szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közzétették Einstein privát levelezését. A fizikus 12 szeretője közül kettőt feleségül is vett. Mivel sokat utazott, első és második feleségével szinte naponta levelezett, s "megbeszélte" velük a többi személyes kapcsolatát is, amelyekre fény derül a nyilvánosságra hozott levelekből.

Az 1912 és 1955 között keletkezett 3500 oldalas irattömeget Einstein mostohalánya, Margot azzal a feltétellel bízta a Jeruzsálemi Egyetemre (Hebrew University of Jerusalem), hogy publikálásával az ő halála után is legalább 20 évet várjanak. Mostanra ez a 20 év is letelt, és a levelek hozzáférhetőkké váltak.  

Einstein kissé panaszkodva, de teljesen nyíltan írt bennük nőügyeiről, például, hogy akaratlanul felkeltette egy berlini szocialista "Mrs. M" figyelmét, aki lerázhatatlannak bizonyult, és Angliába is követte őt, vagy hogy lényegében leginkább Mrs. L-hez vonzódik, aki "teljes mértékben ártalmatlan és decens".

A levelekből néhány olyan részlet is kiderül, amelyekről eddig mást sejtett a közvélemény:

Eddig azt hitték, hogy Einstein az első feleségével, Milevával válásukkor kötött megegyezés értelmében azonnal Svájcba utalta a teljes Nobel díját. A levelekből viszont kiderül, hogy a náci Németországból Amerikába költözésekor a Nobel díj nagy részét ott fektette be, s ezt aztán elvitte a gazdasági válság.

Einstein nem tudta elfogadni, hogy fia, Eduárd skizofréniás. Leveleiben gyakran írja, hogy jobb lett volna meg sem születnie. Mostohalányáról azt mondta: jobban szereti, mintha a sajátja lenne, hiszen ki tudja milyen csibész lett volna belőle, ha tőle származik.

Egy 1921-es levélben ez áll: "Mindjárt elegem lesz a relativitásból. Még az ilyen dolgok is kifakulnak, ha túlságosan sokat foglalkozik velük az ember" - olvasható a BBC brit közszolgálati rádió- és tévétársaság honlapján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Mit ér a tudós, ha magyar?

Öt itthon tevékenykedő magyar tudós, Csörgő Sándor matematikus, Freund Tamás és Palkovits Miklós neurobiológusok, Schubert András információkutató, valamint Szabó Csaba gyógyszerkutató szerepel a hatezer legidézettebb kutató nemzetközi listáján. Sok ez vagy kevés? A hvg.hu annak járt utána, hogyan vitézkedik a magyar tudományosság a globális tudáspiacon.