Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Tiszai Balázs
Szerzőnk

Tiszai Balázs

Tiszai Balázs Gazdaság

Egykor az egész Monarchia figyelte, mi történik a vágányain – mára dzsindzsás szemétlerakattá pusztult a leendő Rákos-Dubaj helyszíne

Évtizedekig volt nemcsak Magyarország legfontosabb tehervonat-elosztója, de az egész régió meghatározó vasúti csomópontja is Rákosrendező. Az előző század elején pár napig ráadásul önmagán jóval túlmutató tényezővé is vált, innen robbant ki az országot megbénító 1904-es vasutassztrájk, aminek leveréséhez Tisza Istvánnak Bécsbe kellett mennie segítségért. A ’90-es évek óta viszont már csak a pusztulás lett Rákosrendező jussa, és minden ötlet, amivel menteni akarták, földbe állt. A mini/maxi-Dubaj-tervek árnyékában felidézzük a pályaudvar hullámzó történetét.

Tiszai Balázs Gazdaság

Törékeny érdekházasságra és már most megszegett ígéretekre alapozza a kormány az új délnyugati nyitást

Hosszú évek után október közepén váratlanul megenyhült a Nyugat Venezuela felé, és feloldotta a Maduro-rezsimet sújtó legkeményebb szankciókat. A puhulásért cserébe Maduro megígérte, hogy jövőre szabad és fair választásokat tartanak országában. A nyitás hírére egyből felsorakoztak az addig eltiltott nagyvállalatok, hogy rárepülhessenek Venezuela óriási olaj- és gázkincsére, köztük Szijjártó Péter vezetésével a Mol és az MVM is Caracasba utazott barátkozni. De Maduro hirtelen mindent felrúgott, egyre inkább úgy tűnik, hogy a nyugati szankciókat rekordgyorsan visszaélesítik, az éhes cégek meg hoppon maradnak. A helyzet feloldása azon is múlhat, hogy mi lesz Elvisszel.

Tiszai Balázs hvg360

A robotapokalipszistől rettegők és az MI-optimisták harca robbantotta szét az OpenAI-t

Múlt pénteken viharos körülmények között kirúgták a ChatGPT-vel a világ legismertebb MI-kutató társaságává vált OpenAI vezetőjét. Sam Altman menesztését a cég igazgatótanácsa homályos indokokkal magyarázta – végső soron a Szilícium-völgy egyre mélyebb „doomer-boomer” törésvonala állhatott a háttérben. Annak kialakulásához pedig az is hozzájárulhatott, hogy Elon Musk és néhány társa évekkel ezelőtt megígért egymilliárd dollárt, de annak végül csak a töredékét utalta el. Frissítés: öt nappal azután, hogy kirúgták, vissza is veszik Altmant.

Tiszai Balázs Gazdaság

Költözz, tatarozz, szülj: világszerte több ország kísérletezik a saját falusi csokjával, de még sehol se működött igazán

Elnéptelenedő vidékkel és túlcsorduló nagyvárosokkal nem csak Magyarország küzd, ahogy az Orbán-kormány sem az egyedüli, mely pénzzel akarja eltéríteni a trendeket. Spanyolországtól Írországon át Japánig egyre riasztóbb tempóban halnak ki a falvak, azt ezt megfékezni hivatott intézkedések pedig egészen sokszínűek: vannak, melyek egyelőre inkább tűnnek gazdag turistákat célzó befektetési lehetőségeknek, míg mások már kétségbeesett segélykiáltással érnek fel.

Tiszai Balázs Gazdaság

Több száz kisvállalkozás kárán éri el a kormány, hogy a nagy kutakon olcsóbban tankolhatunk

Teljesen átszabta egy kormányrendelet a benzinkutakra kirótt extraprofitadót: a legnagyobb bevételű társaságok terhe 2024-től másfél százalékkal csökken, a kisebbeké viszont hússzorosára nő. Csak a legkisebb, családi töltőállomások maradnak sarc nélkül, de ha a nemzetközi helyzet berobbantja az árakat, ők is az adóztatott sávba csúszhatnak. A Mol, OMV, Shell és társaik a könnyítéssel megengedhetik maguknak, hogy a jövedéki adó megugrása ellenére is kisebb mértékben emeljék az árakat január elsején. Nagy segítség ez a magyar családoknak, leszámítva azokat, akik nagyon megszívják.

Tiszai Balázs hvg360

Akármit is mond a kormány, egyre fájdalommentesebb lenne, ha szakítanánk az orosz gázzal

A frászt hozta Szijjártó Péterre az új különadó, amit a bolgár kormány a Magyarország és Szerbia felé szállított orosz gáz transzferére vetett ki. A külügyminiszter azzal riogatott, hogy a sarc miatt akár le is állhatnak a szállítások. Vlagyimir Putyin aztán megnyugtatott mindenkit, azt mondta, a Gazprom az intézkedés ellenére tovább nyomja nekünk a gázt. Azonban, ha ez valami miatt mégis meghiúsulna, akkor már most is tudnánk pótolni a kieső mennyiséget, igaz, most még jó drágán – Orbán Viktor hatalmának egyik pillére, a rezsicsökkentés valószínűleg össze is omlana. Nagyjából három éven belül viszont már eljut odáig az európai csőrendszer, hogy várhatóan még az árak se lőnének ki a sztratoszférába, ha elköszönnénk az oroszoktól.

Tiszai Balázs Gazdaság

YouTuber-invázió sodorta lakhatási válságba a Pireneusok majdnem-adóparadicsomát

Az elmúlt években tömegével özönlöttek influencerek Andorrába a szomszédos országokból és még távolabbról is, kihasználva a nagyon alacsony közterheket. Beáramlásuk felverte az ingatlanárakat, és az ellenzék szerint a kevésbé tehetős helyieknek már külföldre kell költözniük, mert a lakbért se tudják megfizetni. Napjaink egyik legfurcsább válságára a miniállam kormányának is lépnie kellett, de a katalán nyelv alapszintű ismeretét még ők sem tehették mindenkinek kötelezővé.

Tiszai Balázs Gazdaság

Valódi körforgás csalásblokkolóval vagy különutas csomagolások: mit hozhat az új palackvisszaváltás?

Nagyon bízik a jövőre élesedő betétdíjas rendszerében a Mol hulladékkezelő leánycége, azt mondják, a borítékolhatóan nyűglődős kezdet után a lakosság hamar rá fog érezni. A csomagolásgyártó cégek egyelőre leginkább a kihívásokat látják a DRS-ben, szakmai szervezetük szerint benne van a pakliban, hogy lesznek italok, amelyeknél automata-kompatibilis palack helyett új csomagolási módokat vezetnek be; akár a kapszulás sűrítmények aránya is megnőhet a boltok kínálatában.

Tiszai Balázs Gazdaság

Remény van, de csodát senki se várjon – mi jöhet az üzemanyagáraknál Nagy Márton ultimátuma után?

A gazdaságfejlesztési miniszter rendszeres árjelentésekre kötelezte a hazai üzemanyag-ágazat szereplőit, akiknek a jövőben arról is vallaniuk kell a kormánynak, milyen lépéseket tesznek az árak mihamarabbi csökkentéséért. Egyelőre nem világos, hogy ezek az új feladatok mennyiben segíthetnek az árak megzabolázásában, cserébe komoly fejtörést okozhat társaságoknak úgy jelenteni, hogy ne sérüljön a versenyjog.

Tiszai Balázs hvg360

Nem a világ közepe, de attól még simán jó hely – kerületmustra az újjászületésre váró Csepelen

Csepelnek az elmúlt pár évben ígértek fűt-fát: óriási, modern, új közparkot, új hidat, új jövőt – ezekből megfenekleni látszik minden. A bizonytalan holnap mellett első látásra a kerület jelene is kopárnak tűnik, pedig, ha megkapargatjuk a felszínt, már most kincseket találunk, és nem is csak a legendás, időutazással felérő Csepel Műveket. De azért persze leginkább a Csepel Műveket.

Tiszai Balázs Gazdaság

Pénzt, paripát és most már fegyvert is bőven kap Moszkva a szomszédoktól, de mire lesz ez elég?

Továbbra is megsínyli Oroszország Ukrajna lerohanását, a nyugati szankciók miatt átszervezni kényszerültek gazdaságuk jelentős részét és ez eléggé ráfizetésesen sikerült. A bajban a leglátványosabban Kína sietett segítségükre, de néhány frissen napvilágot látott adat szerint ennek is komoly ára volt. Most Észak-Koreáé a rivaldafény, a Putyin–Kim-csúcstól az orosz elnök azt remélheti, hogy a diktátorkollégájától beszerzett plusz lőszerekkel még tovább tudja nyújtani a háborút, hogy kivéreztesse Ukrajnát.

Tiszai Balázs Gazdaság

Orbán Viktor akkugyártó nagyhatalmi álmát torpedózhatja meg Brüsszel a kínai autóipar vizsgálatával

Elárasztják az uniós piacot a mesterségesen olcsón tartott kínai elektromos járművek, ami előbb-utóbb az európai gyártók és beszállítók elsorvadásához vezet. Ursula von der Leyen ezért bejelentette, hogy az EU fellép a dömping ellen, és leszámol a kínai társaságok tisztességtelen versenyelőnyével. Épp akkor, amikor Orbán mindent egy lapra feltéve nekiállt ezen kínai társaságok összeszerelő üzemévé alakítani Magyarországot.

Tiszai Balázs Gazdaság

Így visz csődbe egy várost a kormányzati elvonás, az egyenlő fizetések és egy nemzetközi sporttorna megrendezése

Birmingham tavaly nyáron még azzal számolt, hogy a Nemzetközösségi Játékok megrendezésével "arany évtized" köszönt a városra. Egy évvel később csődöt jelentettek. Az ellenzéki vezetésű város úgy vágott bele a tornába, hogy már eleve óriási pénzügyi gondokkal küzdött - utólag már sokan úgy látják, vissza kellett volna lépni a rendezéstől. Ez lecke lehet Magyarországnak is, ahol az Orbán-kormány megint budapesti olimpiáról álmodik, miközben extra terhekkel anyagilag már padlóra vitte az ugyancsak ellenzéki vezetésű fővárost.

Tiszai Balázs hvg360

Az EU megunta, hogy mindannyian a nagy techcégek játékszerei vagyunk, és az asztalra csapott

Véget vetne Brüsszel a Google, a Facebook, az Amazon és társaik pöffeszkedésének Európában, és megpróbálná visszaadni a puszta fejőstehénként kezelt, egyszeri felhasználók kezébe az irányítást, legyen szó a személyes adataink védelméről vagy akár a választásunk valódi szabadságáról az appboltokban. A digitális piacokról szóló jogszabály esélyt adna a kis techcégeknek is, hogy a mamutok mellett labdába rúghassanak, nem csoda, hogy a nagyok kézzel-lábbal tiltakoznak ellene. Ezt jövő márciusig tehetik meg, aztán, aki nem az új szabályoknak megfelelően játszik, most már tényleg súlyos büntetéseket kap a nyakába.

Tiszai Balázs hvg360

Mindent egy lapra tett fel Kínában az Apple, és most mindent el is bukhat vele

A kilencvenes évek végén Peking dobott mentőövet az akkor a csőd szélén támolygó techvállalatnak, mely aztán masszívan alapozva a távol-keleti nagyhatalomra, néhány éven belül leuralta a világot. Csak közben Kína olcsó összeszerelő üzemből komoly partnerré vált, Tim Cookéknak így most extra kihívás szakítani vele. Pedig az egyre romló USA–Kína-viszony és az egyre meredekebb tajvani helyzet miatt muszáj. Mivel a legfejlettebb chipeket Tajvan, a legnagyobb gyárakat Kína adja a vállalatnak, ha Hszi Csin-ping kiadná a parancsot a szigetország lerohanására, az Apple óriási gondba kerülne.

Tiszai Balázs hvg360

Orbán diplomáciai nagyüzeme: mit kerestek itt a türk tesók?

A miniszterelnök Európából kizárólag bukott és/vagy nyíltan Putyin-párti vezetőket hívott meg az augusztus 20-i ünnepségre, akik fellépését legfeljebb az indokolta, hogy a Nyugat láthassa: lám, a híresztelésekkel szemben Orbán Viktor nem maradt egyedül a kontinensen. A vendégek nagyobb részét kitevő türk testvérek megjelenése az egyre intenzívebb gazdasági kapcsolatépítés miatt már indokoltabbnak tűnik.

Tiszai Balázs hvg360

Az orosz olaj ledobta a nyugati ársapkát, Moszkva pluszban még át is vert mindenkit

Oroszország július közepétől fogva már rendszeresen a G7-EU-Ausztrália trió által kimért árküszöb fölött kínálja az olaját Indiának, egyből nyolchavi csúcsra is törtek a bevételek. Közben, mint kiderült, már rögtön a tavalyi bevezetése óta ki is játszották az ársapkát, és ehhez mit sem sejtő nyugati cégek egész sora asszisztált. Egy friss moszkvai bejelentés alapján pedig nemsokára tovább mélyítik a globális olajhiányt, még jobban felhajtva az árakat, úgy, hogy idén világszinten rekordfogyasztás várható. Itthon is rohamosan drágul a benzin és a dízel, és jövőre még rosszabb lesz a helyzet.

Tiszai Balázs Itthon

Új Covid-variáns: rettegni nem kell, felkészülni jó lesz

Az eddigi tapasztalatok szerint a korábbiaknál enyhébb tüneteket produkál az omikronból kiszakadt új koronavírus-variáns, az Eris. Ezzel együtt viszont könnyebben terjed, Kínában és az USA-ban például már az összes covidos eset között ez a legdominánsabb változat. Itthon a variánsnak egyelőre nincs regisztrált fertőzöttje, de a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ nem zárja ki, hogy az Eris már jelen van Magyarországon is.

1 2 3 4 5 6 7
10