Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Tiszai Balázs
Szerzőnk

Tiszai Balázs

Tiszai Balázs hvg360

A Titanic roncsaitól a végtelen űrig: így épült új iparág a túl sok pénzből és a gyerekkori álmokból

Évtizedek óta utaznak már önmagukat Cousteau vagy épp Kirk kapitánynak képzelő szupergazdagok a tenger fenekére és az űrbe, de mozgalmuk csak az elmúlt pár évben vált igazán látványossá. Eddig nem történt tragédia, a Titan merülőhajó esete az első, amely tényleg rávilágít ezeknek az úrihóbort-expedícióknak a valós veszélyeire. A luxus-extrémturizmus fellendülése azonban csak most kezdődik igazán – két éven belül már szállodát is nyitnának az űrben.

Tiszai Balázs hvg360

Gigantikus autópálya-bírságok: ennél lehúzásszagúbb hungarikum nincs

Aki külföldi rendszámú járművel mulaszt el autópálya-matricát venni Magyarországon, a magyar rendszámúakhoz képest két és félszeres bírságot kap, és a csekket nem is a magyar útdíjbeszedő, hanem egy németországi, de amúgy szintén magyar családi vállalkozás küldi. Az EU hiába hozott szabályokat épp az ilyen ügyek költségeinek csökkentésére, azok csak másutt működnek, nálunk valamiért nem. A külföldi hatóságok is ismerik a „magyar különlegességet,” de tehetetlenek ellene. Mégis vannak, akik felveszik a harcot a németországi magyar társasággal, és nyernek is.

Tiszai Balázs Gazdaság

Már a kanyarban van a dinnyeszezon, de lesz-e idén olcsó gyümölcs?

Még pár hét, és ellepik a boltokat a sárgadinnyék, aztán nagyjából egy hónap múlva beindul a görögdinnye-dömping is. A májusi eső aranyat ért, és ha nem csap le ránk brutális vízözön vagy szárazság, akkor minden jel szerint remek lesz a hazai termés. A szomszédaink közben mind küszködnek, így jó pozícióból indulunk a külpiacokon.

Tiszai Balázs hvg360

Külföldi rendszámmal látogat haza? Két és félszeres is lehet a bírság, ha nincs e-matrica

Ha külföldi rendszámú autóval szabálytalankodik valaki idehaza, akkor a kiszabott pótdíj ugyanakkora, mint amekkorát a Magyarországon regisztrált járművek kapnak, de a csekket nem a hazai autópálya-üzemeltető küldi, hanem egy külföldi cég. Emiatt az alapösszegre akkora kezelési költség rakódik, hogy azzal a többszörösére emelkedik a befizetendő összeg. A cikkünkben bemutatandó eset tartogat még más meglepetést is.

Tiszai Balázs hvg360

Putyin nem hagyta cserben Erdogant a Fekete-tengeren sem

Súlyos éhínség várt volna egy tucat fejlődő országra Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten, ha nem hosszabbítják meg a fekete-tengeri gabonaszállításról szóló megállapodást. De ha felmondták volna a megegyezést, az az újraválasztásáért küzdő Recep Tayyip Erdogannak is mélyütés lehetett volna. Ezt pedig Vlagyimir Putyin sem akarhatta.

Tiszai Balázs hvg360

Már a Gazpromnak is van magánhadserege, be is veti Ukrajnában, az EU mégsem büntet

Bahmutnál harcolnak az orosz állami gázóriás zsoldosai. Ezzel a vállalat már nemcsak áttételesen, az exportbevételeivel támogatja Moszkva ukrajnai invázióját, hanem ténylegesen, tevékenyen beszállt a háborúba. Egy szimbolikus lépésen túl így sem merült fel, hogy teljesen kitiltsa Európából az orosz gázt az EU közelgő, 11. szankciós csomagja, mert az a pár tagállam, amely még mindig képtelen volt leválni róla, borítékolhatóan megvétózná a tervet. Magyarország is köztük van.

Tiszai Balázs hvg360

Két tűz közé szorult az európai energiahálózat, fejlesztések nélkül a fejünkre is omlik az egész

A zöldítési célok eléréséért tíz éven belül fel kell futtatni az elektromos autózást, a hőszivattyúk beépítését és a megújuló erőművek integrálását. A fogyasztási és az ellátási oldal borítékolható robbanása külön-külön is megoldhatatlan kihívások elé állítaná a kontinens villamos hálózatát, együtt meg pláne: nincs rá felkészülve, hiszen nem is erre tervezték. A teljes körű modernizálásért az EU hét év alatt közel 600 milliárd eurót tolna a rendszerbe.

Tiszai Balázs hvg360

A második világháború óta nem látott fegyverkezési versenybe hajszolta Ázsiát a kínai fenyegetés

Egyre nő a Kína–Tajvan-feszültség, Peking elkerítene egy egész tengert, sűrűsödnek az észak-koreai rakétatesztek, így a délkelet-ázsiai-óceániai térség hadászati kiadásai meredeken ívelnek felfelé. Közben az USA intenzíven igyekszik megerősíteni régiós jelenlétét és kapcsolatait, a puskaporos levegő miatt pedig olyan államok is tárt karokkal várják, melyek korábban igyekeztek tisztes távolságot tartani tőle.

Tiszai Balázs hvg360

A globális rizskrízis nem közelít, hanem már itt van

A rizs az egyik legkevésbé fenntarthatóan termeszthető haszonnövény, kirívóan érzékeny a klímaváltozásra, mely súlyosbodásához ráadásul a termesztése még jelentősen hozzá is járul. A termésátlagok zuhannak, ami azért nagy baj, mert a növekvő népesség élelmezéséhez elengedhetetlen ez a gabonafajta. A tudomány megteszi, amit megtehet, kutatócsoportok folyamatosan rukkolnak elő a legkülönbözőbb klímakihívásoknak ellenálló új rizsfajtákkal, de ezek elterjesztését a fő termesztő országokban sokszor elavult politikai intézkedések gátolják.

Tiszai Balázs Gazdaság

Sztárokhoz illő fogadtatás jár az ide érkező kínai turistáknak, de lesz, aki kiszolgálja őket?

Február óta két tucat kiválasztott országba ismét utazhatnak kínai turistacsoportok, köztük Magyarországra is. Április elején meg is érkezett hozzánk az első turnus. Bárhol is landolnak, sztároknak kijáró fogadtatás várja őket, a fél világ tőlük várja a turisztikai szektor felélesztését. Csakhogy az ágazat a koronavírusévek alatt elsorvadt, és hiába van erősödőben, egyelőre képtelen kielégíteni a hirtelen újra berobbant keresletet. Ez a gond egyelőre csak a Kínával szomszédos országokat sújtja, a turistaözön most még csak rájuk zúdul. A nyugati féltekének még várnia kell, már csak azért is, mert a Covid alatt a repülőjáratok is leépültek, azokból sincs elég.

Tiszai Balázs hvg360

Kína látványosan nyomul Afrikában, de mivel próbálkozik a Nyugat?

Hiába viselkednek véreskezű zsarnokként Afrikában az oroszok, és hiába kopott meg már Kína fénye a kontinensen, a nyugati hatalmak így is nagy hátránnyal indulnak az afrikai országokban, a gyarmatosítás emléke miatt. Ennek ellenére nem adják fel, bár a Kelethez képest sokkal demokratikusabb keretek között, de ők is szeretnék zsebre vágni Afrikát. Magyarország is nyomul, de vajon mennyire tesz keresztbe a kormány törekvéseinek Orbán Viktor egyik legbiztosabban működő trükkje, a migránsok ellen hergelő propaganda?

Tiszai Balázs hvg360

A pandából előbújó sárkány: így nyomul, és csalja saját magát csapdába Kína Afrikában

Korábban indult, de az elmúlt két évtizedben vált iszonyatosan látványossá, ahogy Kína megpróbálja zsebre vágni Afrikát. Segítő keleti bácsiból kőkemény behajtóvá vált, miközben a kínai pénzen, kínai anyagból, kínai szakértelemmel épített autópályák, erőművek pár évvel az átadás után már porladnak is szét. Pekinget azonban nem tántorítják el a részleges kudarcok, és a stratégiáján csavarva egy fokkal woke-osabban folytatja a nyomulást Afrikában.

Tiszai Balázs Gazdaság

Miért kerül a húsvéti sonka 4–5 ezer forintba?

Több tényező együtt dönti el, hogy mennyit fizetünk a húsvéti ünnepen fogyasztott füstölt húsárukért a boltban. A miniszterelnök európai manőverei áttételesen felelnek azért, hogy épp hány forintot kérnek egy euróért, az euró-forint árfolyam pedig akkor is hat a sertéshús-piacra, ha a magyar húsgyártó a magyar disznótenyésztőtől veszi meg a sonkára valót.

Tiszai Balázs hvg360

A világ leggazdagabb magyarja, a modern tőzsdézés úttörője, akinek bankalapításába még Orbán Viktor is besegít

Thomas Peterffy, azaz Péterffy Tamás a szocializmus szegénysége elől Amerikába menekült szerencsét próbálni, ami olyan jól sikerült, hogy a hetvenes évek végén, pár fővel alapított cége ma már valóságos bróker-világbirodalommá hízott. A Magyarországon hamarosan bankot nyitó üzletember vagyona ma hatszor értékesebb, mint Soros Györgyé, de a pénzfialtatásba már itthon belekóstolt, amikor sokszorosan túlárazva adta el osztálytársainak a rágógumit. Felrázná a régió tőzsdéit, megrögzött republikánus, de Trumpot csak jobb híján támogatta, egy újságírót pedig nemrég azzal lepett meg, hogy közös ebédjük kellős közepén hidegvérrel lemészárolt egy leguánt.

Tiszai Balázs hvg360

Véreskezű orosz zsarnokok, mégis keblére öleli őket Afrika

A Wagner-csoport viselkedése a legrosszabb gyarmatosító emlékeket idézi Afrikában: egész falvakat irtanak ki, kizárólag a pénz, az arany és a gyémánt mozgatja őket, és tisztes helyi polgárokat is simán kórházba juttatnak, ha épp úgy tartja kedvük. Ennek ellenére a kontinens több országa valósággal rajong az oroszokért, van, ahol a zsoldosseregnek szobrot emeltek, a mozik a „hőstetteikről" szóló akciófilmeket vetítik. A Nyugat mindeközben hiába próbálja jóvá tenni a gyarmatosítás okozta történelmi traumákat, és igyekszik valóban segíteni, az évszázados, helyi beidegződések miatt a nép szimpátiájáért vívott harcban továbbra is vesztésre áll a Kelettel szemben. De lehet, hogy már nem sokáig, mert Oroszország talán lassan túlfeszíti a húrt.

Tiszai Balázs Gazdaság

Elbambult a Nyugat, egészen eddig a saját oroszbüntető szankciói kijátszásához asszisztált

Az EU-USA-Nagy-Britannia hármas rögtön leállított minden hadászatban használható, Moszkva felé tartó szállítmányt a háború kitörése után, viszont később szakmányban adtak el olyan cikkeket Oroszország szomszédainak, melyek végül Vlagyimir Putyinnál kötöttek ki, és tovább etették a harci gépezetét. Telefonokról, laptopokról és egyéb, elsőre ártalmatlan cikkekről van szó, melyek alkatrészei később már az Ukrajna fölött lelőtt támadó drónokból köszöntek vissza.

Tiszai Balázs Gazdaság

Mindennapi reggeli kávénkat idén is megölheti a Kisded

Ősszel jó eséllyel visszatér az El Niño jelenség, amely a már ismert menetrend szerint a feje tetejére állítja majd a fél világ időjárását, és különösen nagy felfordulást okoz a kávéövben. Bár az erejét ilyenkor még nem lehet pontosan megjósolni, a kutatók szerint a klímaváltozással tandemben jövőre olyan globális hőmérséklet-emelkedést hoz, hogy az értékek „lelógnak majd a papírról.” A két folyamat külön-külön is nagy kihívások elé állítja a kávétermesztőket, de együtt pláne nagy fájdalmat okozhatnak, különösen a mostani gazdasági környezetben.

Tiszai Balázs Ingatlan

Az építőipar szétlopása és a katasztrófavédelem gúzsba kötése miatt vált tragikussá a földrengés Törökországban

Az 1999-es, izmiti tragédia után földrengésadót is bevezettek az országban, nagyfokú épületmegerősítési programba kezdtek, az új házaknak pedig szigorú biztonsági előírásoknak kellett megfelelniük – legalábbis papíron. Gyakorlatban az egészet kisiklatta a korrupció és a haverok zsebének megtömése. A katasztrófavédelem pedig már képtelen gyorsan reagálni, ha megtörtént a baj, miután Recep Tayyip Erdogan bekötötte a saját hivatala alá.

Tiszai Balázs Gazdaság

Ezen is múlik a közös jövőnk, és Európa nagyon lemaradt benne

A zöld átálláshoz nélkülözhetetlen az alumínium, ez a fém a napelemek és szélerőművek egyik fő összetevője, így óriási keresletrobbanás jön a piacon. Az elsődleges alumínium gyártása viszont rendkívül energiaigényes folyamat és Európa alapból is évek óta leépülőben lévő termelési kapacitásainak óriási gyomrost adtak a tavalyi év áramárai. A kohászattal ráadásul rengeteg szén-dioxid is kerül a légkörbe, amit csökkenteni lehet, ha az üzemeket átállítjuk megújulókra, csak azok ellátása meg sok esetben pont a klímaváltozás miatt válik még kiszámíthatatlanabbá.

1
5 6 7 8 9 10 11