Révész Sándor: Sport és halál

5 perc

2022.12.04. 07:30

Az önkényuralmaknak a sport-világcirkuszok (olimpiák, foci vb) megszerzésében hatalmas a versenyelőnyük. Ráadásul ott az intézményi anomália, hogy a nemzetközi sportszövetségekben demokráciák és diktatúrák egyenjogú tagok. A világcirkuszokat ezért a normális sportesemények méretére kellene szűkíteni. Vélemény.

A mérleg egyik serpenyőjében több mint hatezer ember élete és sokszorannyi nyomorúsága, szenvedése, megaláztatása. A másikban minden, ami a katari ladarúgó világbajnokságon történik.

Lehet-e nagyobb ennek a mindennek a súlya? Az összes meccsel, góllal, örömmel, drámával, a nézők hatalmas, a tévénézők gigantikus tömegének élvezetével? S ha lehet, milyen értékrend szerint lehet? Mit lát a világ ebből a két serpenyőből? Mennyit az egyikből, mennyit a másikból? Hány szót és betűt vesztegetnek az egyikre, mennyit a másikra? Ahhoz képest ahány szót és betűt érdemelne az egyik és a másik?

A válasz az emberélet értékétől függ. Ha belegondolunk. Ezért kerüljük a belegondolást. A focit szeretjük, az emberéletet leértékelni nem szeretnénk. Ezért jó ebbe nem belegondolni. Ezért jó nem látni a halottak árnyát a stadionok fölött. Csak hát a nem belegondolás emberéletekbe kerül. Azokéba, akik most még élnek. De belehalnak majd a nem belegondolás által éltetett gyakorlatba.

Fülke: Néma németek és a belga bádoggeneráció

Véget értek a csoportmérkőzések a katari vébén - sokak szerint a torna csak most kezdődik igazán. Közéleti podcastunk legfrissebb adásában összefoglaltuk a világbajnokság körüli botrányokat, a színvonalvesztés okait és elemeztünk mindent, ami a pályán történt.