szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Biztonsági szakértők szerint a világ legnagyobb bűnüldözési prevenciós rendszerét vezetik be a dél-kínai Senzsenben. A több mint 200,000 zárt láncú biztonsági kamera mellett meglepően személyes jellegű adatokat is tartalmazó chipkártyák használatát vezeti be a kínai kormány.

Húszezer kamera
© sxc.hu
Augusztus elejétől folyamatosan látják el a dél-kínai Senzsen 12,4 millió lakosát high-tech chipekkel felszerelt azonosítókártyákkal, olvasható a news.com weboldalon. A kártyák nemcsak a tulajdonos nevét és címét tárolják, hanem vallási és kisebbségi hovatartozását, társadalombiztosítási státuszát, priuszát, előző munkahelyeinek adatait, tanulmányaival kapcsolatos adatokat, sőt még szükség esetén főbérlőjének telefonszámát is. A tervek szerint rögzíteni akarják még rajta a kreditkártyás vásárlások részleteit, illetve gyermekeinek számát is, amely révén Kína könnyebben tudja érvényesíteni a túlnépesedés miatt bevezetett egyke-politikáját.

Senzsen közel 180,000 kül- és belterületen található zártláncú biztonsági kamerája mellé a rendőrség további 20,000 megfigyelőállást szereltet fel, ezeket pedig ugyanazon rendőrségi videohálózatra kötve fogják használni, nyilatkozta a kínai közbiztonsági felügyelet sajtóképviselője. A news.com értesülései szerint az IBM, Cisco, HP és Dell az a négy amerikai cég, amelyek a biztonsági rendszer összeállításáért és felügyeletéért felelős.

A kormány ezen kívül arra szólította fel a főbb városok önkormányzatait és ügyintéző szerveit, hogy állítsák legerősebb technológiáikat a rendőrség szolgálatába, valamint gyártassanak lakossági chipkártyákat azon 150 millió kínai részére, akik nem rendelkeznek bejelentett lakcímmel. Ez nemcsak a bűnüldözés szempontjából bizonyulhat hatásosnak, hanem azért is, mert a kormány nehezen tudja kontrollálni az egyre jobban mobilizálódó lakosságot - Senzsen 12,4 millió lakosa közül jelenleg csak 1,87 millió számít állandó lakosnak.

A megkérdezett biztonsági szakértők a news.com-nak elmondták, ez a világ jelenlegi legynagyobb, high-tech technológiával felszerelt bűnüldözési prevenciós rendszere, amelyet lakosság megfigyelésére vetnek be. Sokan azonban aggályaiknak adtak hangot, köztük Dinah PoKemper, a new yorki Human Rights Watch jogásza is. PoKemper szerint nehezen hasonlítható össze a brit és a kínai rendszer mérete és míg az angol megoldások jogszerűségét is túl sokan vitatják, Kína a személyiségi jogokra fittyet hányva minden országnál több személyes információt gyűjt be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Külföldiek tüntettek a kínai Nagy Falon Tibet függetlenségéért

Hat külföldi tüntetett kedden a kínai Nagy Fal egy Pekinghez közeli, sok turista által látogatott szakaszán, Tibet függetlenségét követelve. Akciójuk két órán át tartott. Egy ideig nem avatkoztak közbe a kínai hatóságok, végül azonban őrizetbe vették a tüntetőket.

MTI Tech

A Holdról hozna héliumot Kína

Kína a Hold minden egyes négyzetcentiméteréről térképet kíván készíteni - közölte a kínai állami holdkutatási program vezetője.