Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Sztojcsev Iván
Szerzőnk

Sztojcsev Iván

Sztojcsev Iván hvg360

A szabadságról visszatérve dolgozunk a leghatékonyabban, már ha menet közben nem gyűlöltük meg a munkánkat

Semmi nem fogható hatékonyságban a szabadság utáni első munkahéthez, legalábbis ha az ember tényleg kipihente magát, és nem a munkahelyi levelezését nézte a nyaralás alatt. Ez nem csak megérzés, hanem tény, ugyanis komoly kutatások is kimutatták. Ahogy azt is: könnyű tönkre tenni mindent, ha szegény dolgozóra az első munkában töltött napján ráborítják az összes feladatot, ami feltorlódott a pihenőideje alatt.

Sztojcsev Iván hvg360

Zavarja a gazdasági válság? Válasszon egy bűnbakot, máris sokkal jobb lesz tőle!

A svédeknél most épp Beyoncét jelölik ki az infláció okozójának, ami egy fokkal izgalmasabban hangzik, mint ahogy a magyar kormány Brüsszelt szidja. Szakértők állítják: amikor kiválasztunk valakit a válság bűnbakjának, pontosan azt a sémát követjük, mint elődeink, akik néhány ezer éve állatokat áldoztak az isteneknek. És az eredmény is hasonló – és néha meglepően sikeres.

Sztojcsev Iván hvg360

Tényleg lehet élet EU-pénzek nélkül?

„A magyar gazdaságnak át kell állnia így is, úgy is egy uniós forrás nélküli létre” – mondta nem kis vihart kavarva Nagy Márton a Világgazdaságnak. A kérdést nem is úgy a legjobb feltenni, hogy van-e élet EU-pénz nélkül, hiszen élnek emberek Albániában is, hanem sokkal inkább úgy: tudna-e a magyar állam máshonnan szerezni annyi pénzt, amennyit most az EU-tól kapunk, illetve miről mondanánk le, ha a most kapott összeg egy része kiesne? És egyáltalán, mennyire gondolhatta komolyan a miniszter, amit mondott? Elemzés.

Sztojcsev Iván hvg360

5+1 lecke, amit a világ populista vezetői megtanultak Silvio Berlusconitól

Silvio Berlusconi jó harminc évvel Donald Trump előtt lefektette a trumpizmus alapjait, és már akkor Orbán Viktor mai hatalomtechnikáját használta, amikor a leendő magyar miniszterelnök még a Liberális Internacionálé alelnökeként küzdött a parlamenti 5 százalékért. A 86 évesen elhunyt volt olasz miniszterelnök kivételes tehetséggel szerzett meg akkora hatalmat, amit dél-európai politikus szabad választásokon még alig kapott, és ezt parádésan használta fel ahhoz, hogy a saját egóját hizlalja. Összegyűjtöttük, mi mindent tanulhattak tőle a politikusok, akik a nyomába próbáltak lépni.

Sztojcsev Iván Gazdaság

A kenyér másfélszer annyiba kerül, mint tavaly, a használt autók olcsóbbak lettek - részletesen mutatjuk, hogyan jött ki a 21,5 százalékos infláció

Májusban már könnyű volt a rezsicsökkentési korlát alatt maradni, a benzin sem annyira drága, mint pár hónapja, a használt autókért pedig kevesebbet kell fizetni, mint tavaly ilyenkor - nagyjából ezért került most csökkenő pályára az infláció. Persze még így is nagyon magas, és most, hogy az élelmiszerek és az energia áremelkedése legalább lefékezett, a szolgáltató szektor okozhat nagyon kellemetlen meglepetéseket.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Fékez az infláció, de még mindig 20 százalék fölötti

21,5 százalékos volt májusban az infláció, ami még mindig toronymagasan EU-rekorder, de legalább áprilisról májusra már csökkentek az árak. A rezsi az elmúlt egy hónaphoz képest még olcsóbb is lett, az ételek alig drágulnak tovább, a kellemetlen meglepetést viszont az okozza, hogy kilőtt a szolgáltatások ára.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Nagy Márton elmondta, honnan szerezne pénzt az EU-forrásokon kívül

Az ide érkező külföldi befektetésektől azt már nem nagyon lehet várni, hogy eddig nem dolgozó magyarok tömegeinek adjanak munkát, de így is rendkívül fontos az, hogy majdnem kétszer annyi pénzt hoznak az országba, mint amennyit az EU ad – mondta Nagy Márton. A gazdaságfejlesztési miniszter arról is beszélt, hogy szeretné ösztönözni az itt befektetőket, hogy a nyereségüket is tartsák az országban.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Nagyot nő a benzin adója, egy kis köztartozás belefér, a repülés után is máshogy kell adózni – íme az új adóváltozások

A legnagyobb változás az lesz az új adószabályokkal, hogy több mint 30 forinttal megnő az üzemanyagok jövedéki adója literenként, a fogyasztói ár ennél is jobban emelkedhet. Több eddigi különadót megtartanak úgy, hogy normál adót csinálnak belőle, a légitársaságokat úgy adóztatják, hogy a környezetkímélőbb gépeket használják inkább, és akár a családtámogatásoknál, akár a megbízható adózói minősítésnél elnézik azt, ha egy kevés tartozása van az embernek vagy a cégnek.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Élvezni szeretné a BL-döntőt? Bele ne gondoljon, honnan lett rá pénz

A világ leggazdagabb futballklubja játszik a 14. leggazdagabb ellen a Bajnokok Ligája idei döntőjében – még jó, hogy nem a font- és eurókötegek lépnek pályára, mert ha csak a pénz döntene, lefutott volna a meccs. A gond mindkét döntősnél inkább a jövővel van: az Internazionalénak valahogy sürgősen stabilizálnia kellene a pénzügyeit, a Manchester City pedig hamarosan pénzügyi csalások tömegének nagyon súlyos vádjaival nézhet szembe újra.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Öt ábra, amely mutatja, hogyan fogyott el a magyarok pénze

Brutális a visszaesés a bolti forgalomban, ha pedig a fő szám mögé benézünk, az is kiderül, hogy a vidék jelentős részén ennél is sokkal rosszabb a helyzet. De megtudtuk azt is, hogy most már egy átlagos havi bevásárlás többe kerül, mint másfél éve a teljes karácsonyi roham, és az is jól látszik, min próbálunk spórolni. A KSH frissen kiadott kiskereskedelmi számaiból szemezgettünk.

Sztojcsev Iván Gazdaság

A vasút és az önkormányzatok lesznek a költségvetés nagy vesztesei, a fegyveres szervekre sokkal többet fognak költeni

Átnéztük a 2024-es költségvetés részletesebb számait, így kiderült, hogy a kórházakra, az egyetemekre és a honvédelemre szánt keretet látványosan megemelte a kormány, az általános- és középiskolákra és a háziorvosokra viszont alig jut több pénz, mint idén, ha beleszámoljuk azt is, hogy az infláció mennyivel értékteleníti el az összegeket.

Sztojcsev Iván Gazdaság

A Költségvetési Tanács a 2024-es büdzséről: mint ha a professzor magyarázná, miért adott kegyelemkettest

Akkor jöhet össze a kormány gazdasági terve 2024-re, ha minden külső és belső folyamat a lehető legjobban alakul, érkeznek az EU-pénzek, nem lesz nagy energiaválság, és az állam helyett a cégek kezdenek tömeges beruházásokba – áll a Költségvetési Tanácsnak a 2024-es büdzséről adott véleményében. A testület szerint tele van aknákkal a tervezet, a korai megírása miatt korlátozottan lehet komolyan venni, és már most látszik, hogy lesz olyan része, amely nem tartható.

Sztojcsev Iván hvg360

Eljött a rettegett stagfláció: hogyan lehet ebből kiszabadítani egy országot?

Csökken a GDP, miközben az infláció továbbra is extrémen magas: Magyarország is megérkezett a stagfláció nem túl vidám időszakába. Vannak ugyan ennél sokkal rosszabb gazdasági helyzetek is – például mindenképp jobban jártunk, mint ha hiperinfláció lenne –, de mégis különlegesnek számít ez az állapot: a krízisek változatos fajtái közül ez az, amelyre a legnehezebb megtalálni a megoldást.

Sztojcsev Iván hvg360

Túlélési stratégiák az élelmiszerboltban: így vásárol egyre kevesebbet a magyar

Egyre kevesebb ételt vásárolnak a magyarok, pedig ha már az evésre szánt pénzen is spórolni kell, akkor nagy baj van. A legnagyobb magyarországi üzletláncokat kérdeztük arról, mit látnak a saját forgalmi adataikban, milyen módszerekkel próbálnak az ő vevőik takarékoskodni az ételvásárláson. Van, ahol a saját márkás termékek forgalma történelmi csúcsokon jár, máshol azt tapasztalták, hogy sokkal többször mennek be az emberek keresni az akciókat, az árstopos ételeket pedig elviszik a környékbeli hotelek és kávézók.

1
6 7 8 9 10
32