Az összegzés arra is kitér, hogy gyakran nehéz megállapítani, hol húzódik a határ a lobbizás és tisztességtelen befolyásolás között. Arra is van benne utalás, hogy egyesek esetében felvetődhet, nem a FIFA etikai szabályzatának megfelelően jártak el, de ezek összességében nem befolyásolják a pályázati procedúra végkimenetelét. Garcia ugyanakkor bizonyos – meg nem nevezett – személyekkel szemben etikai eljárás lefolytatását javasolta.

Sajtóértesülések szerint ha Garcia maga hozná nyilvánosságra azokat a részleteket, amelyeket a FIFA nem kíván megosztani, akkor végső soron ki is zárhatják az etikai bizottságból, illetve felfüggeszthetik a munkavégzés alól.

Az Eckert vezette testület amúgy bírálta a sikertelenül zárult ausztrál és az angol kandidálást, mert szerintük vétettek az etikai szabályzat ellen. Többek között olyan külföldi projekteket ígértek, amelyek "szavazatokra válthatók", illetve Jack Warnerrel, a CONCACAF-zóna korábbi elnökével próbáltak meg üzletelni. 

Ezzel kapcsolatban Greg Dyke, az angol szövetség elnöke röviden megjegyezte, úgy gondolja, az egész eljárás egy vicc. Az ausztrál szövetség első embere, Frank Lowy visszautasította a bírálatokat, és kiemelte: az egész kandidálás során tiszta kampányt folytattak. Ugyanakkor ausztrál politikusok azt követelik, hogy a FIFA fizesse vissza azt a közel 40 millió dollárt, amit az ausztrálok költöttek a pályázatra.

A 2018-as vb-t elnyerő oroszországi pályázat vezetője, Alekszej Szorokin azt mondta, ugyan ők is kaptak minimális kritikát, de továbbra is teljes mértékben együttműködnek a FIFA-val.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!