Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Tiszai Balázs
Szerzőnk

Tiszai Balázs

Tiszai Balázs Gazdaság

Összeomló termelés, elszálló árak – búcsút mondhatunk a 100 százalékos narancslének

Évek óta pusztulnak az ültetvények a világ két legnagyobb narancsexportőr országában, de az idei krízis lehet az eddigi legnagyobb. Magyarországon két év alatt 79 százalékot drágult a narancslé, a fogyasztásunk ezért majdnem felével esett vissza. A szakma kétségbeesetten keresi a kiutat, és fontolgatják: törvénymódosítást kezdeményeznek, hogy a mandarinlével felütött lé is narancslé lehessen.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Kényszerfogság Baltimore-ban: miért raboskodik két hónapja a fedélzeten a hidat letaroló hajó legénysége?

A hajózási törvények és a lejárt vízum is meggátolja a Dali személyzetét abban, hogy szárazföldre lépjen, és egyelőre nem tudni, meddig tart a fogságuk. Esetük azonban nem egyedi: vannak olyan tengerészek, akik évekig raboskodnak a fedélzeten, miután a hajó tulajdonosa felszívódik: pénzt, ellátást nem kapnak, és bürokratikus akadályok miatt haza sem mehetnek. Egy extrém esetben egy tengerész csaknem két évet húzott le teljesen egyedül.

Tiszai Balázs hvg360

Gyújtogatás, robbantási kísérletek, dezinformáció – egyre durvább akciókba kezdtek Európában az orosz kémek

Több európai titkosszolgálat egybehangzóan állítja, hogy a korábbi, sporadikus destabilizáló tevékenységek után az orosz hírszerzők most szintet léptek. Sokasodnak a Nyugat-Európát célzó szabotázsakciók, hackertámadások, és egyre intenzívebbek a propagandakampányok is. Céljuk Ukrajna támogatásának megrendítése az európai parlamenti választások előtt.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Céllövölde, háborús héják, műanyag svájci bicska és természetesen Brüsszel - Orbán átadta a Mol gigaberuházását

Három évet csúszott, de elkészült a Mol 1,3 milliárd eurós poliol komplexuma Tiszaújvárosban, ezzel akkorát gurítottak, mint a régióban senki: a kőolajkitermeléstől a kulcsfontosságú műanyag-alapanyag gyártásáig minden házon belülre került. Az átadón Hernádi Zsolt Mol-vezér Kossuth-tól idézett, József Attilától ferdített, és az európai gazdaságpolitikát ekézte. Orbántól pedig nem maradt el a brüsszelezés sem.

Tiszai Balázs Gazdaság

Meglepetés a kiskereskedelemben: tényleg ennyi pénzünk lett hirtelen, vagy a KSH mért félre valamit?

Minden elemzői várakozásra rácáfolt a kiskereskedelmi forgalom márciusi alakulása, két gyenge hónap után a legfeljebb félszázalékosra jósolt bővülés helyett kétszázalékos ugrást mutattak a Központi Statisztikai Hivatal adatai. A reálbérek persze valóban emelkedtek, és az állampapírkamatok februári kifizetéseinek egy része is a boltok kasszájában landolhatott, de szakértők nem zárják ki, hogy a statisztikában csúszott el valami.

Tiszai Balázs Gazdaság

Uniós szankciók az orosz LNG-re: tabutémához nyúlna az EU, amivel nagyon érzékeny területen csaphatna oda Moszkvának

Az Európai Bizottság javaslata szerint be kéne tiltani az orosz LNG EU-s kikötőkből való továbbhajóztatását, célponttá válna három új orosz LNG-létesítmény, az uniós tagállamok viszont saját felhasználásra továbbra is vehetnék a cseppfolyós gázt Oroszországtól. A tervek tabut döntenek, de még így is viszonylag puhának tűnnek, pedig, ha bekerülnek a most tárgyalt, 14. szankciós csomagba, komoly következményekkel járhatnak az orosz gazdaságra.

Tiszai Balázs hvg360

Miért jön Magyarországra Hszi Csin-ping, és kit akar valójában meghódítani?

Nálunk új beruházásokról tárgyalhat Hszi Csin-ping, akár be is jelentheti új gyárak létesítését, Szerbiában pedig minden bizonnyal kulturális központot avat, de Budapest és Belgrád is Peking stabil szövetségese, így ezekben nincs is semmi meglepő. Meghódítani nem minket, hanem Nyugat-Európát kell, amely egyre inkább beleállni látszik egy Kína-ellenes kereskedelmi háborúba. Hszi fő célja az EU visszaédesgetése, ehhez Emmanuel Macron a kulcs.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Mészáros 2Rule-jának pályája Dárdai lázálmán és a varázsütésre átöltöző sportklubokon át vezetett a bezárásokig

Be nem tartott ígéretek, nyúlások és bukdácsolás jellemezte a felcsúti mágnás sportmárkájának első éveit, de a kormányközeli üzleti világ annyira katonásan sorakozott fel a társaság mögé, hogy egy idő után elkerülhetetlenné vált a siker. 2023-ig legalábbis. Hogy abban az évben mi történt, és miért tűnik most úgy, hogy mindent letekernek, céges beszámoló híján még nem világos. Hogyan jutott a 2Rule idáig?

Tiszai Balázs Vállalkozás

Mintha hirtelen eltűnne az utakról 5500 kocsi: Átadták a Mol első zöld hidrogén üzemét

Az olajtársaság új egysége Közép-Európa legnagyobb kapacitású gyára ebben a műfajban, napenergiával veszi ki a vízből a hidrogént, így a termelés nem bocsát ki káros anyagot. Ami zöld hidrogén itt elkészül, azt a Mol a finomítói tevékenységéhez használja majd fel - mert hogy az most teljes egészében szürke, vagyis károsanyag-kibocsátással készült hidrogénnel megy. Az átadón ott volt Lantos Csaba energiaminiszter is, aki szerint az üzem jót tehet majd az ország energiaszuverenitásának.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Rideg neonfény, fagyos disznóagy – ilyen belülről a Mere, a Magyarországra készülő orosz diszkontlánc

A magát mindennél sokkal olcsóbbként hirdető üzlet Szerbiát és Romániát már bevette a környéken – mi a nagyváradi egységükben néztünk körül. A tényleg nagyon alacsony árak mellett odabent más szupermarketekben nem tapasztalható, rapszodikus raktárhangulat várja a betérőket. Spórolni lehet, de egy normális nagybevásárlást elintézni nem, és ha valaki egészségesen akar étkezni, jobb, ha más bolt után néz.

Tiszai Balázs Gazdaság

Centikkel a talpunk alatt ott volt az elmúlt öt év minden francia nukleáris hulladéka

Az atomerőművek kiégett fűtőelemeit, ha többször nem is, de egyszer újra fel lehet használni. Ellátogattunk Normandiába, a világ legnagyobb kapacitású újrafeldolgozó üzemébe, megnéztük, hogyan nyerik ki a kiégett kazettákból a hasznos anyagot, és azt is, mit kezdenek a már menthetetlen, óriási radioaktivitású nukleáris hulladékkal.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Miközben a nyugati cégek csak szenvednek, Kína csendben elkezdte elfoglalni a globális bányaipart is

Nem a várt ütemben veszik az emberek az elektromos autókat, ezért óriásit zuhant az akksijukba való lítium ára. A nyugati bányatársaságok ezért sorra jegelik a tervezett fejlesztéseiket, pedig a zöld átálláshoz rengeteg kellene belőle. A piaci viszonyok és a befektetői igények a kínai cégeket kevésbé zavarják: ebben a szektorban is rengeteg állami támogatás zúdul rájuk, így benyomulnak a vákuumba, és elkezdik átvenni az irányítást.

Tiszai Balázs Gazdaság

Bemutatták, hogyan állítanák át az EU védelmi iparát ártalmatlanról háborúra készre

Az Európai Bizottság új stratégiát és hozzá tartozó pénzügyi-jogi csomagot fogadott el. A lényege: a putyini fenyegetés miatt sokkal több fegyvert kell vásárolni, azokat lehetőleg Európából, és közös beszerzéssel. Ezzel két legyet ütnének egy csapásra: megerősítenék az európai haderőt, és felpörgetnék az európai hadi ipart. Már csak az a kérdés, miből, mert az elsőre rászánt összeg borzasztó kevés.

Tiszai Balázs Gazdaság

Putyin kezéből már kifordult a gázfegyver, most a katari emír kezében köthet ki

Csont nélkül lehozta Európa az idei telet is: Oroszország már csak kisebbségi gázellátó a kontinensen, az új partnerek nem szórakoznak, hanem szállítanak, így a tárolók normális áron teltek csurig. A nagyon enyhe tél miatt pedig igazán fűteni se kellett, ezért a készletek különösebben ki se fogytak. A cseppfolyós gáz lett a megmentő, kialakulni látszik egy új függési rendszer, és mivel az USA épp behúzta az LNG-kéziféket, esélyes, hogy Moszkva után Doha lesz a hűbérúr.

Tiszai Balázs hvg360

Itthon befuccsolni látszik, a németek most egész országuk jövőjét bíznák rá

A négynapos munkahét kísérlete márciusban véget ér a Magyar Telekomnál, visszatérnek az ötnapos normához, a Libri-Bookline számára pedig, bár még nem engedte el a dolgot, már nyilvánvalóak a rendszer korlátai. Ehhez képest Németország februártól nagyszabású, 45 cégre kiterjedő tesztüzemet indított, ott egyebek mellett a négy munkanaptól várják azt, hogy megmeneküljön a gazdaság, amelynek jövője most borzasztóan borús.

Tiszai Balázs hvg360

Az ígéretek meg ami megvalósult belőlük: Mennyibe került eddig a szövetségeseknek Ukrajna támogatása?

Kijev barátai az elmúlt két évben eurószázmilliárdok kifizetését vállalták, hogy ezzel segítsék az ukránok oroszok ellen vívott honvédő háborúját. Mennyi pénz érkezett meg mindebből, milyen célokra fordíthatta az összegeket Ukrajna, és mi lesz a támogatások jövője? Helyzetjelentés az ukrajnai invázió megindulásának második évfordulóján.

Tiszai Balázs hvg360

Több tízezer kilométer egy falat mogyorókrémért – maradhat? Végignéztük, hogy jut el a Nutella a boltokig

A világ kedvenc krémje elég kilométer-igényes. Egyes alapanyagai a származási helyükről a fél bolygón át utazva kerülnek a Ferrero gyáraiba, és összelegózásuk után is több autópálya-matricába kerül, míg a végeredmény a kenyerünkön köt ki. Globális gyártási láncokról szóló sorozatunk második része a Nutellára fókuszál.

1 2 3 4 5 6 7
11