Tetszett a cikk?

Az előttünk álló tíz évben viszonylag magas infláció és az eddiginél kisebb gazdasági növekedés várható világszinten is az Amundi elemzése szerint. Amíg korábban az ingatlanbefektetés és a részvények hoztak szép hozamot, most egyre fontosabbak a kötvények és a kevesebb kockázat vállalása.

Ahogy változik a világ, nagyot változnak a befektetési stratégiák is: a következő tíz évben úgy lehet az elmúlt tíz évhez hasonló hozamokat elérni, ha az ember kevesebb kockázatos részvénybe fektet be, és kötvényekkel stabilizálja a portfólióját – erre jutott az Amundi friss elemzése. Csakhogy az a hozam, ami az elmúlt tíz évben még jó volt, most a nagy infláció miatt már nem tűnik majd annyira szépnek, emiatt némi kockázatot vállalni muszáj lesz.

Az elmúlt években a kötvényeken alig kerestek a befektetők, a részvényeken és az ingatlanbefektetésen annál inkább. Most viszont a gyorsan emelkedő infláció miatt a kötvények hozama megugrott, emiatt egy hosszabb időtávra tervezett vegyes portfólióban sokkal nagyobb súllyal szerepelnek ezek, mint eddig – mondta el Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.

A 2010-es évek alacsony, néha negatív inflációs időszaka után a mostani évtizedben magasabb szintre áll be az infláció globális szinten is, valószínűleg nem fog visszatérni a 2 százalék alatti szintre – áll a most kiadott elemzésben. A gazdasági növekedés a legnagyobb országokban valószínűleg alacsonyabb lesz, mint korábban, de fenntarthatóbb.

Kérdésünkre, hogy ez jelentheti-e azt, hogy több országban is elengednék az inflációs célt – ahogy azt Magyarországon Nagy Márton épp egy nappal korábban belengette, hogy szükséges lehet – Kiss Péter azt mondta, nem tartja valószínűnek az ilyen lépést, mert

aki megemeli az inflációs célját, az egy egészen más országkategóriában találja magát.

Globálisan a következő évek egyik legfontosabb kérdése az lesz, hogy miként sikerülhet az energiaátmenetet megvalósítani, úgy, hogy az gazdaságilag is fenntartható legyen, és hosszú távon se okozzon nagy környezeti károkat. Az Amundi elemzése szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy sok országban megpróbálnak eredményt elérni, de nem hangolják össze eléggé ezeket a lépéseket. Ez is ráerősíthet arra, hogy

a növekedési lehetőségek kisebbek lehetnek, az infláció pedig átmenetileg nagyobb.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a magasabb kockázat keresése nem biztos, hogy annyira kifizetődő lehet, mint az elmúlt években – tette hozzá. A fejlődő piacok kötvényeitől lehet egy kicsit több hozamot várni, mint eddig. A részvénypiacokon a következő tíz év egyik fontos fejleménye az lehet, hogy India átveheti az első helyet Kínától a legnagyobb hozamot kínáló országok listáján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!