Boldogít-e a pénz? Íme a közgazdászok válasza

Mindenki örülne annak, ha több pénzt kapna, de jobb lesz-e hosszú távon az élet a vagyonosodástól? Elégedettebbek-e a gazdagok az életükkel, mint a középosztálybeliek? Mennyi pluszmunkát éri meg bevállalni a nagyobb fizetésért úgy, hogy ne menjünk tönkre? És ha valaki már milliomos, boldogabbá válik-e, ha multimilliomos lesz belőle?

Boldogít-e a pénz? Íme a közgazdászok válasza

Ha szegény vagy, a pénz igenis boldogít. Ha már jól élsz, akkor még több pénztől elégedettebb lehetsz, de boldogabb nem – ezt nem egy facebookos motivációs bejegyzésben olvastuk egy naplementés fényképre ráírva, hanem egy egykori és egy leendő Nobel-díjas közgazdász jutott erre több mint 450 ezer válasz alapján. A pénz és a boldogság kapcsolatáról szóló legismertebb kutatást 2010-ben adta ki Daniel Kahneman, a 2002-es közgazdasági Nobel-díj nyertese és Angus Deaton, aki később, 2015-ben kapta meg ezt a díjat: ők a Gallup jólétről szóló közvélemény-kutatásait vetették össze a válaszadók vagyoni helyzetével.

A nagy ötlet az volt, hogy ketté kell bontani a boldogság fogalmát. Egészen más eredményt kapunk, ha azt kérdezzük, hogy az ember nagy általánosságban mennyire elégedett az életével, mint ha azt, hogy tegnap boldog volt-e. Ugyanis az jött ki:

  • ha több pénze lesz az embernek, akkor jobbnak értékeli az életét,
  • viszont a napi szintű boldogságot csak egy bizonyos szintig növeli a több pénz; ha már elég vagyonos az ember, akkor ez annyira nem számít.

Logikus, hogy ilyesmi eredmény született – annak, akinek a napi szintű megélhetésért kell küzdenie, még szép, hogy nagy boldogságot jelent, ha több pénzt kap. Sőt, még a középosztály alján-közepén élők számára is érezhető eredménye lesz annak, ha pénzhez jutnak. Nem kell izgulni amiatt, hogyan fizetjük ki a számlákat? Félre lehet rakni valamennyit egy nyaralásra vagy vésztartaléknak? Aki nem gazdag, annak egyértelmű, hogy ez azonnali boldogságot okoz.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.