Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Kulcsár Krisztián nem mondott le, a Magyar Olimpiai Bizottság tagsága döntött arról, maradhat-e elnök. Nem maradhat.

Két napirendi pont miatt hívta össze a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Kulcsár Krisztián csütörtökre a szervezet közgyűlését: hogy beszámoljon a legutóbbi találkozó óta eltelt időszak eseményeiről és hogy bizalmi szavazást tartsanak a személyéről, miután az elnökség 13 tagja közül kilenc lemondásra szólította fel, és sajtóhírek szerint a tagság többsége sem támogatja már.

Az eseményen Kulcsár felolvasta beszédét, amelyben elmondta, sajnálja, hogy össze kellett hívnia a tagságot az ünnepi időszakban, és azt is, hogy nem hozhatja nyilvánosságra az elnökségi ülések hangfelvételeit, amelyekből kiderülhetett volna, hogy valóban olyan stílusban beszélt-e azokon, amelyet most felrónak neki. "Sajnos a jogászaink véleménye egyöntetű, ezek jogilag nem közzétehető anyagok, így marad az én szavam és hitelességem a vádak ellen.

Azzal folytatta, hogy amikor az ember ellen igaztalan kampány zajlik, nagyon nehéz megállni, hogy ne szólaljon meg. "Úgy gondolom, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság ügye jóval fontosabb annál, mintsem bekapcsolódni a sárdobálásba és végeredményben lejáratni a szervezetet. Azt hiszem, hogy részben így is kudarcot vallottam, mert másról sem szólnak a hírek a tokiói sikerek és a pekingi várakozások helyett, mint az én elnöki működésemről. A hallgatásom nem volt képes elcsendesíteni az indulatokat."

MTI / Illyés Tibor

Tudja - magyarázta -, hogy másban hibázott, különben most nem volna itt. "Az önvizsgálatom még tart. Nagyon szeretnék minél hamarabb a végére érni, hogy magamnak is választ tudjak adni az első kérdésre, amely bennetek is felmerülhetett az ügy kapcsán: mit tettem, amivel azt az eljárásmódot érdemeltem, hogy az elnökség, amellyel minden döntést együtt hoztunk meg, szinte kivétel nélkül egyhangúlag, a tiszteletdíjamtól az alapszabály közgyűlés elé terjesztéséig, így ellenem fordul és egyszemélyes bűnbakká tesz. Szeretnék választ kapni arra, hogy milyen rosszindulatú cselekedet róható fel nekem, amelyben egyedül eljárva, nem a Magyar Olimpiai Bizottság érdekeit szolgáltam."

A bizalmatlanság első jelénél egyértelmű volt számára, hogy a tagság elé viszi az ügyet, tőlük várja az ítéletet, mert ha lemondana, az egyesek szemében a vádak beismerését jelentette volna - magyarázta.

Békés, barátságos, jó szándékú eszmecserét, még több párbeszédet ígért minden kérdésben arra az esetre, ha megkapja a bizalmat, de emelt fővel távozik, ha nem - tette hozzá.

A bizalmi szavazás előzményeit itt ismertettük:

Botrány a MOB-ban: „Olyan vihar keletkezett, amiből lett egy szép kis tornádó"

Szavazásra 51 fő jogosult jelenleg, akik közül végül 43-an jöttek el. Az első pontot hamar le is vették a napirendről, így azon csak a bizalmi szavazás maradt.

A közgyűlés papíralapú titkos szavazással döntött Kulcsárról, ő maga nem szavazott. Arra a kérdésre kellett válaszolni:

Egyetért-e ön azzal, hogy Kulcsár Krisztián folytassa MOB-elnöki munkáját?

A tagok egyenként, névsorrendben voksoltak. A szavazatok leadása fél 12 után néhány perccel véget ért, és megkezdődött a számlálás. Kulcsárnak 23 szavazatra lett volna szüksége ahhoz, hogy megtarthassa a pozícióját.

MTI / Illyés Tibor

A számlálás végén kiderült:

a tagság többsége nem támogatta, hogy Kulcsár Krisztián maradjon a MOB elnöke.

A 42 érvényes szavazat közül 18-at adtak le mellette, 24-et pedig ellene. Kulcsár bejelentette, hogy elfogadja a többség véleményét, és január 31-i hatállyal lemond posztjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!