szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tartós diéta segít a majmoknak, hogy egészségesek maradjanak idős korukban és meghosszabbíthatja életüket - tárták fel amerikai kutatók, akik eredményeiket az Egyesült Államok Tudományos Akadémiájának közleményeiben (PNAS) adták közre.

A csökkentett kalória-bevitel eszerint lassítja az immunrendszer elöregedését és így feltehetően meghosszabbítja az életet. A diétának ez a pozitív hatása eddig csak patkányok és rövid élettartamú kisállatok esetében ismeretes - számolt be a Janko Nikolich-Zugich, az Oregon államban lévő Beaverton Egyetem professzora.
 
A kutatók megállapították, hogy a tartós diéta javítja az úgynevezett T-sejtek keletkezését, állapotát és működését. A T-sejtek a fehér vérsejtek egy csoportját képezik, és fontos részei az immun rendszernek. Felismerik a beteg sejteket, és a kivülről behatolókat, és segítenek elpusztításukban. Emellett a T-sejtek biztosítják, hogy az immun rendszer hosszú idővel a betegség után is emlékezzék a behatoló vírusokra és baktériumokra, vagyis hogy a szervezet védett legyen valamilyen betegség ellen.
 
Majmok esetében a diéta az úgynevezett naiv T-sejtek számának növekedéséhez vezetett, ami azután az állatok számára még magas életkorban is lehetővé tette, hogy beinduljon szervezetük védekezése új betegségek ellen is. Emellett kevesebb keletkezett a gyulladást előidéző anyagokból, amelyek számos időskori krónikus betegségre jellemzőek - mutattak rá a kutatók.
 
Nikolich-Zugich és kollégái 41 rhesus majmot vizsgáltak meg, "akiknek 19-23 éves kora emberi életkorra átszámítva ez 60-70 évet jelent. A vizsgált majmok egy része 13-18 éven át diétázott, a többieket a megszokott módon táplálták.
 
Az öregedés rendszerint együtt jár az immun rendszer megváltozásával is. Sok kutató abból indul ki, hogy az idősebb emberek fogékonyabbak a fertőző betegségek iránt, amelyek az idősek elhalálozásának legfőbb okát képezik. Nikolich-Zugich szerint a tanulmányban ismertetett felmérés fényében most az a feladata, hogy molekuláris szinten magyarázatot találjanak arra, hogyan hat a hosszan tartó diéta az immunrendszerre.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

A hatékony fogyókúra titka

Egy ausztrál kutatócsoport jelentése szerint az alacsony glikémiás indexszel rendelkező szénhidrátokban gazdag diéta hatékonyabb lehet a lerakódott zsírtömegek csökkentésében, mint a magasabb besorolású szénhidrátokból álló vagy akár a fehérjékben gazdag étrendnél is.

MTI Plázs

Csodafegyver fogyókúrázóknak

Egy, a vékonybélben termelődő hormon lehet az új csodafegyver a túlsúly ellen. Kettős hatása révén csökkenti az étvágyat, és növeli az energiafelhasználásó hatékonyságát, illetve a mozgásigényt.

Világ

Új fogyókúra-őrület

Ausztráliából indult világhódító útjára az újabb fogyókúra-bestseller, amelynek szerzőit máris meggyanúsították, hogy összejátszanak egyes élelmiszergyártókkal.

hvg.hu Plázs

A legjobb nyári fogyókúrák

Nyáron könnyűszerrel megszabadulhatunk felesleges kilóinktól, hiszen ilyenkor rengeteg friss zöldség és gyümölcs áll rendelkezésünkre. A vitaminokban és rostokban gazdag táplálkozás pedig anyagcsere-változást eredményez, ami révén könnyebben adhatjuk le a fölösleget, és tarthatjuk meg az ideális testsúlyunkat. Íme néhány recept, tanács és ötlet, hogyan tegye élvezhetőbbé nyári fogyókúráját.