szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szervezet szerint ez siker, mert a rendezésre többet kellett volna költeni.

A nemzetközi Sportdöntőbíróság döntése értelmében 12 millió dollárt, mai árfolyamon 4,33 milliárd forintot kell fizetnie a Magyar Teniszszövetségnek (MTSZ) és a Nemzeti Sport Ügynökségnek (NSÜ) amiatt, hogy elmaradt tavaly a Billie Jean King Kupa budapesti döntője.

Az MTSZ szerdai tájékoztatása szerint az ITF Licensing Limited (ITFL) eredetileg 52 millió dollárt kért a két magyar szervezettől, a CAS azonban a döntésénél figyelembe vette, hogy a magyar fél 2019-ben a rendezési szerződés alapján 8 millió dollárt már megfizetett.

Elmarad a budapesti nemzetközi tenisztorna, a szövetség szerint nem lehet biztonságosan megrendezni

A Billie Jean King Kupát újra, bizonytalan időre elhalasztották.

Az ITFL azután indított pert, hogy a 2020-as verseny kétszeri közös halasztását követően a magyar fél a koronavírus-járvány gazdasági és egészségügyi hatásaira tekintettel a rendezési szerződés lehetetlenülését állapította meg. Az MTSZ arra hivatkozott, hogy a finálé lebonyolítása a járvány miatt súlyos egészségügyi kockázatot jelentett volna, és „a pandémia gazdasági hatásaira tekintettel sem lehetetett indokolt olyan események megrendezése, amelyek sikere az új formátumban történő megrendezés miatt nem lehetett ismert”.

Állásfoglalásában az MTSZ egyértelmű sikerként értékelte a CAS döntését, mert a rendezés összköltsége a kormány által erre a célra allokált 20,6 milliárd forintot (akkori árfolyamon 71-72 millió dollárt) jelentősen meghaladta volna.

Ekként a CAS döntésével a Lázár János vezette MTSZ és annak elnöksége több mint 20 milliárd forintot takarított meg a magyar adófizetőknek” 

– olvasható a közleményben.

Az ITF tavaly május elején közölte, hogy nem Budapest ad otthont a női tenisz Billie Jean King Kupa döntőjének, és új helyszínt keres az eseménynek. Előzőleg az MTSZ áprilisban bejelentette, hogy a járványhelyzet miatt nem tartja megvalósíthatónak a 2020 márciusáról 2021. április 13-18-ára áttett budapesti finálé lebonyolítását sem a Papp László Sportarénában. Magyarország eredetileg három évre nyerte el a rendezési jogot.

A tavalyi finálé végül Prágában volt novemberben. A 12 csapatos tornán a magyarok rendezőként vettek volna részt, ami így nem valósult meg, és a kanadaiak indultak helyettük.

Arról, hogy a Billie Jane Kupa (akkori nevén Fed-kupa) döntőjét három évre Budapestre hozzák, a teniszszövetség előző vezetése szerződött le az ITF-fel 2019-ben. Akkor Szűcs Lajos fideszes országgyűlési képviselő irányította a szervezetet, amely 2020 májusára több mint 3 milliárd forintos hiányt halmozott fel.

 Az MTSZ akkori beszámolója szerint a tornának az első két évben a Papp László Sportaréna, 2022-ben pedig az idén januári kézilabda-Eb-re 79 milliárd forintból a Népligetben felhúzott multifunkcionális csarnok adott volna otthont.

A szövetség honlapja idézte Fürjes Balázs akkori kiemelt budapesti fejlesztésekért és nemzetközi sportpályázatokért felelős kormánybiztost is, aki arról beszélt, hogy a rendezés elnyerése révén a világban százmilliók fognak találkozni Budapest nevével és szépségével a televíziós vagy online felületeken, a tornára érkező turisták több tízezer vendégéjszakát foglalnak majd, így Budapest még ismertebb, még kedveltebb és még látogatottabb lesz.

A Magyar Teniszszövetségről legutóbb február elején cikkezett a sajtó, amikor kiderült, hogy egyes tagjai – több versenyző, edző és szövetségi alkalmazott – számára hamis PCR-leleteket állítottak ki a Semmelweis Egyetemen. Az ügyben mindkét szervezet feljelentést tett. A botránnyal akkor több cikkben is foglalkozunk, az ügyről számos kérdést küldtünk az MTSZ-nek, miután jelezték, hogy megválaszolják, amire kíváncsiak vagyunk, visszajelzést azonban azóta sem kaptunk tőlük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Horn Andrea Sport

Teniszszövetség: A PCR-tesztek ügyét kiforgatva indult támadás a vezetés ellen

Továbbra is rengeteg a nyitott kérdés a Magyar Tenisz Szövetségnél kitört botrányban, a szervezet pedig – bár hangsúlyozza, hogy az átláthatóság szellemében ügyködik – nem töri magát, hogy megválaszolja őket. A hvg.hu felvetéseire nem reagáltak, de egyenválaszukban „támadást” emlegetve máshol megjelent információkat igyekeznek cáfolni.