Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Révész Sándor
Szerzőnk

Révész Sándor

Révész Sándor hvg360

Révész Sándor: A republikánus közbeszól

Létezhet-e kiüresedettebb hagyomány egy hatalom nélküli királynál? A hagyományőrzés igen fontos dolog. Annak legrosszabb és legértelmetlenebb formája funkciótlanná vált funkciók megőrzése. A hagyományt múzeumban, skanzenben, közoktatásban, ismeretterjesztésben, az egész kulturális, művészeti életben kell őrizni. Vélemény.

Révész Sándor hvg360

Atomrulettet játszottak, de túléltük – 60 éve volt a kubai rakétaválság

Sokan vélték úgy az ötvenes-hatvanas években, hogy nincs esély elkerülni a termonukleáris világháborút, amelybe az emberiség java bele fog pusztulni. 1962-ben, a kubai válság idején állt ehhez legközelebb a világ. A hadseregek világszerte harckészültségben várták a kataklizmát. A magyar katonák heteken át rohamsisakban aludtak. Százmilliók olvasták napról napra elszorult torokkal a fejleményeket. A szovjet blokk sajtójából senki sem tudhatta meg, mitől volt a helyzet annyira vészterhes.

Révész Sándor hvg360

Révész Sándor: Homo hungaricus

A magyar fiataloknak nem fontos a házasság intézménye, ehhez képest idehaza 2010 óta megduplázódott az évenkénti házasságkötések száma. A hatalmas mértékű növekedés mögött azonban nem belső, hanem külső késztetés áll: alkalmazkodás a rezsim ideológiájához, elvárásaihoz, juttatásaihoz. Mint a szovjet időkben is. Vélemény.

Révész Sándor hvg360

Révész Sándor: A meggyilkolt költők éjszakája

Hetven évvel ezelőtt, 1952. augusztus 12-éről 13-ára virradó éjszakán a moszkvai Lubjanka börtönben Sztálin parancsára meggyilkoltak 23 zsidót. Tíz szabotőrnek minősített mérnököt és a Sztálin parancsára megalakított Zsidó Antifasiszta Bizottság 13 prominens aktivistáját. A szovjet zsidó értelmiség élvonalbeli képviselőit, köztük öt írót, költőt. Az ő emlékezetükre nevezik ezt az éjszakát A meggyilkolt költők éjszakájának. Ez az éjszaka a szovjetunióbeli zsidó kultúra és közösség likvidálásának szimbóluma.

Révész Sándor hvg360

Révész Sándor: A kivágott nyelvek országa

A közoktatás minden pontján teljes értékű értelmiséginek kellene állnia, aki nincs bezárva az anyanyelvébe. A diplomához meg egyáltalán a felsőoktatásban való előrehaladáshoz funkcionális nyelvtudást kell megkövetelni, számonkérni szigorlatokon, államvizsgákon. Vélemény.

Révész Sándor hvg360

Egy félig hasznosított zseni – 100 éve halt meg Bánki Donát

A magyar mérnökök első nagy generációja a kiegyezést követő hatalmas ipari fellendülés meghatározó szereplője volt. Közülük is kiemelkedett a száz éve meghalt, világhírű Bánki Donát (1859-1922), aki az elektrotechnika kivételével a gépészeti tudományok minden ágazatában fontos alkotásokkal gazdagította a világot. Egyszerre volt a gyakorlat, az elmélet és a tanítás embere. A magyar ipar korántsem tudta teljes mértékben kihasználni a zsenialitását.

Révész Sándor hvg360

Révész Sándor: Energia, drágánk!

Az energiafogyasztás mértékén és hatékonyságán múlik jelentős részben, hogy a Föld alkalmas marad-e a normális emberi létezésre. Az energia árának tükröznie kell mindazt a veszélyt és kártételt, amellyel az energiatermelés jár. Vélemény.

Révész Sándor hvg360

Az alulnézet fensége – 25 éve halt meg Csalog Zsolt

A társadalomtudomány és a szépirodalom határvidékének leghonosabb gazdája, aki régészként, néprajzosként, szociológusként, íróként és emberjogi aktivistaként a legtöbb nézőpontból látta és jelenítette meg a legkiszolgáltatottabbak, a cigányok, hajléktalanok, nyomorgók életét. Szabadságmániás örök ellenálló, ’56 harcosa és dokumentátora. Műfajteremtő író, a tanulságokban leggazdagabb, legdrámaibb élettörténetek megformálásának mestere. Fordulatos és szenvedélyes köz- és magánéletét 62 éves korában, 25 évvel ezelőtt, 1997. július 18-án szakította meg a rák.

Révész Sándor hvg360

Ruhakölteményektől a vécépapírig – sokoldalú különc volt a 100 éve született Pierre Cardin

Pierre Cardin több volt divattervezőnél és -diktátornál. Iparművész, akit a Francia Akadémia is soraiba fogadott, akinek a műveit Picasso mellett állítják ki a New York-i Metropolitan Múzeumban. Szinte mindent tervezett, ami földön és égen, házban, színpadon és repülőgépen körülvesz bennünket. Emellett a század legzseniálisabb üzletembereinek egyike volt, aki korszakalkotó innovációkkal szerezte vagyonát és hasznosította a nevét mint ezernyi termékkel értékesíthető márkát. Egy időben ő volt a legismertebb francia a világon.

Révész Sándor hvg360

Révész Sándor: Az öndicséret bűze

Másfél évtizede nem volt ilyen pocsék világbajnokságuk a magyar úszóknak. A nyílt vízen lesz, ami lesz, a medencében a magyar úszósport csődöt mondott. A köztelevízió viszont azok kezében van, akiknek az öndicséret fontos, a teljesítmény érdektelen.

Révész Sándor hvg360

Béka a zsebben, óra a tóban - 125 éve halt meg az utolsó erdélyi polihisztor, Brassai Sámuel

A 19. században fejlődtek odáig a tudományok, hogy ne lehessen többé polihisztorkodni. Erdély utolsó polihisztora a 125 évvel ezelőtt, 1897. június 24-én elhunyt Brassai Sámuel volt. Ő gyakorolta a legnagyobb hatást Erdély szellemi életére a 19. században, amelyet gyakorlatilag végigélt. Élete végén százévesnek nyilvánított magát, holott szinte biztos, hogy 97 volt „csupán”. Pedagógiai nézeteivel messze megelőzte a korát - sajnos a mi korunkat is.

Révész Sándor hvg360

A mintatőkés, aki világhírűvé tette a magyar villamosipart – 115 éve halt meg Mechwart András

A II. kerületi tér névadója, Mechwart András Magyarország legnagyobb gépipari vállalatát építette fel. Ő tette a Ganzot száz fős gyárból sok ezer munkást foglalkoztató, világhírű vállalatóriássá, amely a gép-, jármű- és műszergyártás, a villamossági ipar sok-sok ágazatában képviselte a világszínvonalat. És ő tette a Ganzot zseniális mérnökök, feltalálók egyedülálló gyűjtőhelyévé is. Szegény családból indult, nagy küzdelem árán jutott idáig.

1
7 8 9 10 11
24