szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerdán indul Kínába a Magyar Keletkutatás Alapítvány expedíciója, amelynek tagjai egy hónapon át az 1800 kilométer hosszúságú ősi kínai Császár-csatornát kutatják.

A Duna Televízió által támogatott kutató útról hétfőn Budapesten tartottak tájékoztatót. Szabó Zoltán doktorandusz keletkutató, a program irányítója elmondta: az expedíció célja, hogy bemutassa a csatorna mentén élő népeket, nemzetiségeket, azok kézműves kultúráját, gazdasági tevékenységét.
 
Kifejtette: egy navigációs rendszerrel pontról pontra lehet majd rögzíteni az út mind az 1800 kilométerét. A teljes távból 1000 kilométert vízi úton tesznek meg, a többit pedig egyéb közlekedési eszközökkel.
 
Bárdi László, a program szakmai tanácsadója szerint a Nagy-, vagy más néven a Császár-csatorna, amelyet 2502 évvel ezelőtt kezdtek el építeni, a világ legnagyobb mesterséges vízi útja.
 
A csatorna a Nagy Fal mellett az ókori Kína második legendás alkotása, ám kevéssé ismert - tette hozzá a szakember.
 
Bárdi ismertetése szerint Kínában a folyók jelentették a szállítási, közlekedési utakat. Miután a folyók nyugat-keleti irányban folynak, szükség volt egy észak-déli irányú vízi összekötetésre.
 
A csatornát utoljára teljes hosszában az utolsó kínai császári család, a Csing-dinasztia (Qing-dinasztia) uralkodója hajózta végig 255-256 évvel ezelőtt.
 
Bárdi László közölte, a csatorna karbantartását idővel belháborúk miatt elhanyagolták, egyes szakaszai eliszaposodtak, eltömődtek. Napjainkban a csatorna újraéled, egyrészt a turistaforgalom, másrészt a kínai dinamikus fejlesztésekhez kapcsolódó építőanyag-szállítások miatt.
 
Jövőre a pekingi olimpia vizes versenyeit bonyolítják itt, két év múlva pedig Kína a Császár-csatorna felvételét kéri az UNESCO világörökségi listájára. Az expedíció május 23. és június 22. között tartózkodik Kínában, útjáról film készül, amelyet a Duna Televízió mutat be.
 
A tájékoztatón Cselényi László, a Duna Televízió elnöke rámutatott, a mostani út immár a második, amely a csatorna részvételével szerveződik. Hozzátette, 2003-ban már támogatták a Magyar Keletkutatás Alapítvány 62 napos Selyemút-expedícióját, amelyről ismeretterjesztő sorozat készült.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Magyar leletmentő expedíció a Níluson

Ötvennégy régészeti lelőhely feltérképezése és ezernél több tárgyi emlék a Magyar Merowe-expedíció mérlege, amely Szudánban végzett első ásatási évadjáról számolt be.

MTI Tech

Az óránkénti 500 km/h-t is elérhet a kínai mágnesvasút

Kína saját mágnesvasutat fejleszt, amely akár az óránkénti 500 kilométeres sebességet is képes lesz elérni - jelentette a hétvégén az Új-Kína hírügynökség, a kínai tudományos-technológiai minisztériumra hivatkozva. 2010-ig szeretnék az első 30 kilométeres próbaszakaszt kiépíteni.

MTI Tech

Kína katonai kísérletet hajtott végre a világűrben?

A kínai külügyminisztérium szóvivője hangoztatta pénteken, hogy Kína űrprogramja nem jelent fenyegetést más országokra nézve, de nem volt hajlandó sem megerősíteni, sem cáfolni, hogy Peking elvégezte első kísérletét műholdak megsemmisítésére képes fegyverével.