szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Spanyolország északi részén 43 000 évvel ezelőtt élő neandervölgyi populáció tagjai minden valószínűség szerint néha egymás húsára fanyalodtak a túlélés érdekében.

A fogak és a csontok vizsgálata
kannibalizmusra utal
© BBC
A BBC értesülései szerint a spanyolországi Asturiasban található El Sidron barlangrendszerében talált nyolc neandervölgyi csontváz fogainak elemzése kimutatta, hogy sokan szenvedtek gyermekkori alultápláltságtól. Emellett a kutatóknak feltűnt, hogy számos csonton vágásnyomok láthatóak. Egyes testrészeket a tudósok szerint levágtak, s a csontokat úgy törték meg, hogy hozzáférjenek a velőhöz, illetve az agyhoz.

„A mintában tapasztalható fejlődési stressz miatt valószínűsíthető, hogy a populáció tagjai túlélési kannibalizmushoz folyamodhattak” – olvasható a kutatás részleteit bemutató Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos folyóiratban.

A madridi Nemzeti Természettudományi Múzeum kutatói Dr. Antonio Rosas vezetésével azt is felfedezték, hogy a csontok jelentős egyezést mutatnak az Európa egyéb területein az azonos periódusban élt neandervölgyiekkel.

Dr. Rosas és kollégái azonban különbségeket is találtak, például megfigyelték, hogy a kontinens déli részein élő előembereknek szélesebb, laposabb arcvonásai voltak.

A felfedezéstől a szakértők azt várják, hogy fényt derítsen a neandervölgyi emberek mintegy 10 000 évvel ezelőtt bekövetkezett kipusztulására, miután a modern emberek 40 000 éve megérkeztek az öreg kontinensre. Számos tudós úgy véli, a neandervölgyiek nem voltak képesek felvenni a versenyt a modernekkel az ételért és búvóhelyért folytatott közdelemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kétszáz éves magyar múmiákat állítanak ki

Két összekulcsolt, mumifikálódott kéz a szimbóluma a Magyar Természettudományi Múzeum Rejtélyek, sorsok, múmiák című új időszaki kiállításának, amelynek több mint kétszáz éves leleteit pénteken mutatták be.

hvg.hu Tech

A HIV-vírus megismerését is elősegítheti a 265 váci múmia

Szenzációs tudományos leletre bukkantak 1994-ben a váci Fehérek templomának felújításakor. A kriptában talált, több szerencsés tényező kapcsán meglepően épen maradt 265 múmia vizsgálata számos érdekes információt szolgáltat a történészek, az antropológusok és az orvostudomány számára. A múmiákat bemutató dokumentumfilmet decemberben tűzi műsorára a Magyar Televízió.