Mágnessel az elbutulás ellen

Mágnestekerccsel kezelt patkányok agyában új neuronok jöttek létre, ami azt jelentheti, hogy az eljárás embereknél is alkalmazható lehet, főként az időskori elbutulás különféle változataitól szenvedő betegeknél - olvasható a New Scientist című nemzetközi tudományos magazin honlapján.

  • MTI MTI
Mágnessel az elbutulás ellen

A New York-i Városi Egyetem kutatói öt napon át alkalmazták a mágneses agyi stimulációt (TMS) patkányokon, és ennyi már elegendő volt ahhoz, hogy bizonyos agyi kapcsolataik erősebbé váljanak, elsősorban a tanulással és az emlékezettel összefüggő területeken.

A TMS-t eddig számos agyi betegség esetén alkalmazták, így például depresszió, skizofrénia kezelésére és a stroke ("fehér" agyvérzés) utáni rehabilitáció érdekében. Ha a módszerrel embereknél is olyan hatás érhető el, mint patkányoknál, akkor számos elbutulással összefüggő betegség, így az Alzheimer-kór is kezelhető lesz általa, vagy legalábbis lassítható lesz e betegségfajták lefolyása, mivel a TMS erősíteni látszik a gyengülő agyi kapcsolatokat - remélik a szakemberek.
Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.