szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sztálin eleddig ismeretlen harmadik feleségéről közöl összeállítást az Argumenty i Fakty című orosz hetilap.

Sírba vitte magával a titkot?
© AP
Az egykori szovjet diktátor hivatalos életrajzában két asszony szerepel. Az egyik Jekatyerina Szvanyidze, akit Joszif Dzsugasvili 1904-ben vett nőül. Házasságukból 1907. márciusában született fiuk, Jakov, s még ugyanez év novemberében Jekatyerina elhunyt.

Sztálin 1919-ben nősült meg újra - elvette a 22 évvel fiatalabb Nagyezsda Alilujevát, akivel akkor már két éve élt együtt. Nagyezsda 1920-ban egy fiúval, Vaszilijjel, 1926-ban pedig egy kislánnyal, Szvetlánával ajándékozta meg férjét.

A november egyébként szerencsétlen hónapnak bizonyult a diktátor házasságai szempontjából - a második feleség 1932-ben, november 8-ról 9-re virradó éjszaka vetett véget a hivatalos állítások szerint önkezével életének. 1907. és 1917. között azonban nincs adat Sztálin magánéletéről. E hiátust véli részben betölteni az Argumenty i Fakty hetilap szerzője, egy bizonyos Nyikolaj Dobrjuha, aki bizonyítékként egy levelet tár az olvasók elé.

A levél 1953. március 4-én, közvetlenül Sztálin március 5-én bekövetkezett halála előtt, amikor a diktátor már kómában volt, érkezett Georgij Malenkovhoz, aki 1953-ban néhány hónapig a Szovjet Kommunista Párt első titkára volt.

A levél írója, bizonyos Regina Szversnyikova - lánykori nevén Kosztyukovszkaja -, azt állította, hogy édesanyja, Anna Rubinstejn, egykor Joszif Dzsugasvili felesége volt és Sztálin gyerekkorától ismerte őt. Erre való hivatkozással kérvényezte a találkozót a haldokló diktátorral.

Nyikolaj Dobrjuha e levél alapján kezdett nyomozásba. Adatai szerint Anna, az eltitkolt hitves, 1890. körül született. 1911-ben kötötte első, rövid életűnek bizonyult házasságát, amelyből Regina született. A cikk szerzője szerint Anna 1912. és 1918. között találkozhatott Dzsugasvilivel. A későbbi diktátor 1912. áprilisában, majd szeptembertől 1913. február 23-ig, szibériai száműzetéséig tartózkodott Szentpéterváron. Előfordulhatott azonban, hogy 1917. tavaszán, Sztálin száműzetésből való visszatérte után találkozhattak és léphettek frigyre.

A szerző e titkos házasság bizonyítékaként értékeli, hogy Sztálin ugyan 1917-ben találkozott Nagyezsda Alilujevával, de csupán 1919-ben törvényesítette kapcsolatukat. Nyikolaj Dobrjuha felkutatta Anna rokonait. Mint kiderült, Sztálin esetleges felesége az 1950-es évek közepén bekövetkezett haláláig Leningrádban élt. Lánya, Regina 1950-ben költözött át férjével és fiával Moszkvába, ahol az egyik új építésű, úgynevezett "sztálini" házban kapott lakást - ott, ahol ma az újsütetű milliomosok vásárolnak otthont. 1989-ben hunyt el.

A szerző írása végén kéri mindazok segítségét, akik bármilyen információval szolgálhatnak Sztálin esetleges harmadik feleségéről, hogy segítsék a további nyomozást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szellem

Sztálintól Istenig

A Szovjetunió, illetve az államszövetség örökébe lépett Oroszország himnuszmódosításai nemzetközi szinten is...

Szellem

Sztálin lebuktatása

Az SZKP 1956. február 14-étől 25-éig tartó XX. kongresszusa úgy indult, mint a korábbi pártkongresszusok.

Vélemény

Beugrás: Sztálin volt a mumus

A szakadék szélén… Az MTI bizalmas jelentései 1943-44-ből címmel megjelent kötet arra hívja fel a figyelmet, hogy a kiugrással hiába próbálkozó magyar politikusok több megértést érdemelnének az utókortól. Bár a tragédiák sorozatát nem akadályozhatták meg, 1942 és 1944 tavasza között sikerült feltartóztatniuk a nácik népirtás-gépezetét. A bolsevizmustól való – utóbb kiderült, jogos - félelem is bénította a náciellenes fellépést.

Kult

Sztálinvárosok: túlélni az utópiát

Volgográd, Dunaújváros és Eisenhüttenstadt egyes épületeit, tereit, ha feliratokat nem látnánk, össze is lehetne téveszteni. Katowice, Várna és Brassó épületeit csak azért nem, mert ott a jövő megtervezői nem radírozhattak le teljesen egy már létező várost. Nem is lett tökéletes a pszeudo-világ. Sztálinvárosok voltak egykor, ma új identitást keresnek.

Itthon

Sztálin nem jön velünk az unióba

A Fővárosi Közgyűlés egyhangú szavazással fosztotta meg Sztálint budapesti díszpolgárságától. A kivégzett Mansfeld Péternek szobrot állítanak.