Emberéleteket menthet a robotmedve

Az amerikai hadsereg egy olyan speciális robotot fejleszt, amelynek segítségével a sebesült katonák biztonságosan kimenekíthetők a harcterekről.

  • hvg.hu hvg.hu
Emberéleteket menthet a robotmedve

Épp csak nem brummog
© Vecna Technologies
A nevét funkciójának rövidítéséből kapó BEAR (Battlefield Extraction Assist Robot – Harctéri Kiemelő és Segéd Robot) még a legnehezebb sérülteket is fel tudja emelni, s akár nagyobb távolságokat is képes megtenni egyenetlen terepen.

A New Scientist magazin beszámolója szerint a BEAR fejét valóban egy barátságos mackóról mintázták, hogy a sokkos állapotban lévő sebesülteket megnyugtassa. Az értesülések szerint a robot tesztelését öt éven belül megkezdhetik.

A sebesültek ellátása elsődleges fontosságú a hadsereg számára, azonban sokszor alakul ki olyan helyzet, amikor a sérültek kimentésével további életek kerülnének veszélybe. Ekkor segíthet hatékonyan az álló helyzetben 180 centiméter magas BEAR, amely egy sor giroszkóp és számítógép által vezérelt motor segítségével akár rögös terepen is biztonságosan tud haladni. Felépítésének köszönhetően akár szűk folyosókra is befér, s hidraulikus karjaival akár egy mozdulattal 135 kilogrammot is fel tud emelni. Ez utóbbi azért lényeges, mert így megkímélhetik a sebesülteket a felesleges fájdalomtól.

A jelenlegi prototípus változat targoncához hasonlóan becsúsztatja a karjait a sérült alá, az újabb verziónak viszont már távolról vezérelhető kezei lesznek, amelyekkel szinte gyengéden tudják majd felemelni az áldozatokat.

A BEAR-t biztonságos távolságból irányítják, beépített kamerái és mikrofonjai segítségével pedig az operátor is mindent lát és hall, ami a robot környezetében történik.

A kifinomult egyensúlyozó rendszerének köszönhetően a BEAR a lépcsőkkel is boldogul, még akkor is, ha éppen sebesültet szállít.

„Nagy szükségét láttuk egy olyan robotnak, amely olyan terepen is boldogul, ahol eddig csak az emberek jutottak át” – nyilatkozta a BBC-nek Daniel Theobald, a BEAR-t kifejlesztő Vecna Technologies elnöke. „Ezek a gépezetek szerves részeit képezhetik majd a katonai egységeknek.”

Gary Gilbert, az amerikai hadsereg távgyógyítással és új fejlesztésekkel kapcsolatos kutatóközpontjának munkatársa szerint szándékosan választották a robot mackó-szerű vonásait.

„Nagyon fontos, hogy legyen valamilyen megnyugtató vonása az eszköznek, amikor a mentőakció zajlik” – magyarázta a szakember.

A BEAR robotokat a harcterek mellett egyéb feladatokra is használhatják a jövőben, például a nehéz betegek mozgatására a kórházakban.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.