szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Thomas Schelling amerikai és Robert Aumann izraeli tudós nyerte el az idei közgazdasági Nobel-díjat - jelentette be hétfőn Stockholmban a svéd királyi tudományos akadémia.

A kereskedelmi és üzleti konfliktusok elkerülését segítő játékelméleti kutatásaikért tüntették ki őket. Elemzéseiket a nemzetközi biztonságpolitikában, a leszerelést érintő kérdésekben is felhasználták, csakúgy mint a gazdaságot érintően, a piaci áralakulások elemzésekor, a gazdasági és a politikai tárgyalások vitelének meghatározásakor - értékelte a svéd tudományos akadémia.

A többség amerikai
A korábbi Nobel-díj kitüntetettjei között túlnyomó többségben voltak az USA-ban tevékenykedő kutatók: az eddigi 55  díjazott több mint fele az Egyesült Államokban dolgozott. Tavaly a norvég Finn Kydland  és az amerikai Edward C. Prescott részesült az elismerésben a hatékony gazdaság-és pénzpolitikai tárgykörében folytatott kutatásaikért. Nő még sohasem került a gazdasági Nobel-díj elismertjei közé.
Thomas Schelling 1921-ben született és a Maryland egyetem politikai tanszékén a külügyek, a nemzetbiztonsági kérdések professzora. Legismertebb műve az 1960-ban megjelent The Strategy of Conflict ( A konfliktus stratégiája), amely a tárgyalási és viselkedési stratégia-tárgykörében az egyik alapműnek számít. Robert Aumann 1930-ban született és azon matematikusok egyike, akik a játékelmélettel idéztek elő változást az elmúlt negyven év közgazdasági gondolkodásában.

Az idén a közgazdasági Nobel-díjjal kitüntetettek 10 millió svéd koronához, vagyis 1,07 millió euróhoz jutnak.

A közgazdasági Nobel-díjat csak 1969 óta ítélik oda. Végrendeletében Alfred Nobel a fizika, a kémia, az orvostudomány, az irodalom terén maradandót alkotók, illetve a békéért tevékenykedők elismerését tartotta érdemesnek. A közgazdászok érdekében 1968-ban lépett fel a svéd központi bank, amely 300 éves fennállása alkalmából hívta életre a közgazdasági Nobel-díjat. A svéd Tudományos Akadémia bírálóbizottsága dönt a közgazdasági díjazott személyéről, akárcsak a fizikai, vagy a kémiai Nobel-díj esetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kapta a Nobel-békedíjat

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a szervezet egyiptomi főigazgatója, kapta idén a Nobel-békedíjat - jelentették be pénteken a norvég fővárosban. Az ENSZ-szervnek és vezetőjének az indoklás szerint az atomfegyverek elterjedése megakadályozása érdekében kifejtett erőfeszítéseiért ítélték oda a magas elismerést 199 jelölt közül.

MTI Világ

A Greenpeace megdöbbent a Nobel-bizottság döntésén

Megdöbbenését fejezte ki pénteken a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet amiatt, hogy a Nobel-bizottság idén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) és az intézmény élén álló Mohammed el-Baradeinek ítélte oda a Nobel-békedíjat.

MTI Tech

Ausztrál kutatók kapták az idei orvosi Nobel-díjat

Gyógyíthatóvá vált a gyomorfekély azáltal, hogy Barry J. Marshall és J. Robin Warren ausztrál kutató megtalálta azt a baktériumot, amely a betegséget okozza, ezért kapták felfedezésükért hétfőn kihirdetett idei orvosi Nobel-díjat.