Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Tiszai Balázs
Szerzőnk

Tiszai Balázs

Tiszai Balázs hvg360

Miért jön Magyarországra Hszi Csin-ping, és kit akar valójában meghódítani?

Nálunk új beruházásokról tárgyalhat Hszi Csin-ping, akár be is jelentheti új gyárak létesítését, Szerbiában pedig minden bizonnyal kulturális központot avat, de Budapest és Belgrád is Peking stabil szövetségese, így ezekben nincs is semmi meglepő. Meghódítani nem minket, hanem Nyugat-Európát kell, amely egyre inkább beleállni látszik egy Kína-ellenes kereskedelmi háborúba. Hszi fő célja az EU visszaédesgetése, ehhez Emmanuel Macron a kulcs.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Mészáros 2Rule-jának pályája Dárdai lázálmán és a varázsütésre átöltöző sportklubokon át vezetett a bezárásokig

Be nem tartott ígéretek, nyúlások és bukdácsolás jellemezte a felcsúti mágnás sportmárkájának első éveit, de a kormányközeli üzleti világ annyira katonásan sorakozott fel a társaság mögé, hogy egy idő után elkerülhetetlenné vált a siker. 2023-ig legalábbis. Hogy abban az évben mi történt, és miért tűnik most úgy, hogy mindent letekernek, céges beszámoló híján még nem világos. Hogyan jutott a 2Rule idáig?

Tiszai Balázs Vállalkozás

Mintha hirtelen eltűnne az utakról 5500 kocsi: Átadták a Mol első zöld hidrogén üzemét

Az olajtársaság új egysége Közép-Európa legnagyobb kapacitású gyára ebben a műfajban, napenergiával veszi ki a vízből a hidrogént, így a termelés nem bocsát ki káros anyagot. Ami zöld hidrogén itt elkészül, azt a Mol a finomítói tevékenységéhez használja majd fel - mert hogy az most teljes egészében szürke, vagyis károsanyag-kibocsátással készült hidrogénnel megy. Az átadón ott volt Lantos Csaba energiaminiszter is, aki szerint az üzem jót tehet majd az ország energiaszuverenitásának.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Rideg neonfény, fagyos disznóagy – ilyen belülről a Mere, a Magyarországra készülő orosz diszkontlánc

A magát mindennél sokkal olcsóbbként hirdető üzlet Szerbiát és Romániát már bevette a környéken – mi a nagyváradi egységükben néztünk körül. A tényleg nagyon alacsony árak mellett odabent más szupermarketekben nem tapasztalható, rapszodikus raktárhangulat várja a betérőket. Spórolni lehet, de egy normális nagybevásárlást elintézni nem, és ha valaki egészségesen akar étkezni, jobb, ha más bolt után néz.

Tiszai Balázs Gazdaság

Centikkel a talpunk alatt ott volt az elmúlt öt év minden francia nukleáris hulladéka

Az atomerőművek kiégett fűtőelemeit, ha többször nem is, de egyszer újra fel lehet használni. Ellátogattunk Normandiába, a világ legnagyobb kapacitású újrafeldolgozó üzemébe, megnéztük, hogyan nyerik ki a kiégett kazettákból a hasznos anyagot, és azt is, mit kezdenek a már menthetetlen, óriási radioaktivitású nukleáris hulladékkal.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Miközben a nyugati cégek csak szenvednek, Kína csendben elkezdte elfoglalni a globális bányaipart is

Nem a várt ütemben veszik az emberek az elektromos autókat, ezért óriásit zuhant az akksijukba való lítium ára. A nyugati bányatársaságok ezért sorra jegelik a tervezett fejlesztéseiket, pedig a zöld átálláshoz rengeteg kellene belőle. A piaci viszonyok és a befektetői igények a kínai cégeket kevésbé zavarják: ebben a szektorban is rengeteg állami támogatás zúdul rájuk, így benyomulnak a vákuumba, és elkezdik átvenni az irányítást.

Tiszai Balázs Gazdaság

Bemutatták, hogyan állítanák át az EU védelmi iparát ártalmatlanról háborúra készre

Az Európai Bizottság új stratégiát és hozzá tartozó pénzügyi-jogi csomagot fogadott el. A lényege: a putyini fenyegetés miatt sokkal több fegyvert kell vásárolni, azokat lehetőleg Európából, és közös beszerzéssel. Ezzel két legyet ütnének egy csapásra: megerősítenék az európai haderőt, és felpörgetnék az európai hadi ipart. Már csak az a kérdés, miből, mert az elsőre rászánt összeg borzasztó kevés.

Tiszai Balázs Gazdaság

Putyin kezéből már kifordult a gázfegyver, most a katari emír kezében köthet ki

Csont nélkül lehozta Európa az idei telet is: Oroszország már csak kisebbségi gázellátó a kontinensen, az új partnerek nem szórakoznak, hanem szállítanak, így a tárolók normális áron teltek csurig. A nagyon enyhe tél miatt pedig igazán fűteni se kellett, ezért a készletek különösebben ki se fogytak. A cseppfolyós gáz lett a megmentő, kialakulni látszik egy új függési rendszer, és mivel az USA épp behúzta az LNG-kéziféket, esélyes, hogy Moszkva után Doha lesz a hűbérúr.

Tiszai Balázs hvg360

Itthon befuccsolni látszik, a németek most egész országuk jövőjét bíznák rá

A négynapos munkahét kísérlete márciusban véget ér a Magyar Telekomnál, visszatérnek az ötnapos normához, a Libri-Bookline számára pedig, bár még nem engedte el a dolgot, már nyilvánvalóak a rendszer korlátai. Ehhez képest Németország februártól nagyszabású, 45 cégre kiterjedő tesztüzemet indított, ott egyebek mellett a négy munkanaptól várják azt, hogy megmeneküljön a gazdaság, amelynek jövője most borzasztóan borús.

Tiszai Balázs hvg360

Az ígéretek meg ami megvalósult belőlük: Mennyibe került eddig a szövetségeseknek Ukrajna támogatása?

Kijev barátai az elmúlt két évben eurószázmilliárdok kifizetését vállalták, hogy ezzel segítsék az ukránok oroszok ellen vívott honvédő háborúját. Mennyi pénz érkezett meg mindebből, milyen célokra fordíthatta az összegeket Ukrajna, és mi lesz a támogatások jövője? Helyzetjelentés az ukrajnai invázió megindulásának második évfordulóján.

Tiszai Balázs hvg360

Több tízezer kilométer egy falat mogyorókrémért – maradhat? Végignéztük, hogy jut el a Nutella a boltokig

A világ kedvenc krémje elég kilométer-igényes. Egyes alapanyagai a származási helyükről a fél bolygón át utazva kerülnek a Ferrero gyáraiba, és összelegózásuk után is több autópálya-matricába kerül, míg a végeredmény a kenyerünkön köt ki. Globális gyártási láncokról szóló sorozatunk második része a Nutellára fókuszál.

Tiszai Balázs hvg360

Mindenkit utolér a szuperolcsó kínai kütyük rohama: mit tud a Temu, amit még a Shein sem?

Tavaly ősz óta Magyarországon is hódít a Temu, csak úgy ömlenek a közösségi médiából filléres ajánlatai. Az új társaság elképesztő ütemben terjeszkedik a világban, benyomult a nála alig idősebb Shein vadászterületére, rögtön ki is robbant köztük a háború. A vásárlókat ez nem zavarja, úgy költenek mindkettejüknél, mintha nem lenne holnap, pedig az adatkezelési gyakorlatokkal szemben komoly aggályok merültek fel, és a vádak szerint az üzleti modell mindkét esetben kizsákmányoláson és kényszermunkán alapul.

Tiszai Balázs Vállalkozás

Évekig haldoklott az óriáscég, és évekbe telhet a tetemének boncolása is

Hosszas huzavona után hétfőn elrendelték az Evergrande felszámolását. A világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztőjéből a világ legeladósodottabb cégévé vált kínai óriás széthordását azonban számtalan jogi buktató nehezíti, az elemzők hosszan elhúzódó ügyre számítanak. A befektetők a pénzük, a kínai lakásvásárlók pedig az otthonuk miatt aggódhatnak. Több mint 300 milliárd dollár a tét - és bizonyos fokig a kínai, így végső soron a teljes világgazdaság jövője is.

Tiszai Balázs hvg360

Hogy lesz Nike cipő a boltokban? Bemutatjuk, hogyan hatnak a ruhaiparra a húszik támadásai

Az Ázsiában gyártott holmik alapból a Vörös-tengeren áthajózva kerülnek Európa és az amerikai keleti part üzleteibe. Ehelyett most a hajók biztonsági okokból megkerülik Afrikát, ami akár kéthetes késést is jelenthet, és jóval többe kerül. A megoldási lehetőségek pedig még drágábbak, egyes multiknak már meg sem érik. Sorozatunkban megnézzük, a globális gyártási lánc hogyan tud megborulni egy ilyen eset – vagy éppen a Covid, netán egy a Szuezi-csatornában elakadt hajó miatt. Első cikkünkben, a Nike cipők útját felvázolva azt nézzük meg, mekkora bajban vannak most a ruházati kereskedők, akik már töltenék fel készleteiket a tavaszi-nyári ruhakollekciókkal.

Tiszai Balázs Gazdaság

Zelenszkij stratégiai mosolya és Trump árnya közé szorultak a milliárdosok Davosban

Az ukrán elnök előbb drámai beszéddel, majd tőle szokatlan mosolyoffenzívával igyekezett elnyerni országának a gazdagok támogatását a Világgazdasági Fórumon, az első jelek szerint sikerrel. A közönség hangulatára viszont rányomja a bélyegét Donald Trump győzelme az iowai előválasztáson. Ha az exelnök visszatér, azt Európa üzleti világa valószínűleg nem fogja megköszönni, de egy második Trump-kormány Ukrajna támogatására nézve ennél sokkal nagyobb veszélyt jelent.

Tiszai Balázs Gazdaság

Talán sohasem derül ki, tényleg túlárazva szállítják-e az olajat a horvátok, de a régióban csak a Mol akadt ki

Üzleti titoktartásra hivatkozva egyetlen olajtársaság sem adja ki a csővezetékes transzfer árait. Az Adria vezetéken a Molon kívül még egy szerb társaság vásárol, ők nem vádaskodnak, simán nyélbe ütöttek egy tízmillió tonnás olajüzletet - igaz, nekik nem is volt választásuk. Az OMV egy másik, közeli csővezetékkel eteti a finomítóit, de a jelek szerint nekik nincs okuk panaszra.

Tiszai Balázs Gazdaság

„Most vagy soha"-költségvetéssel fordult rá Putyin a háború harmadik évére

Az ukrajnai invázió első évében jobbára szenvedő orosz gazdaság tavaly erőre kapott, és a nyugati szankciók kijátszásával komoly növekedést produkált. Putyin az idei orosz költségvetésben így már döbbenetesen nagy összeget, a tavalyinál majdnem harmadával több pénzt biztosított hadi kiadásokra. Gondok közben bőven vannak a hátországban, gyorsul az infláció, még kevesebb pénz jut oktatásra, egészségügyre, lakhatásra, de a hadi gépezet ettől aligha fog megdöccenni.

1 2 3 4 5 6 7 8 9