A Haifai Egyetem munkatársai azt állítják, hogy a hajó a Szentföld történelmének olyan időszakából származik, amelyről csak keveset lehet tudni, ezért sokat segíthet a kutatásban. Arról az időről van szó, amikor az arabok már meghódították a Közel-Keletet, s a tudósok egyebek között arról is vitáznak, hogy érkezésük után fennmaradtak-e a korábbi kereskedelmi hagyományok.
Az 1300 évesre becsült hajó az egyetlen, amely ebből az időből fennmaradt; négy-öt fős legénysége lehetett, és a part mentén fel-alá hajózva kereskedelmi tevékenységet folytatott, erre utalnak az edényekben talált hal-, szentjánoskenyér- és olajbogyó-maradványok.
Mivel a sivatagból érkező arab hódítóknak nem volt tengerészeti hagyományuk, nem valószínű, hogy a legénység arab lett volna. Akkoriban egyébként is a legtöbb ember keresztény, zsidó és hellén volt a még kicsi arab népesség mellett.
Amikor a hajó elsüllyedt, a Szentföldet Damaszkuszból kormányozták, amelynek uralkodói éppen akkortájt építették fel Jeruzsálemben többek között a Sziklamecsetet és az Al-Aksza mecsetet.