Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Sztojcsev Iván
Szerzőnk

Sztojcsev Iván

Sztojcsev Iván Gazdaság

A Vodafone neve is megváltozik, de a percdíjat nem az állam diktálja majd – tudnivalók a felvásárlás után

A 4iG-hez tartozó Antenna Hungária 51, az állami Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. pedig 49 százalékos tulajdonrészt vásárol a Vodafone Magyarországban január végéig – jelentették be. De hogyan érinti az előfizetőket az, hogy az államé lesz a mobilszolgáltató? Összeszedtük, mi mindent érdemes tudni az üzletről, és a 4iG-t is megkérdeztük, mi várható a közeli jövőben.

Sztojcsev Iván hvg360

Boldogít-e a pénz? Íme a közgazdászok válasza

Mindenki örülne annak, ha több pénzt kapna, de jobb lesz-e hosszú távon az élet a vagyonosodástól? Elégedettebbek-e a gazdagok az életükkel, mint a középosztálybeliek? Mennyi pluszmunkát éri meg bevállalni a nagyobb fizetésért úgy, hogy ne menjünk tönkre? És ha valaki már milliomos, boldogabbá válik-e, ha multimilliomos lesz belőle?

Sztojcsev Iván Gazdaság

Az utolsó fillérig megnéztük, hogyan írta át a kormány a költségvetést

Ahogy drágul minden, sokkal több adót fogunk fizetni, így aztán lesz miből költeni - olvasható ki a költségvetés teljesen újraírt, épp az év vége előtt kihirdetett verziójából. A rezsi annyira elszáll, hogy a különadók nem lesznek elegendőek a rezsivédelmi alapra, az állam inkább üt egy ezermilliárdosnál is nagyobb lyukat a kasszán. A családtámogatások alig nőnek, a nagycsaládosok autóvásárlási keretét a háromnegyedével csökkentik, a vasútfejlesztés és a Nemzeti Oltóanyaggyár nagy vesztese az áttervezésnek, de közútra, a határon túli magyarokra, elnöki protokollra, a sportesemények rendezésére és a közösségi bormarketingre jutott bőven pénz.

Sztojcsev Iván Gazdaság

És akkor a 29,7 az új 42

Az elmúlt közel negyven év legkeményebb élelmiszer-inflációját lengette be 2023-ra az MNB, majd korrigált, így csak a harmadik legnagyobb drágulást várja; a kormány és a jegybank is úgy számol, hogy jövőre még a legjobb esetben is nagyobb lesz a drágulás az ideinél; lassan készülget a költségvetés alig egy héttel az új év kezdete előtt. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Nő-e a gyerekvállalási kedv, ha pénzt ad érte a kormány? Harminc év családpolitikáját nézték át a válaszért

Évtizedek óta próbálnak tenni valamit a kormányok, hogy megállítsák a népességfogyást, nem túl nagy sikerrel. A Tárki Társadalmi riportja azt vizsgálta, mennyire számít a kormány politikája a gyerekvállalás ösztönzésében, és arra jutott: a harmadik gyerekek megszületését segítheti a családpolitika, az első gyerekvállalásnál nem annyira fontos kérdés, mit tesz az állam.

Sztojcsev Iván Gazdaság

További 29,7 százalékkal drágulnak az élelmiszerek jövőre – ezt jósolják Matolcsyék

Még a legjobb forgatókönyv szerint is erőteljesebb drágulás jön 2023-ban éves szinten, mint amilyen idén volt, az élelmiszerárak pedig 2022-höz képest is rettenetesen elszállnak – számol a Magyar Nemzeti Bank a most kiadott Inflációs jelentésben. Ráadásul a magyar élelmiszeriparban akkora bajok vannak a jegybank szerint, hogy az sem nagyon fogná vissza a drágulást, ha az energiaárak nem nőnének tovább.

Sztojcsev Iván hvg360

Közgazdaságtan tökfejeknek: Mit tanulhatott (volna) Nagy Márton a könyvből, amivel a Ryanair-vezér meglepte?

Emlékezetes pontja volt 2022-nek, amikor a Ryanair vezérigazgatója elküldte Nagy Mártonnak a Közgazdaságtudomány tökfejeknek – angol eredetijében Economics for Dummies – című könyvet. Hogy a miniszter megfogadta-e Michael O’Leary tanácsát, és beleolvasott-e a könyvbe, azt nem tudhatjuk, de mi mindenesetre elolvastuk, és meg is mutatjuk, a 664 oldalból mit érdemes a leginkább megfontolni ma Magyarországon.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Az EU második legszegényebb helye Magyarország

Miközben az egy főre jutó GDP-adatunk nem is annyira rossz másokhoz képest, ezt az átlagember nem nagyon érzi meg, a magyaroknál az egész EU-ban csak a bolgárok tudtak kevesebb pénzt költeni – derül ki az Eurostat adataiból. A KSH pedig azt mutatta ki, hogy több magyar keres elfogadhatóan, de a nélkülözők száma így is nőtt. És ezeket az adatokat még az előtt gyűjtötték össze, hogy a drágulás igazán eldurvult volna.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Betonvédelem, fegyelmezettség, és Csányi Sándor – hogy juthatott el Marokkó a vb-elődöntőig?

Az esélylatolgató programok megmondták a világbajnokság előtt, hogy Marokkó nagyon sokáig eljuthat, ehhez képest óriási meglepetésként éljük meg, hogy már a legjobb négy között járnak. A marokkói vezetők az utánpótlásképzéssel büszkélkednek, de ennél is fontosabb az, hogy az országon kívül felnőtteket hazacsábítják a válogatottba, ahol aztán egy remek edző olyan stratégiát rak össze, hogy az erősebb ellenfeleket ne engedjék játszani.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Burundi inflációját lehagyja a magyar, de mi történik ott, ahol még a mienknél is rosszabb a helyzet?

Valóban van olyan lista, amelyen a gazdasági szempontból az öt legsérülékenyebb ország között vagyunk, még ha nem is az egész világon. A forint is a világ leggyorsabban romló pénzei közé tartozik, az inflációs listán viszont az első húszba sem fértünk be. Megnéztük, mi történik olyan országokban, amelyeket nálunk is gyengébbként emlegetnek, de az is kiderült, hogyan előzhet le minket Burundi, és miért vezettek be Argentínában különadót a Coldplayre.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Az EU legnagyobb inflációja a miénk, már 22,5 százalékos

Huszonhat éve nem volt annyira nagy az infláció Magyarországon, mint idén novemberben, ráadásul miközben Európa sok helyén már lassulni kezdett a drágulás üteme, nálunk tovább száguld, az előzetes adatok szerint az EU élére. Az élelmiszerek 43,8, a háztartási energia 65,9 százalékkal drágábbak, mint egy éve voltak. És mivel a KSH most a novemberi számokat adta ki, ebben a benzinár elengedése még csak benne sincs.

1
9 10 11 12 13
32